Gebelik kadınların hem en büyük hayali hem de en zorlu geçirdikleri dönemdir. Bu süreçte de en büyük destekçileri eşleri ve doktorlarıdır. Eğer bir sorun yaşarsanız ya da hissederseniz onlar sizi anlayacaktır. 

Hamilelikte vücudunuzda çok fazla değişim yaşanacak. Bunlardan birisi de örümcek damar denilen varislerdir. Şimdi sizlere bu konuyla ilgili önemli bilgiler aktaracağız. Çünkü bu hamilelikte karşılaşabileceğiniz bir durumdur ve karşılaştığınız zaman da ne olduğunu bilirseniz daha rahat edebilirsiniz. 

Hamilelikte örümcek damarlarınız mı oluşur? Hemen okuyun ve neler yapmanız gerektiğini öğrenin. 

Örümcek Damar Nedir?

Hamilelik süreci ilk günden doğuma ve hatta sonrasında bile devam eden bir değişimi meydana getirir. Her kadın hamilelikte değişir ve bu sebeple de vücudundaki değişimlere ayak uydurmakta zorlanır. İşte bu süreçte karşılaşabileceğiniz bir durum da örümcek damarlardır. 

Örümcek damarlar, halk arasında bilinen adıyla varistir. Eğer hamilelikten önce varisiniz yoksa ve bu süreçte ortaya çıktıysa doktorunuza göstermelisiniz. 

Hamilelikte Neden Örümcek Damar Oluşur?

Peki gebelikte neden bu damarlar oluşur? Aslında en basit sebebi şudur: Anne adayının kan dolaşımında artış yaşanır. Bu durumda da kan oranı artar ve damarlanmalar ortaya çıkar. 

Anne adayların damarlanma artışı ciltte ve cilt altı dokularda oluşur. Yani örümcek damarlar aslında hem bacaklarda oluşabilir hem de yüzde görülebilir. Bu tamamen vücudunuzun yapısına bağlı olarak değişecektir. 

Genel olarak baktığımız zaman hamilelikte aslında iki tür varis oluşur. 

  • Yeşil renkli damarlanma oluşur. Karın içindeki basınçta artış yaşanır. Bu yüzden de kalın damarlar daha fazla ortaya çıkar. Bacak üzerinde de yeşil renkte damarlar meydana gelir. Bu durumda tedavisi vardır. 
  • Bir diğeri de ince damarlanmalardır. Doğum sonrasında kendiliğinden yok olabilirler. Eğer ince damarlar hamilelikten sonra da geçmiyorsa o zaman tedavi yöntemi uygulanır ve çözüm bulunur. 

Kısaca özetlemek gerekirse aslında anne adaylarının bu konuda endişe etmelerine gerek yoktur. Damarların ortaya çıkmasının asıl sebebi kandaki artıştır. Bazı anne adayları bu durumun kalple alakalı olduğunu düşünür ve o yüzden de fazlasıyla endişelenirler. 

Örümcek Damar Tedavisi 

Az önce her iki varisin de tedavisi olduğunu belirtmiştik. Şimdi biraz da bu tedavilerin neler olduğunu inceleyelim. 

Eğer kalın damarlar ortaya çıktıysa bunun tedavisi biraz uzun sürebilir. Öncelikle Bilateral Alt Ekstremite Venöz Doppler Ultrasonografisi adı verilen bir inceleme yapılır. Bunun sonucunda doktorunuz damarları çeker ve çok detaylı bir şekilde incelemeye başlar. Doppler ile aslında bacağınızın bütün sorunları da ortaya çıkıyor. Bu sayede doktorunuz da bunun neden oluştuğunu daha iyi anlayabilir. 

Eğer damarların alınması gerekiyorsa, bu durum ilerleyen zamanlarda bir soruna sebep olacak gibi görünüyorsa önlem amaçlı alınabiliyor. Ama net bir karar verebilmesi için öncelikle doppler çekilmesi gerekiyor. 

Bir diğeri olan ince damarlarda ise tedavi o kadar da uzun sürmeyecektir. Eğer doğum yaptıktan sonra hala geçmediyse ve emzirmeye geçtiyseniz bu süreçte biraz beklenmesi gerekir. Yine doktorunuz damarlarınızda inceleme yapar ve buna göre nasıl bir tedavi yolu izleyeceğine karar verir. 

Genelde doktorlar bu süreçte emzirme zamanında skleroterapi adını verdikleri bir yöntem kullanırlar ve bu sayede de damarı alırlar. Skleroterapi ise damar kapatıcı bir özelliğe sahip ilacın iğne ucu olan bir enjektör yardımıyla toplardamarın içine verilmesini ifade eder. Bu sebeple de genelde annelerin emzirme süreçlerinin bitmesi beklenir ki kana karışma durumunun bebeği etkilememesi gerekiyor. 

Bacakta bulunan varisli damarlar bir süre sonra yok olur. Eğer hamilelikten dolayı oluştuysa da doğumdan belli bir süre sonra zaten kendiliğinden kaybolacaktır. Bu yöntem ise varis tedavisinde en etkili yöntemdir. 

Eğer gebelikte örümcek damarlarınız oluştuysa hiç endişe etmeyin. Bu yöntemler ile kısa sürede eski görünümünüze kavuşabilirsiniz. Ama tabi ki öncesinde doktorunuzdan da bu yöntemi ve yapılma durumunu dinleyebilirsiniz. Böylece tam olarak nasıl bir tedavi süreci olacağını öğrenmiş olursunuz. 

Örümcek Damar Tekrar Çıkar mı?

Bu kadar tedavi uygulandıktan sonra ya da doğumun ardından ortadan kaybolduysa örümcek damarlar tekrar çıkar mı? Evet, damarlar tekrar belirginleşebilir.

Bunun olması için de tedavi uygulanan bölgenin güneşe maruz kalması gerekiyor. Ya da tekrar hamile kalırsanız ve bu süreçte de kan akışınız çok olursa örümcek damarlarınız oluşabilir.

Bu bölgelerin ağrı yapmaması önemli. Çünkü ağrı yaparsa ve sizi zorlarsa o zaman hemen tedavi edilmesi gerekir. İlaç kullanamazsınız ama ağrıyı alacak kremler kullanabilirsiniz. Doktorunuz muhtemelen size bunu önerecektir.

Genel bir bakış attığımızda hamilelikte örümcek damarların aslında çok tehlikeli olmadığını ve belli bir düzende giderse tedavisinin de olacağını söyledik. Siz de böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen neler yapmanız gerektiğini öğrenmiş oldunuz. 

Damarlar yok edilemez, aynı zamanda bazı komplikasyonlara da sebep olabilirler. Bütün bunlar için de tedaviyi reddetmeyin. Çünkü varisler zaman içerisinde artar ve bir süre sonra da sizi çok rahatsız eder. Bunun olmaması için önleminizi önceden alabilirsiniz.

Önceki İçerikHAMİLELİKTE PALMAR ERİTEM NEDEN OLUR?
Sonraki İçerikHAMİLEYKEN DÖVME YAPTIRMAK GÜVENLİ Mİ?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.