Günümüz koşulları göz önünde alındığında bazı aileler bebekleri için her ürünü sıfır olarak alamıyor. Bu durumlarda da ikinci el ürün satışı yapan uygulamaları ya da malzemeleri tercih ediyorlar. Peki bunlar sağlıklı mı? Ya da ikinci el bebek eşyaları güvenli mi? 

Aslında bu sorunun cevabı değişebiliyor. Eğer bir mağazadan veya görüp beğendiğiniz bir yerden alıyorsanız güvenli olabilir ama buna karşılık uygulamaları kullanıyorsanız güven derecesi değişecektir. 

İkinci El Bebek Eşyaları mı Sıfır Eşyalar mı?

Anne baba adayları ilk kez bebek bekliyorlarsa heyecanlanmaları oldukça normal. Hamilelik süreci ilerledikçe bebek odası ve bebek kıyafeti gibi eksiklerin tamamlanması için önemli ihtiyaçları belirleyecekler. Ama bir bebeğin neye ihtiyacı olacak? Sıfırdan bir oda hazırlanacak ve çok sayıda ürün alınması gerekiyor. Peki bu durumda ikinci el mi almalısınız yoksa sıfır ürünler mi tercih etmelisiniz?

Öncelikle şöyle bir karşılaştırma yapalım:

  • Sıfır bebek eşyaların fiyatları ile ikinci el fiyatları arasında yüzde 50’den fazla fark olabiliyor. 
  • Hiç kullanılmayan sıfır eşyalar markalarına göre kaliteleri de değişebiliyor ama uygun fiyatlı ve kaliteli bir ürün arıyorsanız ikinci el tercih edebilirsiniz. 
  • 2. El ürün satan uygulamaları kullandığınız zaman çok sayıda seçenekle karşılaşıyorsunuz ve çoğu da bütçenize uygun oluyor. 

Bunları göz önünde bulundurduğunuzda ürünlerinizin çoğunu sıfır olarak alıp bazı küçük ya da meblağ olarak büyük ürünleri ikinci el almayı tercih edebilirsiniz.

Bu durumda da kesinlikle Pazarı ve piyasayı araştırmanız gerektiğini unutmayın. 

2. El Ürün Satan Yerler

Genelde mağaza ya da butikler ikinci el bebek ürünü satışı yapmazlar. Ama internetten indirebileceğiniz Gardrops, Letgo ya da Dolap gibi uygulamalarda istediğiniz her ürünü bulabilirsiniz. Çünkü ürünlerin çoğu etiketli ve hiç kullanılmamış olabiliyor. Birebir mesaj ile de ürünle ilgili bilgileri isteyebiliyorsunuz. 

Ayrıca siz de aldığınız ürünleri ikinci el olarak uygun fiyata satabilirsiniz. Bunu özellikle bebeğiniz doğduktan sonra ve büyüdükçe yapabilirsiniz. Çünkü bebekler çok hızlı büyürler ve bu sebeple de onların hızına yetişemezsiniz. Bu noktada en doğru şey en azından bebeğiniz biraz büyüyene kadar ikinci el ürünler almak da olabilir. 

Tabi bunun kararını siz vereceksiniz. Ama şöyle bir algı varsa da onu da yok edebilirsiniz: İkinci el ürünlerin hepsi kötü ve kullanılmış olamazlar. Buna ek olarak filtreleme yaparak ikinci el ürünler arasından etiketli olanları tercih edebilirsiniz. böylece kullanılmayan ama fiyatı daha uyguna satılan ürünleri de bulabilirsiniz. 

Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Beşik, oto koltuğu, bebek yatağı ya da mama sandalyesi gibi çok sayıda ürünü ikinci el olarak tercih edebilirsiniz. Bunları seçerken de etiketlere dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer online sitelerden alışveriş yapacaksanız kesinlikle şunları yapmalısınız:

  • Ürünün fotoğrafını isteyin. 
  • Fotoğraf isterken de her tarafını çekmesini isteyin. 
  • Eğer kıyafet alıyorsanız pamuk, yün ya da bambu gibi doğal ürünlerden elde edilmiş kumaşları tercih edin. Özellikle bunu sorun
  • Nefes aldırmayan kumaş tercih etmeyin. 
  • Ürünler bebeğinize zarar verebilecek, alıp yutabileceği kadar küçük parçalarla süslü olmamalılar. 

Ama iç çamaşırı alacağınız zaman bunları sıfır almanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü her ne kadar kullanılmamış sıfır ürün denilse de hijyen açısından doğru olmayacaktır. 

Buna ek olarak bebek giyiminde dikkat edilmesi gerekenlerin yanı sıra yeni ürün aldığınızda mutlaka yıkamalısınız. Bebek çamaşırları yetişkin çamaşırlarından ayrı yıkamalısınız. Uygun sıcaklıkta ve uygun deterjanla yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra ekstra durulama yapmayı da unutmamalısınız. Bunlar son derece önemli bilgiler. 

Böylece ürünlerde kalan alerjik ürünler ya da deterjan kalıntıları ortadan kalkacaktır. 

Bebek Eşyalarını Ne Zaman Almaya Başlamalısınız?

İkinci el ya da sıfır olması fark etmeksizin bebek eşyalarını alacağınız belli zamanlar vardır. Erken de almamalısınız geç de. Bu sebeple en iyi zamanlar bebek hazırlıkları için 25. Haftadan itibaren olacaktır. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren farklı ürünler, kıyafetler, oda için bazı eşyalar bakmaya başlayabilirsiniz ama acele etmemenizi öneririz. Çünkü ilerleyen zamanlarda başka şeyler göreceksiniz, bebeğinizin cinsiyeti belli olacak, odasını hazırlamak için bolca vaktiniz olacak. Önceliği bebeğinizin sağlıklı gelişmesine vermelisiniz.

Anne baba adayları her ayı heyecanla beklerler. Bu süreçte de bebek eşyaları biraz pahalanabiliyor ama özellikle büyük eşyaları, oto koltuğu ve mama sandalyesi gibi, almak istiyorsanız biraz zaman geçmesi daha iyi olacaktır. Bu süreçte de daha fazla araştırma yapabilirsiniz. 

İkinci el ürün seçerken dikkat etmeniz gerekenleri sizlere aktardık. Eğer dikkat ederseniz, güvenli olanları da bulacaksınız. Bu noktada fotoğraf istemenin yanı sıra yorumlarını da mutlaka okumalısınız, çünkü bilindiği üzere çok fazla dolandırıcı bulunuyor. Onlara paranızı kaptırmak istemezsiniz. Hem siteleri hem de satıcıları çok iyi incelemelisiniz.

Eğer durumunuz varsa çoğu eşyayı sıfır almak isteyebilirsiniz. Her zaman daha güvenli bir seçenek olduğunu da söylemek gerekiyor.

Önceki İçerikRh FAKTÖRÜ RİSKİ NEDİR? 
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE ÇOK FAZLA AMNİYON SIVINIZ VARSA NE YAPMALISINIZ?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.