hamilelikte cinsellik
hamilelikte cinsellik

Gebelik süreciniz boyunca eşiniz ile belirli bir süre cinsel ilişkide bulunabilirsiniz. Tabi Hamilelikte cinsellik zamanlarını gebelik sürecindeki riskiniz belirlemektedir.  

Gebelik sürecinde cinsel isteğinizde dönemsel olarak artmalar ve azalmalar olabilir. Bu konularda kendinizi suçlamamanız gerekmektedir. Çünkü bu gebeliğin doğal bir sürecidir. Şimdi gebelik süresince cinsel isteğinizin artması ve azalmasına etki eden nedenleri belirtelim. Bunlar bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken öneriler niteliğindedir.

Hamilelikte Cinsel ilişki İsteğin Artma ve Azalma Sebepleri?

 1. Gebelik süresi boyunca kendinizde bedensel ve ruhsal anlamda çeşitli değişiklikler fark edersiniz. Bu fizyolojik değişiklikler, cinsel hayatınızı da etkiler. Bu değişiklikler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 
 2. Kimi gebelerde, annelik hissi baskın olur. Bu his cinsel yaşamınızı olumsuz yönde etkiler. Kimi gebeler vücutlarındaki değişikliklerden hoşlanır. Gebelik boyunca libidoları (cinsel arzuları) yükselir.
 3. Gebelik döneminde, genellikle cinsel arzularınız genellikle ilk üç ay azalır, ikinci üç ayda artar ve son üç ayda yeniden düşer. 
 4. İlk üç ayda yaşanan yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk, hassasiyet, bulantı, kusma gibi değişiklikler cinsel isteksizlik yaratabilir.
 5. 3. ve 6. aylar arasında bu fiziksel değişiklikleri zamanla kabullenebilirseniz kendinizi daha iyi hissedersiniz. Cinsel ilişki ye karşı ilginiz yeniden artar.
 6. 6. aydan doğuma kadar olan son dönemde ise azalan fiziksel şikâyetler yeniden ortaya çıkar. Belli zamanlarda oluşan hazırlayıcı kasılmalar, cinsel arzunuzun azalmasına neden olur. Bu yüzden cinselliği yeniden ikinci plana atabilirsiniz.

Gebelik sürecinde yaşanan cinsel ilişki bebeği etkiler mi?

Hamilelikte cinsellik konusunun en çok merak edilen sorusu cinselliğin bebeği etkileyip etkilemeyeceğidir. Bu sorunun tek cevabı var. Bu cevabı ise doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlık durumunu kontrol ederek cevap verebilir. Riskleri göz ardı etmemek amaçlı bu konuda doktorunuz ile görüşmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü her gebelik kendine özgüdür. Genel geçer bilgiler ile kendinize ve bebeğinize zarar verebilirsiniz. 

Hamilelikte Cinsellik Sürecine Engel Olan Durumlar

 1. Çoğu gebelikte son 3 ay içinde
 2. Su kesesi erken açıldığında
 3. Beklenmeyen bir anda vajinal kanama olduğunda
 4. Önceki ya da şimdiki hamilelikte, erken doğum tehlikesinin yaşandığı durumlarda
 5. Rahim ağzı yetmezliğinde
 6. Erken doğum tehlikesinde
 7. Düşük ihtimalinde

Bu gibi durumlarda cinsel ilişki yaşamamanız gerekmektedir. 

Hamilelikte Cinsellik Videosu için TIKLAYINIZ.

Önceki İçerikHamilelikte Sigara, Alkol ve Kafein
Sonraki İçerikHamilelikte Egzersiz
Op.Dr. Selçuk Somer 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiş ve aynı yıl Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde uzmanlık görevine başlamıştır. 1993 ve 1995 yılları arasında Almanya Batı Berlin Üniversitesi ve Münster Üniversitesinde Perinatoloji bölümünde çalışmıştır. Sonrasında Süleymaniye Doğum Evi, Taksim Hastanesi ve Amerikan Hastanesinde çalışmıştır. Ayrıca Avrupa Hastanesi, Duygu Hastanesi ve Reyap Hastanelerinde 5 yıl süre ile ileri düzey ayrıntılı gebelik USG konusunda çalışmıştır.