hamilelikte mide yanması
hamilelikte mide yanması

Hamilelikte Mide Yanması daha çok gebeliğin son 3 ayında görülen bir sorundur.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Annenin sindirim organları fetüsün (bebeğinizin) baskıda bulunmasıyla oluşur. Bebek doğana kadar devam edecek olan bu baskı sebebiyle mide yanmalarınız durmayacaktır. Reflü adı da verilen bu rahatsızlık, mide içeriğinin yemek borusuna doğru dönmesi ile mide asitlerinin yemek borusu zarını tahriş etmesi sonucunda oluşur. Böylece kalp çevresinde bir yanma hissine neden olur. Gebelik hormonları (progesterone ve relaksin) sindirimi yavaşlatır. Bu sebeple besin maddelerinin kana karışmaları ve midenin boşalımı gecikir. Böylece hamilelikte mide ekşimesi ve hazımsızlık ortaya çıkar. Gebeliğin son dönemlerinde rahmin büyümesi, mideyi yukarı doğru iterek sıkıştırır ve bu midenizde hissettiğiniz yanmaya sebep olur.

Hamilelikte Mide Yanmasını Engellemenin Yolları

Hamilelikte Mide yanması semptomlarını en aza indirmek için yapmanız gerekenler;

  1. Azar azar ve sık sık beslenmek.
  2. Çok yağlı, kızartmalı ve soslu besinlerden uzak durmak.
  3. Çay, kahve, kola, kakao gibi kafeinli besinlerden uzak durmak.
  4. Aşırı Baharatlı besinlerden uzak durmak.
  5. Alkol ve gazlı içeceklerden kaçınmak.
  6. Yemeklerden sonra hafif aktivitelerde bulunmak. Gebelikte mide ekşimesi ne olumlu etki yaratır.
  7. Yemeklerden önce veya sonra su tüketmek, gün içinde en az 2 litre su tüketmek.
  8. Uyurken yüksek yastık kullanmak ve rahat giysiler giymek.
  9. En son öğününü yatmadan 4 saat önce tüketmiş olmaktır.

Mide Yanmasına İlaç Kullanılır mı?

Hamilelikte mide yanması durumunda ilaç kullanımı için kendi kararlarınızla hareket etmemeniz çok önemlidir. Reflü için verilebilecek ilaçlar arasında hamilelere zararı dokunacak bir çok ilaç bulunmaktadır. Bunun yanında gebelere zararı dokunmadığı bilinen ilaçlarda mevcut. Tabi ki siz eğer durumunuzun ilaç alması gerektiğinin düşüncesindeyseniz bu durumda kesinlikle doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız. Gebelerin bir çoğunun bu durumu ilaç almadan geçirdiğini de belirtelim.

Hamilelikte mide yanması nın bu dönemde bebeğin saçlarının çıkması ve bu durumun anne adayında mide yanmasına sebep olduğu gibi yanlış bilinen bir düşünce var. Bebeğinizin saçının bu konu ile bir bağlantısının olmadığını uzmanlar belirtmişlerdir.

Ayrıca Hafta hata gebelik için nasıl beslenmeniz gerektiğini Gebbe Mobil Uygulaması Beslenme bölümünden her gün takip edebilirsiniz. Eğer indirmediyseniz HEMEN İNDİRİN!

Önceki İçerikKarpal Tünel Sendromu
Sonraki İçerikHamilelikte Kabızlık
Diyetisyen Damla Arslan 2014 yılında Hacettepe Üniversitesinden "Beslenme ve Diyetetik" bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl Vogue Life Club'da beslenme danışmanlığı yapmıştır. Sonrasında BOBgym Nişantaşında Diyetisyen olarak çalışmış ve sonrasında Neurofeed Dikkat ve Psikiyatri Merkezinde görev almıştır. 2 yıl HSBC Genel Müdürlüğünde Diyetisyen olarak çalıştıktan sonra kendi danışmanlık merkezinde hizmet vermektedir.