Anne sütü sarılığını daha önce duydunuz mu? Ya da belki daha önce siz de bu sorunu yaşadınız. Anne sütü sarılığı olarak bilinen bu durum başlarda anneleri biraz korkutsa da aslında çok endişe edilecek bir durum değildir. Fark edildiği anda hemen tedaviye başlanması gerekiyor. 

Burada önemli olan şey, bebeğinize zarar vermemesidir. Bu sebeple de yazıyı dikkatle okuyarak hangi önlemleri almalısınız ya da nelere dikkat etmelisiniz, bunları öğrenebilirsiniz. 

İşte anne sütü sarılığı nedir? Neden oluşur? Bilmeniz gereken her şey aşağıda…

Anne Sütü Sarılığı Hakkında

Son zamanlarda sıkça rastlanılan bir durum olan anne sütü sarılığı nedir? Aslında bu durum yeni doğan bebeklerde görülen oldukça fazla rastlanan bir durum. Bebeklerin yetersiz beslendiği durumlarda anne sütü sarılığı ya da halk arasında bilinen ismiyle süt sarılığına denk gelmek mümkün. 

Eğer bebekler yetersiz ve az besleniyorsa bağırsak hareketleri yavaş olur, bu sebeple de kanda bulunan alyuvarlar da kötü maddeleri vücuttan atamaz. Yani bu maddeler ve bakteriler de bebeğin kanına karışır. Sonraki zamanlarda da bebeklerde çok ciddi hastalıklara sebep olur. 

Bu sebepten ilk aylarda hatta ilk haftalarda anne sütü sarılığı bebeklerde çokça görülür. Genel olarak baktığımızda aslında bu durum anne sütünün az olmasından da kaynaklanmıyor daha çok içeriğinden kaynaklanıyor. Bebek sütü almak istemiyor ve bu sebeple de az besleniyor. Sütü istememesinin sebebi de anne sütünde bulunan herhangi bir tat olabiliyor. 

Anne Sütü Sarılığı Belirtileri

Anne sütünün içeriği bu noktada oldukça önem taşıyor. Annelerin en büyük korkusu da anne sütü sarılığı yaşayan bebeklerini fark edip etmeyecekleridir. Ama endişelenmeyin, bebeklerde böyle bir durum yaşandığında fark etmemeniz mümkün değil. 

  • Bebeğinizin göz çevresinde sararmalar oluşur.
  • Yüzünde başlayan ve yayılmış soluk renk görünür.
  • Bebeğiniz normalden fazla uyuması da belirtiler arasında 
  • Çok halsiz görünebilir

Eğer bu gibi durumları gözlüyorsanız ve en ufak bir şeyden şüpheleniyorsanız hemen doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü bu şekilde devam edemezsiniz.  

Anne Sütü Sarılığından Nasıl Kurtulabilirsiniz? 

Bu durumda da bebeğinizin bu hastalıktan kurtulması için neler yapmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin dörtte ikisinde bu hastalığa rastlanılıyor. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi endişe etmenize gerek yok, tedavisi bulunuyor ve hemen teşhis edildiğinde tedavi başarıyla sonuçlanıyor. 

Sarılığın asıl oluşma sebebi kandan gönderilemeyen billirubinindir. Bu bebeğe zarar verir ve kanına karıştığı zaman anne sütü sarılığını oluşturur. Bu konuda da çok fazla araştırma yapılıyor ve aynı şekilde çalışmalar da devam ediyor. 

Aslında bebeklerde bu sarılığın geçmesinin en önemli tedavi yöntemi emzirmektir. Bebeği sıklıkla emzirmeniz gerekiyor, bebek günlük gıdasını, proteinini tam olarak alabilmeli. Böylece bir süre sonra vücut bununla savaşamayacak ve sarılık oluşumu da engellenecek. Yapılan çalışmalar da bunu kanıtlıyor. Anne sütü içeriğinden kaynaklanıyor olsa da anne bu süreçte zaten yediklerine, içtiklerine daha fazla dikkat ediyor olmalı. Bu sebeple beslenme süreci de normale girdiğinde bebeğiniz kısa sürede eski haline dönecektir. Çünkü anne sütü sarılığı zaten az beslenmeden kaynaklanıyor. Çabuk ve sıklıkla emzirdiğinizde sonucunu göreceksiniz. Ama tabi ki bu karara da yine doktorunuz karar verecek. Bazı durumlarda anne sütünde zararlı madde çok sayıda tespit edildiyse, emzirmeye kısa süreliğine ara verilmesi gerekebilir. Bu durumda da göğüs pompasıyla süt hazırlayabilirsiniz. 

Anne Sütü Sarılığı Bebeği Nasıl Etkiler? 

Eğer zamanında önlem alamazsanız, fark etmezseniz bebeğiniz bu durumdan çok olumsuz etkilenecektir. Bu sebeple de sarılık gözlemlendiği anda hemen doktora gitmeniz gerekiyor. Sonrasında da doktorunuzun önerdiği şekilde beslenmelisiniz ve bebeğinizi de o şekilde beslemelisiniz. Bir hafta içerisinde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Ama ya fark edemezsiniz? Hiçbir belirti göstermemesi imkansız olsa da yine de anneler tarafından bebeğin sarılık olduğu fark edilemeyebiliyor. Bu gibi durumlarda;

  • Bebeğinizde kalıcı beyin hasarı oluşabilir.
  • Beslenmek istemez ve neredeyse hiç emmemeye başlar. 
  • Çok ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalabilir.
  • Vücudunun direnci düşük olur.

İşte bu sebepten kesinlikle hemen tedavi alması gerekiyor. Bebekler, özellikle de yeni doğduklarında çok savunmasızlardır ve tam da bu yüzden ilk 6 ay anne sütü bu kadar önem taşıyor. Anne olarak bütün bu süreçte siz de beslenmenize, yediğinize, içtiğinize ve sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz. Anne karnındayken bebeğiniz sizin yediklerinizden besleniyordu ama doğduktan sonra da aynı şey geçerli. Sadece tek fark bunu kordon bağıyla değil anne sütüyle yapıyor. 

Sizde meydana gelebilecek en ufak bir rahatsızlık bebeğinizi de etkileyecektir. Zaten normal şartlarda da kandaki bilirubin seviyesi belli bir miktara ulaşana kadar tedavi edilir, bu süreçte de anne sütüne ara verilmemesi gerekiyor.

İşte sizlere genel olarak anne sütü sarılığı nedir ve neden oluşur gibi önemli soruların cevaplarını aktardık. Geriye kalan her şey sizde! 

Önceki İçerikHAMİLELİKTE KABURGA AĞRISI
Sonraki İçerikLİMONLA YAPILAN GEBELİK TESTİ
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.