Dövme yaptırmak adeta bir bağımlılık yaratıyor öyle değil mi? Peki hamileyseniz bu güvenli m? Hamileyken dövme yaptırırsanız herhangi bir zararı olur mu?

Gebelik sürecinde bazı alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Dövme onlardan birisi mi? Bu son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisi. Eğer siz de merak ediyorsanız ve hemen öğrenmek istiyorsanız detayları okumaya başlayabilirsiniz.

İşte merak edilen bütün soruların cevapları…

Hamileyken Dövme Yapılır mı?

Gebelikte neler yapılmalı ya da nelerden uzak durulmalı konusu fazlasıyla merak ediliyor ve karıştırılıyor. Bu sebeple de her şey tek tek araştırılıyor. İşte dövme yaptırma konusu da onlardan birisi.

Dövme yaptırmak normal şartlarda da hem riskli hem de güzel bir aktivite. Ama bazen zararları olduğunu biliyoruz ve çok acımasına rağmen farklı bir bağlayıcı yapısı olduğu da ortada. 

Detaylara girmeden önce hamileyken dövme yaptırmanın aslında zararlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü ilerleyen zamanlarda bebeğinizde olumsuz durumlar ortaya çıkmasına sebep olabilir. 

Hamilelikte Dövme Yaptırmanın Yan Etkileri

Direkt sizlere hamilelikte dövme yaptırmanın nasıl etkileri olduğundan bahsedelim. Aslında dövme yaptırmak tamamen zararlı değildir ama yine de vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilmek de mümkün değil.

Bu sebeple doğumu beklemeniz en iyisi olacaktır. Olası riskleri ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Enfeksiyon kapabilirsiniz. Doktorlar genelde hamileleri bu konuda uyarırlar. Dövme yapılan her yerin hijyeni çok iyi değildir ve hamilelikte normalde olduğundan daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. 
  • Buna ek olarak dövme için kullanılan iğneler de oldukça önemli. Hepatit B, C ve HIV gibi virüsler kapma ihtimaliniz bu süre içerisinde çok yüksektir. 
  • Eğer bir hastalık kaparsanız bu bebeğe de geçecektir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız. 
  • Epidural ile doğum yapılacaksa dövmenin kesinlikle bel çevresine yapılmaması gerekiyor. Çünkü doğum sırasında epidural kullanımı oldukça önemlidir ve yeni yapılan bir dövme oraya hiç uygun olmayacaktır. Dövme yapılan bölgede ize sebep olabilir. 
  • Bir diğer sorun da deri rahatsızlıkları olacaktır. Hamilelikte çok fazla cilt değişimi yaşanıyor. Bunlardan birisi de deri rahatsızlığı olarak ortaya çıkabilir ve bunu da dövme etkileyebilir. 
  • Çatlaklar oluşur ve eğer dövme yaptıracağınız yer bu bölgelerde olursa, çok ciddi acı çekebilirsiniz. 
  • Aynı zamanda çok ciddi rahatsızlıklara da sebep olur. Bunlardan birisi gebelik kaşıntısı olarak bilinen prurigo. Küçük kaşıntılı şişlikler oluşur. Kadınlarda çok nadir görülür ama imkansız da değildir.
  • Bir başkası da deri sorunları ile beraber ortaya çıkan kusma ve mide bulantısı gibi durumlardır.

İşte bütün bunlar dikkate alındığında risk almamak adına dövme yaptırmak için doğumu bekleyebilirsiniz. Böylece vücudunuz eski formuna döndüğünde istediğiniz gibi yaptırabilirsiniz. Çünkü doğumdan sonra bazı bölgelerin eski haline dönmesi uzun sürecektir. 

Dövme Nasıl Güvenli Yaptırılır?

Eğer dövme yaptırma konusunda çok eminseniz ve ne olursa olsun yaptırmak istiyorsanız her dövmeciye gidemezsiniz. Mutlaka hijyen konusunda güvendiğiniz bir yer olması gerekiyor. Unutmayın bebeğiniz de sizin hastalıklarınızdan etkileniyor ve başlarda bu sorunlar kendilerini belli etmese de ilerleyen yaşlarında ortaya çıkabilir. 

Bu noktada bulduğunuz yere birkaç soru sorabilirsiniz. Örneğin stüdyoda otoklav var mı bunu kontrol edin. Bu, iğneleri ve diğer ekipmanları temizlerken kullandıkları önemli bir makinedir. Ayrıca mürekkep de son derece önemli. 

Kullanılan mürekkeplerin tek seferlik olmasına dikkat edin. Yani hemen çöpe atılmalı. Aynı şekilde dövme iğnesini de yeni açıyor olması gerekiyor. 

Dövme yapan kişi mutlaka temiz olmalı, ellerinde eldiven olması zorunlu. Böylece dikkat ettiğiniz zaman dövmeden elde edeceğiniz sonuç da daha iyi olacaktır.

Bütün bunlara ek olarak şöyle bir öneride de bulunabiliriz: Dövme yaptırmak yerine geçici dövmeler de tercih edebilirsiniz. Yine aynı şekilde birkaç özenli araştırmayla geçici dövme yaptıran yerlerle görüşebilirsiniz. En azından doğuma kadar rahatça bu dövmelerle vakit geçirebilirsiniz. 

Dövmeden Uzak Durmalı mısınız?

Aslında dövmeden uzak durmanız gerekmiyor. Özellikle öncesinde dövme yaptırdıysanız vücudunuz buna alışıktır ama yukarıda sıraladığımız sebepler göz önünde bulundurulduğunda bebeğinizin de sağlığı açısından doğuma kadar bundan uzak durmanız daha iyi olacaktır.

Dövme mürekkebi aslında en büyük riski oluşturuyor. Vücudunuz mürekkebi kısmi olarak emebilir, bu durumda da bebeğinizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Ayrıca alıp vereceğiniz kilolar olacak. Bu süreçte dövmenin şekli de değişebilir ve sonrasında sildirmek zorunda kalabilirsiniz ve bu işlem yaptırmaktan daha zordur.

İşte bütün bunları dikkatle okuduğunuzda kararınızı da verebilirsiniz. Hamileyken dövme yaptırmak güvenli mi sorusunun detaylı bir şekilde cevabını verdik. Ama buradan da şöyle bir sonuç çıkmasın: Doğumdan sonra yaptırabilirsiniz evet ama emzirme sürecini de unutmayın. Bu süreçte hala bebekle bağınız çok güçlü ve sizin vücudunuzu etkileyen her şey onu da etkileyecek. Bu sebeple emzirme sürecini atlattıktan sonra istediğiniz her şeyi yapmakta özgürsünüz. Bunların bebeğinizin gelişimi ve sağlığı için olduğunu kesinlikle unutmayın ve alacağınız kararlarda hep bunu düşünün. 

Önceki İçerikHAMİLELİKTE ÖRÜMCEK DAMARLARINIZ MI OLUŞUYOR?
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE YORGUNLUKLA MÜCADELE EDİN
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.