Hamilelikte Sigara
Hamilelikte Sigara

Gebelik sürecinizde duyduğunuz bazı hikâyeler sizi korkutabilir, etkileyebilir. Bu süreçte konuşulan her şeye kulak asmamanız gerekmektedir. Ancak bu sayede enerjinizi koruyabilirsiniz. Çoğu anne adayının “ya benim başıma da gelirse, ya olursa?’” endişesine kapılması çok normaldir. Önemli olan bu kaygılarla baş ederek, gerekli önlemleri almak ve gebelik döneminde anne ile bebeğe zarar verebilecek potansiyel tehlikelerden uzak durmaktır. Ancak Hamilelikte Sigara , Alkol ve Kafein kullanımını farklı bir yere koymak gerekebilir.

Şimdi gebelik sürecinde sigara, alkol ve kafein kullanımından bahsedelim.

Hamilelikte Sigara Kullanımı

Sigaranın başta nikotin olmak üzere birçok kimyasal içerdiğini biliyoruz. Sigara içen annelerin bebekleri olmaları gerektiğinden daha küçük olabilir. Eğer sigara içen bir anne adayıysanız, bebeğinizin prematüre doğma, astıma ya da solunum hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Sigara içen annelerin sütü olması gerekenden az miktarda gelebilir ve sigara dumanı gibi kokabilir. Nikotin replasman tedavileri gebelik döneminde tavsiye edilmemektedir. Yine bu konuyu sağlıklı bir gebelik süreci için doktorunuz ile konuşmalısınız. O size sağlık durumunuza uygun önerilerde bulunacaktır.

Sigarayı bırakmak hamilelik sürecinde kullanan annelerin önceden planladığı hatta planlamak zorunda olduğu bir süreçtir. Bu konuda destek alabileceğiniz sigara bırakma hizmetlerinden faydalanmanızı öneririz.

Hamilelikte Alkol Kullanımı

Gebelik döneminde olan anne adaylarına “Bir kadehten zarar gelmez, zaten doktorlar da veriyor.” sözünü sık sık duyabilirsiniz. Hamilelikte alkol kullanımı ile ilgili en güncel tavsiye, kanıtlanmış bir güvenli alkol kullanım miktarının olmadığı yönündedir. Plasenta, vücuda giren alkolün tamamını süzemez. Bu yüzden alkolün bir miktarı bebeğe de ulaşır. Gebelik öncesinde alınan alkolün bebeğe bir zararı yoktur ama hamilelik döneminde alkol kaçınılması gereken bir konudur. Bu konuyu sağlıklı bir gebelik süreci için doktorunuz ile konuşmalısınız. O size durumunuza uygun önerilerde bulunacaktır. 

Hamilelikte Kafein Kullanımı

Özellikle ofis çalışanı bir gebe adayı iseniz sık sık şu cümleleri duyarsınız: “Kahvesiz güne başlayamıyorum, günde birkaç fincan kahve içiyorum” Evet, kahve lezzetinin yanı sıra bir alışkanlıktır. Bol miktarda kafein alımı anne adayı ve bebeği için zararlıdır. Güncel tavsiyeler, hamilelerde kafein tüketiminin sınırlandırılmasını ve kafein limitinin 200 mg kadar olması yönündedir. Orta boy bir fincan kahve yaklaşık 130 mg kafein içerir. Günde iki fincan kremalı, köpüklü kahveler yerine iki fincan açık kahvenin ya da 4 fincan açık çayın güvenli olduğu kabul edilir. Gazlı içeceklerin tercihen şekersiz ve 1 litrenin altında tutulmasına ve enerji içeceklerinin günde 1 kutudan fazla içilmemesine dikkat edilmelidir. Çok fazla kahve çeşidinin olması ile bu oranları belirlemekte zorlanabilirsiniz. Gebelik sürecinizde kahve kullanımınız ile ilgili sağlıklı bir gebelik süreci için doktorunuz ile konuşmalısınız. O size durumunuza uygun önerilerde bulunacaktır.

Hamilelikte Alkol, Sigara ve Kafein videosu için TIKLAYINIZ..

Ayrıca ay ay beslenme yazımızı inceleyebilirsiniz..

Önceki İçerikHamilelikte Probiyotik
Sonraki İçerikHamilelikte Cinsellik
Op.Dr. Selçuk Somer 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiş ve aynı yıl Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde uzmanlık görevine başlamıştır. 1993 ve 1995 yılları arasında Almanya Batı Berlin Üniversitesi ve Münster Üniversitesinde Perinatoloji bölümünde çalışmıştır. Sonrasında Süleymaniye Doğum Evi, Taksim Hastanesi ve Amerikan Hastanesinde çalışmıştır. Ayrıca Avrupa Hastanesi, Duygu Hastanesi ve Reyap Hastanelerinde 5 yıl süre ile ileri düzey ayrıntılı gebelik USG konusunda çalışmıştır.