Gebelik sürecinde spor yapmayı bırakmamalısınız. Ama her yaptığınız sporu da çok dikkatli yapmanız gerekiyor. Daha önce spor yapmayı, yürümeyi ve koşmayı hayatınızın bir parçası olarak düşünüyorsanız hamileyken de bunu engellemeniz gerekmiyor. Sadece biraz daha dikkatli olmalısınız. 

Hamileyken koşmak güvenli mi? Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisidir. Bu yazıyı okuyarak bilmeniz gereken bütün detayları okuyun ve koşmak için hazırlanın.

Hamilelikte Koşu

Eğer koşmayı seviyorsanız ne kadar faydalı bir spor olduğunu biliyorsunuzdur. Aynı zamanda vücudunuzu ne kadar dinç tuttuğunu da görüyorsunuz. 

Fakat hamileyken istediğiniz sıklıkta ya da hızda koşamazsınız. Dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. 

Öncelikle hamilelikte koşu yapmanın güvenli olması için şunlara dikkat edin: 

 • Bol bol sıvı tüketmelisiniz
 • Sıkmayan, rahat edebileceğiniz kıyafetler tercih etmelisiniz.
 • Her zaman koşudan önce ısınmalısınız ve esneme hareketlerinizi yapmalısınız. 
 • Güvenli, ıssız olmayan, yoldan uzak yerlerde koşmalısınız. 
 • Eğer yardıma ihtiyacınız olursa ve kendinizi kötü hissederseniz de birilerine ulaşabilmelisiniz.
 • Telefonunuz her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde olmalı. Suyunuzu da aynı şekilde yakınınızda tutun. 
 • Ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu da doktorla konuşmalısınız ve ona göre davranmalısınız. Spor yaparken aynı zamanda koşarken ne kadar enerji kaybettiğinizi ve ne kadar geri almanız gerektiğini bilmelisiniz. 

Bunlara ek olarak yapmamanız gerekenleri de sizlerle paylaşalım:

 • Kesinlikle sıcak ve nemli havalarda koşmamalısınız. 
 • Çok uzun mesafe koşmayın. Aralıklı koşun, hiç durmadan uzun süre koşmamalısınız. 
 • Eklem ağrısı, göğüs ağrısı ya da baş dönmesi yaşarsanız devam etmeyin. Durun ve bir yere oturun. Geçmeden devam etmeyin. 
 • Çok fazla yemek yemeyin. Midenizi rahatsız edebilir. Öğünlerinizi ufak ve sık tutmalısınız. 

Bunlara dikkat ederseniz, koşunuzu rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Hepsine dikkat ederseniz hamileyken koşmak güvenli mi sorusunun cevabı evet olacak. 

Dönem Dönem Hamilelikte Koşu Nasıl Olmalı?

Her dönemde bebeğiniz büyüyecek ve karnınız da ağırlaştıkça koşu türleriniz, mesafeniz değişmeli. İlk aylarda gösterdiğiniz performansı dokuzuncu ayda gösteremezsiniz. Bu yüzden dikkatli olmalısınız. 

İlk üç aylık dönemde çok iyi koşu ayakkabılarınız olması gerekiyor. Aynı zamanda kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir şekilde giyinmelisiniz. İyi destekli ve göğsünüze uyacak sütyen giymelisiniz. Koşu öncesinde, sırasında ve sonrasında çok iyi su içmeniz gerekiyor. Bunu ihmal etmeyin.

Koşu sırasında belli bir mesafe ayarlayın ve oraya kadar yavaş tempoda koşun. Sonra durun, nefes alın ve sonra devam edin. 

İkinci üç aylık dönemde, vücudunuz değişecek, karnınız büyüyecek. O yüzden çok uzun koşular yapamazsınız ve daha sık dinlenmeniz gerekir. Takılıp düşme ihtimaliniz olabilir bu yüzden dikkatli koşun, önünüze bakın ve yavaş hareket edin. Koşu pistlerini ve asfalt yolları tercih edebilirsiniz. ayrıca destekleyici bel bantları da kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz koşu yerine hafif tempolu yürüyüş de yapabilirsiniz. 

Son üç aylık döneme geldiğinizde de artık daha fazla dikkatli olmanız gerekecek. Belinizi sıkmayan, göğsünüzü ağrıtmayan ve sizi bunaltmayacak kıyafetler önceliğiniz olmalı. Aynı zamanda eskisi kadar sık koşamazsınız. Onun yerine yürüyüş yapmalısınız. Daha düşük enerji harcayacağınız bir egzersiz istiyorsanız da yogayı tercih edebilirsiniz. 

Vücudunuzu Dinleyin 

Hamilelikte koşu söz konusunu olduğunda vücudunuzu dinlemek gerekiyor. O size ne demek istiyor, bunu bilmelisiniz. Çünkü vücudunuz size bu konuda uyarıları sunuyor.

Koşmak size iyi geliyor olabilir ama yine de vücudunuz bunun için ne düşünüyor? Çok mu yoruluyorsunuz ya da koşu sonrasında durma ihtiyacı mı hissediyorsunuz? 

Bütün bunlar aslında size birer uyarı. Böyle durumlarda koşu yerine tempolu yürüyüşler vücudunuz içinde bebek için de daha sağlıklı olacaktır. Ama yine de önlemlerinizi almayı unutmayın.

Koşu ya da yürüyüş size nasıl faydalar sağlıyor, biraz da bunları aktaralım: 

 • Daha dinç hissetmenizi sağlar. 
 • Duyarlı bir sporcu ya da ebeveyn olmanıza yardımcı olur. 
 • Yoğunluğunuzu kontrol edebilirseniz, sıvı almayı ihmal etmezseniz güven içinde koşabilirsiniz. 
 • Zihninizi daha çabuk toplamanızı sağlar
 • Uyku gibi konularda belli bir düzen oluşturmanızı sağlar.

Bütün bu bilgiler dikkate alındığında, harfiyen uyguladığınızda hem size hem bebeğinize iyi geldiğini göreceksiniz. Ama yine de düzeniniz ve süreciniz hakkında doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayın. Eğer hamileliğiniz riskli değilse ve sağlıklı bir süreç yaşıyorsanız önlemlerinizi alarak koşu yapabilirsiniz. Ama herhangi bir sorun varsa ya da ilerleyen kontrollerde koşu ya da yürüyüş gibi çok sık yapmak istediğiniz faaliyetlerde azalmaya gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Hamilelikte sürekli yürüyüş yapmanız gerekiyor ama koşu için güvenli olması açısından her zaman yapamazsınız. Yürüyüş temponuz ve sıklığınız da hamilelik ilerledikçe değişir. Bütün bunlar sizin başından sonuna kadar takip etmeniz gereken önemli detaylardır. 

Hamilelikte koşuyla ilgili bilmeniz gereken püf noktaları sizlerle paylaştık. Artık nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz ve davranışlarınızı, rutininizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Her birinin önemli olduğunu unutmamalısınız. 

Önceki İçerikCROHN HASTALIĞI NEDİR? HAMİLELİĞİNİZİ NASIL ETKİLER?
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE DUYGULARINIZ NEDEN SÜREKLİ DEĞİŞİR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.