Gebelik sürecinde hemen hemen her kadın çeşitli ilaçlara maruz kalmaktadır. Gebe olduğunu bilinmeden alınan ilaçlar, gebeliğin doğası gereği alınan ilaçlar, Astım, hipertansiyon, depresyon, epilepsi gibi kronik kullanılan ilaçlar, tedavi gerektiren yeni bir hastalık gelişmesi nedeniyle alınan ilaçlar gibi.. Ancak hamilelikte ilaç konusu bu kadar kısa tutulabilecek bir konu değildir elbet.

Hamilelikte İlaç Kullanımı

” Hamilelikte ilaç kullanılmamalıdır ” ya da ” Hamilelikte ilaç kullanılır ” gibi genel önermeler yanlıştır. Hamilelikte ilaç kullanımında, ilacın kullanım süresi, dozu gibi faktörler önem taşımaktadır. Önemli faktörlerden biri ise; Hamileliğin dönemleri..

Hamileliğin dönemleri üç aylık periyotlara denk gelen üç trimester olarak ele alındığında, 1.Trimester olarak adlandırılan dönem yani ilk 3 aylık dönem, gebeliğin en önemli dönemlerindendir. Özellikle bebeğin organ gelişiminin tamamlandığı ilk üç ayda ilaç kullanımına ekstra dikkat edilmelidir. Doktorunuzla bu konuyu konuşmalısınız.

Hamilelikte kullanılan ilaçlar yapılan çalışmalara göre, hayvan deneyeleri, insanlardan gözlenen etkilerine göre sınıflara ayrılır. 

A,B,C,D,X şeklinde incelersek; 

 A ve B grup: (güvenli) Vitaminler, Penisilin grubu antibiyotikler

 C, grup: Gebelikte kullanılan ilaçların çoğu bu grupta yer alır.

 D grup: Sara hastalığı olan anne adaylarının kullanması gereken ilaçlardır.

 X grup: (Kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar.)Kızamıkçık aşısı, sivilce ilaçlar

*Şunu da bilmeliyiz ki hamileliğin her dönemi, ilaç kullanımı açısından farklı özelliklere sahiptir. Anne adayının hamilelik süreci de etkendir. Her anne bu süreci farklı yaşamaktadır.

Hamilelikte Antibiyotik Kullanılır mı?

Hamilelikte ilaç konusunda, Antibiyotik, hamilelik dışında da dikkatle kullanılması gereken ilaçlardır. Hamilelik döneminde de antibiyotik kullanılmasını gerektiren bazı enfeksiyonlar gelişebilmektedir. Antibiyotiği kullanmamak bu süreçde bakterinin, anneye ve bebeğe zarar vermesine yol açar. Anne adayında bir enfeksiyon söz konusu ise, antibiyotikleri seçerek kullanmalıdır. Penisilin ve sefalosporin grubu antibiyotikleri rahatlıkla kullanabilir. Bu grup ilaçlar, gereken incelemeler yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Örneğin; gribal bir durum söz konusu olduğu zaman, antibiyotiğe sarılmanın faydasından çok zararı olabilmektedir. Anne adayı, doktoru tarafından yazılan antibiyotiği kullanmalıdır.

Hamilelikte İlaç Kullanımı Bebeği Etkiler mi?

Hamilelik döneminde ağrı kesici, mide bulantısını hafifletmek amaçlı bulantı ilaçları,ve kabızlığı önleyici ilaçların kullanımı oldukça yaygındır. Reçetesiz satılan ilaçlar, yada yan etkisinin az olduğu düşünülen ilaçlar, hamilelik döneminde kullanıldığında, gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir. Doktorunuz ilaç kullanımına karar verirken, annede beklenen yarar ve bebekte oluşabilecek riskleri göz önüne alarak karar verecektir. 

Önceki İçerikHamilelikte Beslenme
Sonraki İçerikHamilelikte Yenmemesi Gerekenler
Diyetisyen Damla Arslan 2014 yılında Hacettepe Üniversitesinden "Beslenme ve Diyetetik" bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl Vogue Life Club'da beslenme danışmanlığı yapmıştır. Sonrasında BOBgym Nişantaşında Diyetisyen olarak çalışmış ve sonrasında Neurofeed Dikkat ve Psikiyatri Merkezinde görev almıştır. 2 yıl HSBC Genel Müdürlüğünde Diyetisyen olarak çalıştıktan sonra kendi danışmanlık merkezinde hizmet vermektedir.