Anne adayları hamilelik sürecinde çok fazla şeye dikkat etmek zorunda. Hatta bazen hamilelik sürecinde makyajdan, bakımdan ve diğer çoğu konudan uzaklaşan kadınlara denk gelmişsinizdir. Bazıları bu durumu fazlasıyla abartıyor olsa da bazıları hiç umursamıyor. 

Oysaki sağlıklı bir yaşam için kendinize her zaman bakmalısınız, sadece hamilelik dönemindeyken biraz daha fazla dikkat etmelisiniz. Kadınların çoğu günümüzde saçlarını boyatıyor ve sürekli boya alıyor. Peki, hamileyken saç boyatmak güvenli mi? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Gelin hep birlikte bunun güvenli olup olmadığına bir bakalım. 

Hamileyken Saç Boyatılır mı?

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi hamileyken saç boyatılır mı? 

Çoğu kadın saç boyatma konusunda fazlasıyla hassastır. Bu yüzden de ne zaman boyatmaya başlayabilecekleri büyük bir sorun olarak karşılarına çıkıyor. 

Gebelikte saç boyatmanın bebeğe zararı olup olmadığına dair kanıtlar çok fazla yok ama olası sonuçları paylaşılabiliyor. Bu yüzden de önlem amaçlı boyatmayı geciktirebilirsiniz. 

Gebelik zamanlarında özellikle ilk 3 ayında saç boyatmamaya çalışın. Kimyasal olmasından dolayı bu süre boyunca dikkatli olmalısınız. 

Bunlara ek olarak hamileyken saç boyatmayla ilgili şunları da bilmelisiniz:

 • Saç boyamasında kimyasal madde ciltten emiliyor. Cilde temas etmeyen saç uygulamaları ise zararsızdır. 
 • Kına kullanabilirsiniz. Bunda hiçbir zarar yoktur. 
 • Saçınızı kendiniz boyuyorsanız eldiven kullanmalısınız
 • Markalı ve kaliteli ürünler kullanmaya çalışın

Aynı zamanda bu noktada doktorunuzla konuşup onun fikrini almanız da önemli.  

Hamilelikte Boyanın Bebeğe Zararları Neler?

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre hamilelikte saç boyatmanın bebeğe zarar vermesinin sebebi kimyasalların vücudunuz tarafından biraz da olsa emilmesinden kaynaklanıyor. Ama bununla ilgili net bir bulgu söz konusu değil. Yine de az önce belirttiğimiz gibi, önlem amaçlı boya kullanmamalısınız.

Bunlara ek olarak, saç boyaları çok sayıda kimyasal bileşenlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Her ne kadar doğal ve organik boyalar tercih etmek isteseniz de onların da içerisinde kimyasallar bulunuyor. Cansız saç hücrelerinin tutunması için kimyasal maddelere ihtiyaç duyulur ve boya yapıldığında da kimyasallar vücut tarafından emilir. Saç dipleri boyamak istiyorsanız, tamamen cildinizle temas ettirmeyin. Çünkü kimyasalların bebeklere nasıl zarar verdiği tam olarak bilinemiyor. 

Saçınızı Tekrar Ne Zaman Boyayabilirsiniz?

Eğer önlem alma kararı verdiyseniz ve bu konuda kararlıysanız saçınızı ne zaman boyamanız gerektiğini de söyleyebiliriz. Doğumdan bir ay sonrasında boya yaptırabilirsiniz. Ama yine de çok kimyasal içeren yapay boyalar tercih etmeyin ve çok diplerinizi ellemeyin. Çünkü emzirme dönemindeyken sütünüz de etkilenebilir ve dolaylı yoldan yine bebeğiniz etkilenecektir. 

O halde saç boyarken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? 

 • Kimyasallar uçucu ve buharlaşan maddelerdir. Boyama yapacaksanız ve bir şey olmaz diye düşünüyorsanız hava alan, açık bir yer tercih etmelisiniz. 
 • Mutlaka eldiven kullanmalısınız. Eğer başkası saçınızı boyayacaksa o kişi de eldiven takmalı. 
 • Tene bulaşan boyanın çıkması çok zordur. Bu yüzden boyayla temas ederseniz hemen yıkamalısınız. Vücudunuzda kalmamalı …
 • Ama yine de ilk 3-4 aylık süreçte boya kullanmayın.
 • Diplere boya sürmeyin. 
 • Boyayı saçınızda çok uzun süre bekletmeyin. Normalde bekleme süresi ne kadarsa daha az bekletmelisiniz.
 • Boyanın tamamı akana kadar yıkayın. Hiçbir şekilde saçınızda boya bırakmayın. 
 • İki boyama arasında da ortalama 5-6 ay kadar zaman bırakın. Hemen boya yapmayın.

Bunlar önemli bilgiler ve bu yüzden de kesinlikle unutmamalısınız. Ayrıca boya kokusuna da çok maruz kalmamaya çalışın. Bebeğinizden dolayı mideniz hassas olabilir. Bu da mide sorunlarına sebep olur. 

Boya Yerine Kına Kullanılabilir mi?

Böyle durumlarda anne adayları boya yerine kına kullanılabilir mi diye merak ediyor. Hemen bu sorunun cevabına da bir bakalım.

Kına boyaya kıyasla zararsızdır ve kadınların hamilelik süreçlerinde kına yapmasında herhangi bir sorun yoktur. İlla saçınızı boyatmak istiyorsanız, kınayı tercih edebilirsiniz. Ama yine de kınayı yoğun bir şekilde saçınıza sürmeyin. 

Doğal Saç Boyaları Hangileri?

Doğal ve organik olsalar da yine boyaların içerisinde renk tutuculuğu ve kalıcılığı için kullanılan kimyasallar bulunuyor. Ama yine de bu oranın az olduğu bazı markalar bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre Color Soin, Naturigin, Logona ve Gucci gibi markalar en doğalları arasında ön plana çıkıyor. Eğer bu markaları kullanmayı tercih ederseniz diğerlerine göre daha az zararı olacaktır. 

Aslında çoğu anne adayı hamilelik boyunca saçını hiç boyamayarak sonrasında farklı bir renge de geçmek isteyebiliyor. Ya da kendi rengine dönmek istiyor. Her zaman bakımlı olmak güzeldir ama bunu yaparken de bebeğinize zarar vermeden yapmaya özen göstermelisiniz. 

Bütün bu detayları aklınızda tutmalısınız. Hamileyken saç boyatmak güvenli mi sorusunun cevabını sizlere verdik. Aslında güvenli olmadığını ve önlem amaçlı kullanmamanın daha iyi olacağını belirttik. Ama kullanmak istiyorsanız da araştırmalarınıza devam ederek doğal olanları kullanabilirsiniz. Ayrıca uzmanlardan da bilgi alabilirsiniz. 

Önceki İçerikİKİZLERİN DOĞUMU NASIL GERÇEKLEŞİR?
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE STRES YAPMAK BEBEĞİNİZ İÇİN KÖTÜ MÜ?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.