Gebelik döneminde meydana gelen, özellikle ilerleyen dönemlerde, 3. Trimester dediğimiz, son aylara doğru olan dönemlerde kadınlarımızın çoğunu rahatsız eden en büyük şikayetlerden birisi hamilelikte bacak ağrısı ‘dır. 

Aslında bacak ağrısı sadece, medikal estetik alanını ilgilendiren bir durum değildir. Beraberin de mutlaka bir göğüs damar cerrahisi, uzman birisi tarafından da durumun değerlendirilmesi gerekir. 

Hamilelikte Bacak Ağrısı Nedenleri?

  1. Gebelikte kalsiyum ve magnezyum eksikliği
  2. Varis
  3. Sürekli aynı pozisyonda kalmak
  4. Fazla kilo

Hamilelikte Bacak Ağrısı İçin Ne Yapılmalıdır?

Eğer ki derin damarlarda herhangi bir sorun yoksa yüzeysel olarak kişiyi rahatsız eden birtakım kılcal damarlar problemleri  ya da ödem söz konusu ise, burada tavsiye edilecek şey, hafif yürüyüşlerdir. 

Hafif ve tempolu yürüyüş bir gebeyi, doğuma hazırlayan en güzel egzersizlerden bir tanesidir. Ayrıca bacak sağlığı için de çok önemlidir. Bununla birlikte gebelerimizin, özellikle son dönemlerde lenf akımını engelleyecek, dar kıyafetlerden, lastikli kıyafetlerden uzak durmaları gerekmektedir. Ne kadar bol kıyafet giyerlerse, vücuttaki dolaşım o kadar iyi olacağından dolayı, bacaktaki ödemi de nispeten azaltmış olacaklardır. 

Bu arada karın bölgesinde meydana gelen bir hacimden dolayı, bacaklardaki şişme beklenen bir durumdur. Fakat ağrılar bazen dayanılmaz hale gelebilir. O nedenle gebelerimize, son trimester döneminde, özellikle doğuma yakın aylarda, sık sık dinlenip, ayaklarını uzatmalarını önermekteyiz. Beraberinde soğuk su, damararlarda büzüşme etkisi yaratır ve o bölgedeki göllenmeyi engeller. O nedenle ağrıların şiddetli olduğu dönemlerde, özellikle diz ve aşağı bölgeye soğuk duş uygulaması yapılabilir. 

Gebeliğimiz sonlandı ve bebeğimizi kucağımıza aldığımız zamanda da birtakım kılcal damarların bacaklarımızı rahatsız ettiğini hissedersek de endişeye kapılmamıza gerek yoktur. Çünkü bununla ilgili ileri teknolojik cihazların kullanımıyla bir çok tedavi mümkün. Yeter ki derin damarlarda herhangi bir sorunun olmaması, problemin yüzeyde kalmış olması önemlidir. Endişeye kapılmadan, medikal estetik hekimliği yapan bir doktora danışarak yardım alabilirsiniz.

Bacak Krampları Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gebelikte en sık karşılaştığımız sorunlardan biri de bacak ağrısı kadar, bacak kramplarıdır. Genellikle 2. trimesterda başlayıp, 3.trimesterde şiddeti artış göstermektedir. Eksik kalsiyum alımı, fazla fosfor kullanımı, gebelikte, bacaklara her zamankinden daha fazla yük binmiş olması, bacak kramplarının nedenleri arasındadır. 

Bacak kramplarını hafifletmek için, 

  1. Bol su tüketimi, (günde en az 8-10bardak su içimi)
  2. Soğuk bir zemine basmak 
  3. Bol magnezyum ve kalsiyum destekli, dengeli beslenme 
  4. Bacakları yukarı kaldırarak dinlenmesini sağlamak (bacakları kanepenin koluna ya da yastıkların üzerine koymak)

Başvuracağımız yöntemler arasındadır. 

Önceki İçerikPerine Masajı
Sonraki İçerikHamilelikte Yatış Pozisyonları
Dr. Özgül Akdemir Erdem 1993 Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Sonrasında Nevşehir Hacıbektaş Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamlamıştır. Sonrasında Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Gölyazı Sağlık Ocağı, İl Sağlık Müdürlüğü idari kadro, Osmangazi Sağlık Grup Başkanlığı, Çekirge Devlet Hastanesi Acil kurumlarında çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2004 yılında Sağlık Bakanlığı onaylı Medikal Estetik Uygulamaları Sertifika Programına katılmıştır. Böylelikle Medikal Estetik yolundaki ilk adımlarımı atmıştır. 2004-2010 yılları arasında Bursa D’estetica Lazer Epilasyon ve Estetik Merkezi’nin Mesul Müdürlüğünü yapmıştır. Birçok eğitimlere, sertifika programlarına, bilimsel toplantılara katılarak tecrübesini sektörde üst seviyeye taşımıştır. 2010 yılında devlet kadrosundan ayrılarak kendi muayenehanesini açmıştır.