Evli çiftler bir çocukları olsun diye uğraşırlar ve bu süreci rahat bir şekilde geçirebilmek için çabalarlar. Gebelik süreci başlangıcından sonuna kadar çok önemlidir ve düzenli bir kontrol gerektiriyor. Hamilelikte hormonlarınıza bağlı olarak duygusal ve psikolojik olarak değişimlere maruz kalacaksınız. 

Bu yüzden de hamilelikte duygularınız neden sürekli değişir sorusu fazlasıyla merak ediliyor. Hamilelikte yaşanan değişimler oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ama bunlara sebep olan çok fazla etken de bulunuyor.

Gelin hep birlikte bunun detayına bir bakalım. 

Hamilelikte Duygusal Değişimler

Kadınlar, hamile kalmak için uygun zamanı beklerler ve o an geldiğinde de mutluluktan havaya uçarlar. Ama düşünülenden daha zorlu bir süreç olabilir. Bu süreçte anneler kadar babalar da zorlanacaktır. Çünkü anne adayları çok fazla zorlukla karşılaşacaklar ve aynı zamanda bu değişiklikler sebebiyle duygusal değişimler yaşayacaksınız, hatta bu sebeple eşinizi de zorlayabilirsiniz. 

Hamilelik sürecinde vücudunuzda çok fazla hormonal, biyokimyasal ya da fiziksel değişimler oluşacak. Özellikle ilk hamilelikte çok telaşlanabilirsiniz, ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz ve bir yerden sonra kendi kendinize takıntılar oluşturabilirsiniz. Bu durumlar oldukça normaldir ama her anlamda etkileneceğinizi bilmelisiniz. 

Buna ek olarak anne adayları çok kırılgan, birden mutlu birden mutsuz ruh hallerine bürünebilirler. En ufak bir durumda ağlayabilirsiniz, sonra gülebilirsiniz, birdenbire modunuz düşebilir. 

Hamilelikte Duygularınız Neden Değişir? Nasıl Değişir? 

Hamilelik sebebiyle hormonlarınız değişecek. Bu bebeğinizin sizin vücut yapınızı değiştirebilecek olmasından kaynaklanıyor. Daha önce düşünmediğiniz şeyleri düşünebilirsiniz ve hatta bu kadar duygu değişiminden dolayı yorulabilirsiniz. 

Eğer bu durumlar 2 ya da 3 haftadan daha uzun sürerse kendinizi bir depresyon içerisinde bulabilirsiniz y ada ruhsal bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu durumda öncelikle kendi doktorunuzla sonrasında da psikolojik bir danışmanla konuşmanız gerekiyor. 

Öncelikle gebeliğinizi kabul etmek zorundasınız. Vücudunuz değişecek, duygularınız değişecek, olaylara bakış açınız bile farklılaşacak. Eşinize karşı tavırlarınızı da değiştirebilir. Ama bu süreçte kesinlikle eşinizi zorlamayın ve ona çok yüklenmeyin. Onun da sizinle benzer bir süreci yaşadığını unutmayın. Siz bir kez doğum yapacaksınız ama eşiniz dokuz doğuracak, bunu unutmayın. 

Hamilelikte Eşinizle Aranızı Nasıl Tutmalısınız?

Hamilelik öncelikle hormonlarınızı etkiliyor. Bu süreçte kendinizi eşinizden uzaklaştırmayın. Onu konuyla ilgili bilgilendirin ve değişimlerinizden haberdar edin. Aynı zamanda eşinize olan yaklaşımlarınızın da değiştiğini fark edebilirsiniz.

Örneğin hamilelik sürecinde eşinizle birlikte olmak isteyebilirsiniz ya da bazı günler uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Bunların hepsi aslında sizin endişelerinizden ve düşüncelerinizden kaynaklanıyor. Bebeğin zarar göreceğini düşünüyorsanız da yine bu konuyla ilgili doktorunuzla görüşme ayarlayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. 

Bunlara ek olarak;

 • Eşinizin sizin her zaman yanınızda olduğunu unutmayın
 • Gerektiği durumda eşinizden yardım alın. Yardım isteyin
 • Düşüncelerinizi eşinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Onlar sizin en büyük destekçiniz.
 • Canınız bir şey istediğinde ya da canınız bir şeye sıkıldığında bunu hemen söyleyin.
 • Aklınıza takılan bir durum olduğunda da çözüm arayışında tek kalmayın. 
 • Kendinizi asla yalnız hissetmenize izin vermeyin. Eşiniz elinizi uzatabileceğiniz kadar yakın, unutmayın. 

Hamilelikte Depresyon Belirtileri

Duygularınız sürekli değişir ama bunun nedeninin de hormonlarınızdan kaynaklı olduğunu biliyorsunuz. Peki, duygularınız çok yoğunsa ve depresyona giriyorsanız bunu nasıl anlayabilirsiniz? 

İşte hamilelikte depresyon belirtileri neler? 

 • Yorgunluk ve isteksizlik
 • İştah kaybı
 • Sürekli ağlama isteği 
 • Alınganlık, kırılganlık
 • Dikkat dağınıklığı
 • Mutlu olamama
 • Sürekli sinirli ve agresif hissetme
 • Memnuniyetsizlik
 • Aşırı ilgisizlik

Bu gibi durumlar depresyonda olduğunuzun en net belirtileridir. Bu yüzden belirtileri gördüğünüzde hemen önleminizi almalısınız. 

Baba Adayı Nasıl Davranmalı? 

Anne adayları sürekli inişli çıkışlıysa baba adayları da ne yapacaklarını şaşırır. Bu yüzden de eşlerine nasıl davranmaları gerektiğini anlayamazlar. 

Aslında birkaç önemli noktaya dikkat etmeleri yeterli olacaktır. Örneğin, anne adayına fiziksel durumuyla, kilosuyla ilgili herhangi bir espri yapmamalı. Hamilelik sürecinde, bebeği heyecanla beklediğini her fırsatta dile getirmeli. Böylece anne adayına da motivasyon olacaktır.

Buna ek olarak güzel ve ilgi çekici sözlerle moral verilebilirler. Ama bunlardan da önemlisi kontrollere gidildiğinde eşinin yanında olmaya çalışmalı. Çünkü anne adayları kontrollere gittiğinde eşlerini de yanlarında isterler. Bu yüzden baba adayı da yanlarında olursa, her şeyden haberdar olabilirler, gün sonunda durumu değerlendirebilirler. 

Anne adayının duygularını ve endişeleri hafife almamalı. Sen abartıyorsun tarzında cümleler kurulmamalı. 

Genel olarak hamilelikte duygularınız neden sürekli değişir, bunun cevabını sizlerle paylaştık. En büyük etken eşiniz olacaktır. Onun desteği size iyi gelecek ve bu yüzden sürekli zaman geçirmeye çalışın. Eşinizin yanınızda olduğunu unutmadan onları çok fazla yormamalısınız. Stresli olduğunuzda ya da kendinizi depresyonda hissettiğinizde bunun farkına varmanız önemli.

Ancak bu şekilde duygularınızı kontrol edebilirsiniz ve hamilelik sürecinde kimseyi yormadan rahat bir süreç atlatabilirsiniz. Bütün bu bilgileri iyice okuyun ve dikkate alın. Böylece huzurlu bir süreç geçirebilirsiniz.

Önceki İçerikHAMİLEYKEN KOŞMAK GÜVENLİ Mİ?
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE İLİŞKİ SONRASI KRAMPLAR NORMAL Mİ?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.