Hamilelik testleri bildiğiniz üzere oldukça önemlidir ve bilinen bazı yöntemler de bulunuyor. Bu yöntemlerden birisi kan testi, birisi de hamilelik testi alarak idrardan elde edilen sonuçtur. 

Ama bunlara ek olarak bir yöntemden daha bahsedeceğiz. Limon ve karbonatla da gebelik testi yapabiliyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınızı ve gerçekten işe yarayıp yaramadığını da sizlere açıklayacağız. Hemen okuyarak bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. 

İşte detaylar!

Limonla Hamilelik Testi

Çok eski zamanlarda teknolojinin gelişmediği günlerde, kadınlar limonla ya da karbonatla hamilelik testi yapıyorlardı ve sonuçlarını da alıyorlardı. Peki bu nasıl oluyor ve limon gebeliği nasıl belirliyor? 

Limonla yapılan test de aslında idrar testine benzerdir. Şimdilerde aldığımız hazır testlere muadil olarak eski zamanlarda şu şekilde uygulanıyordu: 

 • Öncelikle bir küçük limonu ikiye kesin. 
 • Sonrasında onu bir kenara koyun ve bir plastik bardağa idrarınızı yapın.
 • Ardından idrar içerisine biraz limon sıkın.
 • Eğer limon tortuları kabın dibine çökerse, hamilesiniz demektir.
 • Ama tortular dibine çökmezse hamilelik yok demektir. 

Gördüğünüz üzere aslında oldukça net bir sonuçla karşılaşabiliyorsunuz. 

Elde edilen sonuçlar ise yüzde 90 doğru çıkıyor. 

Karbonatla Gebelik Testi

Bu konuda bir başka yöntem ise karbonattır. Aynı limonla yapılan test gibi karbonatla da bu testi yapabiliyorsunuz. 

 • Aynı şekilde bir kabın içerisine idrarınızı yapmanız gerekiyor.
 • Sonrasında da bunun içerisine bir çay kaşığı kadar karbonat dökün.
 • Eğer köpürme olursa hamilelik vardır. 
 • Karbonat köpürmeden dibe çökerse de hamilelik yoktur. 

Bu iki yöntem de çok eski zamanlardan geldiği için verilen sonuçların doğruluğu da kanıtlanmıştır. Ama tabi ki günümüz teknolojisiyle karşılaştırdığımız zaman yine de yanılma payları bulunuyor. Aynı zamanda hazır aldığınız bir testle idrar sonucunu beklemek daha güvenilir olurken bazı kişiler evde de bu yöntemi deneyebiliyor. 

Evde Yapılabilecek Başka Testler Bulunuyor mu?

Bu iki testin ardından şöyle bir şeyi merak etmiş de olabilirsiniz: Evde yapılabilecek başka gebelik testi bulunuyor mu? Aslında sizlere önerebileceğimiz birkaç seçenek daha olacak. 

Örneğin, şekerle de gebelik testi yapabiliyorsunuz ya da sirke kullanabiliyorsunuz. Hepsinde yapılma yöntemi aynıdır. Şekerle yaptığınızda şeker olduğu gibi duruyorsa hamilesiniz demektir. Sirkeyle yapıyorsanız da sirke renk değiştirirse hamilesiniz anlamına geliyor. 

Bunlara ek olarak çamaşır suyuyla da deneme yapanlar olabiliyor. Eğer köpük oluşursa hamilesiniz anlamındadır. Gördüğünüz gibi çok sayıda yöntemden bahsetmek mümkün. Ama tabi yine de bir kan testi vermek her zaman daha güvenilirdir. 

Hamilelik Belirtileri Neler?

Genel olarak bazı belirtiler hamileliğin işareti olabiliyor. Bu sebeple de kadınlar yanılmamak ve emin olmak için test yapmayı doğru buluyor. İsterseniz kan testiyle isterseniz yukarıda bahsettiğimiz seçeneklerle bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Regl gecikmesi
 • Mide bulantıları
 • Ani kilo alımı
 • Sürekli halsizlik gibi durumlar hamilelik belirtileridir. 

Karbonatla ve limonla yapılan testlerin sonuç vermesinin sebebi de asit oranlarıyla alakalıdır. 

Testler Doğru Sonuç Veriyor mu?

Geçmişten günümüze çok sayıda kadın bu yöntemleri kullanmıştır. Ama yine de elde edilen sonuçların yüzde 50’sinden fazlası doğru olduğunu söylerken geri kalanları, yani yarısından azı, yanlış sonuçlar verdiğini söylüyor. 

Örneğin bu testi yapıyorsunuz ve sonuca baktığınız zaman hamile olduğunuz anlaşılıyor. Sonrasında da kendinizi hamileliğe hazırlıyorsunuz. Ama yine de böyle bir durumda da gidip bir hastanede kan testi vermeniz ve bunu doğrulatmanız daha doğru olacaktır. Eğer beraberinde benzer belirtileri de gösteriyorsanız hamile olma ihtimaliniz çok yüksektir. 

Peki böyle bir durumda ne zaman doktora gitmeniz gerekiyor? Direkt testi yaptıktan sonra da gidebilirsiniz ya da bir hafta sonrasında belirtileriniz devam ediyorsa ya da hala şüpheleriniz varsa doktora gitmeniz iyi bir davranış olacaktır. 

Yazı içerisinde de belirttiğimiz üzere limon ve karbonatla yapılan testler de deneyebileceğiniz yöntemlerden birisidir. Bizler size limonla yapılan gebelik testi hakkında bilmeniz gereken her şeyi aktardık. Hangisini yapmak istediğinize siz karar vereceksiniz. 

Kan Testi Nasıl Yapılır?

Son olarak da kan testinin nasıl yapıldığından bahsedelim. Kan testi yaptırdığınız zaman sizin kanınızda Beta HCG hormonuna bakılır. Bu hormon eğer 0-10 mlU/ml aralığındaysa hamile değilsiniz demektir. Eğer bu değerler yüksekse hamilesiniz anlamındadır.

Bu sebeple de ilk bakılan değerler bunlardır. Hamile olup olmadığınız ancak bu değerlerle ortaya çıkar. Ama hamileliğin oluşması için de bir ya da iki hafta geçmesi gerekiyor. Çünkü bebeğin oluşumu ve kanınıza karışması için belli bir süre geçmeli. Ancak o zaman doğru sonuç verecektir. 

Hastanelerde ya da sağlık ocaklarında rahatlıkla yaptırabileceğiniz bu test, sadece birkaç saniye sürüyor ama net bir şekilde sonuç verecektir. 

İşte size konuyla ilgili bilmeniz gereken bütün detayları aktardık. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız hemen bunu öğrenmek için harekete geçebilirsiniz. Çok fazla yöntem bulunuyor ve kan testi dışındakiler yüzde yüz doğruluk vermiyor. Bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. 

Önceki İçerikANNE SÜTÜ SARILIĞI NEDİR?
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE BİYOFİZİKSEL PROFİL NEDİR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.