Description: Unrecognizable father holds stack of banknotes over pregnant baby bump of his wife and deduces banknotes. Last month of pregnancy - week 39. White background. Bright shot.

Çalışan annelere yönelik 0-36 aylık çocuk sahibi olanlara verilen 325 Euro devlet yardımı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Avrupa Birliği (AB) destekli bir proje kapsamında sağlanmaktadır. Bu proje, annelerin iş hayatında kalmalarını desteklemek ve kayıtlı çocuk bakıcılığı hizmetlerini teşvik etmek amacıyla başlatılmıştır. Proje, İstanbul, Ankara ve İzmir’de uygulanacak olup, toplam 7 bin kadına destek sağlanacaktır. Bu 7 bin kişinin yarısı anneler, yarısı ise çocuk bakıcılarından oluşmaktadır​ (Bloomberght)​​ (Habertürk)​​ (CNN TÜRK)​.

Destekten yararlanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır:

  1. Tam zamanlı çalışan sigortalı anne (4/a sigortalısı) olmak.
  2. 0-36 aylık bir çocuğa sahip olmak.
  3. Ankara, İstanbul veya İzmir’de ikamet etmek.
  4. Çocuğun bakımı için eğitimli ve sigortalı bir çocuk bakıcısını istihdam etmek.
  5. Çocuğunuzla aynı adreste ikamet ediyor olmak.
  6. Bekar anneler için çocuğun velayetine sahip olmak ve çocuk ile aynı adreste yaşamak.
  7. Başvuru tarihi itibarıyla 0-36 ay aralığında (36’ncı ay dahil) çocuğunuzun olması gerekmektedir.

Destek ödemesi, annelerin kayıtlı istihdamda kalmalarını sağlamak amacıyla her ay 325 Euro olarak 12 ay boyunca yapılacaktır​ (Habertürk)​​ (TGRT Haber)​.

Başvuru süreci ve detaylar, SGK tarafından ilerleyen günlerde duyurulacak olup, başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecektir​ (CNN TÜRK)​.

Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yayınına bakınız.

Önceki İçerikDOĞUM ÖNCESİ HANGİ VİTAMİNLER ALINMALI?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.