Meryem Ana otu çok eski zamanlardan beri karşımıza çıkan, oldukça önemli bir ottur. Şimdi sizlere bütün detaylarını aktaracağız ve sonrasında da nasıl tüketildiğini söyleyeceğiz. 

Aslında son zamanlarda kullanımı da oldukça artmıştır ve tekrar ön plana çıkmıştır. Meryem Ana otu halk arasında Fatma ana eli otu olarak biliniyor. Bazılarınız belki de bu isimle biliyor olabilirsiniz.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan hemen detaylara geçiyoruz ve sizlere bu otun ne işe yaradığını anlatacağız. 

Meryem Ana Otu Nedir? 

Meryem Ana otu odunsu kuru bir kök şeklinde bulunuyor. Aynı zamanda sadece yağmur yağdığı dönemlerde yaprak açabilen bir bitki türü olarak da biliniyor. Eğer gövdesine ihtiyacı olan suyu topladıysa, sonrasında tekrar eski kuru görünümüne dönebiliyor. 

En önemli özelliklerinden birisi de doğumu kolaylaştırıyor olmasıdır. Eğer hamilelik sürecinde düzenli olarak tüketildiyse sağlığınızı ilgilendiren problemlerin çoğundan kurtulabiliyorsunuz ve böylece daha sağlıklı bir doğum yapabiliyorsunuz. 

Bu sebeple de son zamanlarda kadınlar daha doğal yöntemlere yöneliyor. Böyle bir araştırma yaptıklarında da karşılarına ilk olarak Meryem Ana otu çıkıyor. Kadınsal hastalıkların yanı sıra cilt problemlerini bile gidermede yardımcı oluyor. 

Meryem Ana Otu Faydaları Neler? 

Bu noktada da en çok merak edilen konulardan birisi de bu bitkinin faydalarının neler olduğudur. Öncesinde şunu belirtmek isteriz: Eğer Meryem Ana otu tüketmek istiyorsanız ve hamileyseniz bir doktora sormalısınız ve onun önerisinde, takibinde kullanmalısınız. İşte faydaları:

  • Doğumu kolaylaştırıyor. Rahim ağzını genişletmeye yardımcı olmasından dolayı doğum kontrol uzmanları bu otu öneriyor.
  • Kan akışınızı hızlandırıyor.
  • Kandaki yağ miktarını düşürebiliyor
  • İdrar kaçırma gibi sorunlar yaşıyorsanız bu ot ona iyi geliyor.
  • Ciltte oluşan fazla sivilceleri önlüyor ve geçiriyor.
  • Anti mikrop özelliği bulunuyor. 
  • Doğum sonrasında da ağrıların azalmasını sağlıyor.

Bunlara ek olarak kadınlar dışında erkekler de kullanabiliyor. Peki erkeklerde Meryem Ana otu nasıl faydalar sağlıyor?

  • Erkeklerde de sperm miktarını artırıyor
  • Aynı zamanda daha kaliteli sperm oluşumunu sağlıyor.
  • Bunun yanı sıra spermin yumurtalıklara hızlı bir şekilde yerleşmesini sağlıyor ve bu sebeple de çocuğu olmayan çiftlere önerilen bir ottur. 

Bütün bunların oluşumu ve kullanımının rahatlığı açısından bir doktor tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Evet, çok fazla faydası bulunuyor ama aynı zamanda bir doktor tavsiyesiyle kullanılması son derece önemlidir. Kendi isteğiniz doğrultusunda kullandığınız zamanlarda herhangi bir yan etkiyle karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor. Bu sebeple belli oranlarda tüketmeniz lazım ve aşırıya kaçmamalısınız. 

Meryem Ana Otu Nerede Bulunur?

Böyle bir ota ihtiyacınız var ama nerede, nasıl bulacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman hemen bu sorunun da cevabını sizlerle paylaşalım.

Aslında köken olarak baktığımızda Meryem Ana otu Arabistan’da bulunuyor. Fakat farklı ülkelere ve bölgelere de ihracatı yapılıyor. Bu sebeple sadece Arabistan ile sınırlı kalmıyor. Türkiye’nin de az sulak bölgelerinde yetiştiğini söylemek gerekiyor. Kuru alanları seven bir bitki olmasının yanı sıra gerçekten işinize yarayacak bir tür. 

Sıcak alanlarda yetiştirilebilen bu bitkiyi nereden temin edebilirsiniz? Tabi ki herkes üretici olamaz ve her yaşanılan yeri bitkinin büyümesine de uygun değildir. Ama istediğinizd ve ihtiyacınız olduğunda aktarlardan gidip alabilirsiniz. Çünkü aktarların yüzde 90’ında bu kadar önemli bir bitki mutlaka vardır. 

Meryem Ana Otu Nasıl Kullanılır?

Şimdiye kadar daha çok ne işe yaradığından ve nerelerde bulabileceğinizden bahsettik. Peki bu ot nasıl kullanılır ve faydalarını gösterir?

Meryem Ana otunu temin ettikten sonra bir gün boyunca tüketmeniz gereken miktar kadarını bir suda bekletmelisiniz. Burada beklettikten sonra da tüketimini gerçekleştirebilirsiniz. 

İster bir bardakta isterseniz büyük bir sürahide bekleyebilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tüketebilirsiniz. Ama örneğin, bir hafta boyunca her gün ikişer kere de tüketmek oldukça zararlıdır. Belli aralıklarla ve belli ölçülerle tüketmeniz gerekiyor. Yazının içerisinde de belirttiğimiz üzere fazla tüketimi vücuda zararlı olabilir. 

Konuyla ilgili uzmanlığı olan bazı kişiler de Meryem Ana otu kullanarak kremler yapabiliyor. Temelinde bu ot kullanılıyor ve biraz karışımla son derece faydalı bir kreme dönüşebiliyor. Böylece onu cildinize kullanabiliyorsunuz. Ama bunun için de kesinlikle işi bilen birisinin yapmış olması gerekiyor. Çünkü herhangi bir yere kullandığınızda, içerisindeki yanlış bir madde size zarar verebilir.

Bütün bunları dikkate aldığınızda son zamanlarda kullanımının neden arttığını da anlamışsınızdır. Her alanda faydası bulunan ve özellikle de hamilelerin tercih ettiği doğal bir ottur. Doğum sancısından ve sürecinden korkan kadınlar bu bitkiyi tüketerek sancılarının azaldığını da söylerler. Yani sonuçları aslında yapılan çalışmalarla da test edilmiştir.

Doktorunuza danışın ve bu otu ne zaman ne sıklıkla tüketmeniz gerektiğini kararlaştırın. Ardından bir aktara giderek Meryem Ana otu alın ve bir gün boyunca bekletin. Sonrasında tüketmeye başlayabilirsiniz. 

Siz de ne kadar işe yaradığını kendiniz görmüş olacaksınız. Tek yapmanız gereken düzenli ama az tüketmek olacak.

Önceki İçerikYENİ DOĞAN BEBEĞİN MALİYETİ NE KADAR OLUR?
Sonraki İçerikEN İYİ KIŞLIK HAMİLE KIYAFETLERİ
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.