Hamilelik sürecinde en çok merak edilen konulardan birisi de beslenme düzeninizdir. Bu süreç oldukça uzundur ve aynı zamanda sabır gerektirir. Bazı konularda da kendinize dikkat etmeniz lazım. Bunlardan birisi de içeceğiniz su miktarıdır. 

Hamilelikte ne kadar su içmelisiniz? Hep birlikte bu sorunun cevabına bir bakalım. Eğer hamileyseniz içmeniz gereken su miktarını bilmeniz gerekiyor. Böylece kaybolan sıvı ihtiyacınızı tekrar karşılayabilirsiniz.

İşte detaylar…

Gebelikte Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Hamiliğin ilerlemesine bağlı olarak içmeniz gereken su miktarı da değişecektir. Bu sebeple ay ay incelemek daha doğru olacak.

Normalde bir insanın vücudunun üçte ikisi sudur ve gün içerisinde de belli bir düzende su içilmesi gerekir. Hamilelikte bu durum değişir ve daha fazla suya ihtiyacınız olur. Bol sıvı tüketimi vücudunuzun direncini toplaması açısından da oldukça önemlidir. 

Gebeliğin ilk haftalarında günde ortalama 3-4 su bardağı kadar su içmeniz yeterli olacaktır. Bu da bir litreye denk gelir. Eğer fazla içmek istiyorsanız içebilirsiniz. Ama abartırsanız midenizin daha fazla bulanmasına sebep olabilirsiniz. 

Hamilelikte birinci ve ikinci ayı bu düzende devam ettirebilirsiniz. Üçüncü aya geldiğinizde ise ortalama 2.5 su bardağı su içmeniz gerekecek. Çünkü bebeğin ihtiyacı olan su miktarı artacaktır. Bu da sizin vücudunuzdaki su oranıyla alakalıdır. 

Buna ek olarak yaz aylarında daha fazla su içmeniz gerekebilir. Terlemeye bağlı olarak su kaybedersiniz. Bunu da bir bardak su fazla içerek dengeleyebilirsiniz.

7. aya geldiğinizde de gün içerisinde ortalama 13 su bardağı kadar su içmeniz gerekecek. Bu da 3 litreye denk geliyor. 8 ve 9. Aylarda da bu su miktarlarını korumalısınız.  

Gebelikte Su İçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su içmek aslında düşündüğünüz kadar basit ve günlük bir iş değildir. Bunun çok daha ötesindedir ve hayati önem taşıyor diyebiliriz.

Anne adaylarının hamilelik sürecinde su kaybetmemesi gerekir. Eğer yeteri kadar su içilmezse bebek yeterli sıvıyı alamaz ve bu da bebekte bazı sorunların yaşanmasına sebep olur. Aynı şekilde anne adayı da bazı sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilir.

Bunlara ek olarak;

 • Tuvalete gittiğiniz zaman idrar renginin açık mı koyu mu olduğunu kontrol etmelisiniz.
 • Eğer koyuysa içtiğiniz su miktarı yeterli değildir. Daha fazla içmeniz gerekir.
 • Eğer rengi açıksa içtiğiniz su yeterlidir. Bu sebeple daha fazlasını içerek kendinizi zorlamamalısınız. 

Suyun yerinin her zaman farklı olduğunu unutmamalısınız. Su içmek yerine meyve suyu ya da sıcak içecek tüketmeyin. Onlar farklıdır, su farklıdır. Susuzluğunuzu giderebilirler ama asla görev ve fayda olarak suyla bir olamazlar. 

İşte bunlara dikkat ederek su içme düzeninizi oluşturursanız siz de rahat edebilirsiniz.

Hamilelikte Su Tüketimi Neden Önemli?

Hamileler doğuma yaklaştıkça neden 3 litre kadar su içmeli? Neden bebek açısından bu kadar önemli?

Hamilelikte su içmenin önemini anlayan anne adayları çok fazla problemin de önüne geçebilecek. 

 • Bunaltı
 • Kasılma
 • Cilt sorunları
 • Sindirim bozuklukları gibi sorunları yaşamayacaklar. 

Buna ek olarak hamileliğin başından sonuna kadar geçen süre boyunca 1- 1,5 litre kan hacminde artış yaşanır ve amniyon sıvısı oluşur. Bu sıvı bebeğin yaşam alanıdır ve o yüzden de azalmaması gerekir. Bu sebeple anne adayının içtiği su miktarı direkt olarak bebeği etkiler. Anne adayının en çok suya ihtiyaç duyduğu dönemler de bu etkenlerden dolayı hamilelik ve emzirme dönemleri olarak değerlendirilir. 

Bebek için bu su son derece önemli. İçinde bulunduğu amniyon sıvısının düzenli olarak kendini yenilemesi gerekir. Bu da yine anneden gelen su miktarıyla aynı orantıdadır. Eğer doğru oranda su tüketilirse, bu denge kolayca sağlanacaktır ve anne de bebek de ihtiyaç duydukları suyu alacaklar. 

Bunun da yanı sıra eğer su miktarı yetersizse amniyon sıvısını olumsuz etkiler. Amniyon sıvısı azalırsa da bebeğin hareketleri yavaşlar. 

Su Tüketiminin Anne Adayına Faydaları

Bir liste halinde faydalarını da sizlerle paylaşalım. 

 • Yeterli miktarda su aldıysanız rahim kasılmalarınız az olacak ve erken doğum riski de azalacak. 
 • Cildinizin daha parlak ve dolgun görünmesini sağlıyor. 
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını en aza indirgeyecek ve kabızlığı da engelleyecek.
 • Vücut çatlaklarını azaltacak
 • Bulantı ya da kusma gibi şikayetleriniz varsa onlar da azalacak 
 • Yaz aylarında yaşanan terlemeler çok su kaybına sebep olur. Eğer doğru tüketim yapılırsa bu sorun da ortadan kalkacak.

Aslında genel olarak baktığımızda hamilelikte ne kadar su içmeniz gerektiğini anlattık. Bundan sonrasında da ipler sizin elinizde. Eğer bu bilgileri dikkate alırsanız ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız sizlere verilen bu tavsiyeler unutmamalısınız. 

Uyguladığınız zaman bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Ama şunu da söylemek gerekiyor: Gebelikte doğru miktarda su içip içmediğinizi mutlaka kontrol edin çünkü bazen birkaç bardağın bile atlanması zararlı olabilir. 

Önceki İçerikBEBEĞİNİZ SİZİ ZEHİRLİYORSA NE YAPMALISINIZ?
Sonraki İçerikDOĞUM ÖNCESİ ZİYARETİNİZ İÇİN HAZIRLANIN
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.