Daha önce hamilelikte palmar eritem durumuna rastlandığını duymuş muydunuz? Eğer duymadıysanız mutlaka bilmeniz gerekiyor. Hamilelik beraberinde çok farklı hastalıkları ya da sağlık sorunlarını da getirir. Bu sebeple yapılması gereken en önemli şey konu hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Buna bağlı olarak sizlere hamilelikte palmar eritem neden olur, bunu anlatacağız. Bu oldukça önemlidir ve çok dikkatli okumanız gerekiyor. 

İşte bütün detaylar hemen aşağıda yer alıyor. 

Palmar Eritem Nedir?

Hamilelik süresi boyunca çok fazla sorun yaşayacaksınız. Hatta bunun da öncesinde adını bile duymadığınız sorunlarla karşılaşacaksınız. Hepsini araştırdığınızda içiniz rahatlayacaktır.

Şimdi onlardan birisi olan palmar eritemden bahsedeceğiz. Bir diğer anlamı ise el içerisinde çıkan kızarıklıklardır. 

Gebelik süresi boyunca ellerin iç yüzeyinde ya da el ayası bölümünde kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Bu durumda da deride renk seçimi ve kırmızılaşma meydana gelir. İşte bu durum palmar eritemdir.

Aslında ortaya çıktığında avuç içlerinde simetrik bir şekilde belirirler ve siz kaşımaya devam ettikçe de ilerlerler. Ama ellerin dış bölgesinde herhangi bir kızarıklık oluşmaz, hepsi avuç içerisinde kalır. Bu da oldukça ilginç bir görünüme sebep olur. Böyle olunca da hamilelik sürecinde olan anne adayı endişelenebilir. 

Ama bunun normal bir durum olduğunu tekrar hatırlatalım. Gebelerin yaklaşık üçte birinde görülen bir durumdur. 

Palmar Eritem Neden Oluşur?

Sadece hamilelik sebebiyle mi bu durum ortaya çıkar, yoksa başka etkenler de var mıdır? 

Genel olarak bu, avuç içinde yer alan damarların genişlemeye bağlı olarak gelişmesiyle ortaya çıkar. Aynı zamanda avuç içlerinin de kenar bölgelerindeki tümsek bölümlerde el parmaklarında bazı durumlarda da ayaklarda çıkabiliyor.  Buralarda çıkmalarının asıl sebebi de damarların yapısıyla alakalıdır.

Gebelikle asıl bağlantısı ise şu şekilde açıklanabilir: Gebelik sebebiyle fizyolojik değişmeler yaşayacaksınız. Böylece ağsı damar genişlemeleri ortaya çıkabilir ve bu da sizin vücut yapınıza göre palmar eritem oluşturur. 

Bu hastalık ise ilk üç aylık süreçte görülebilir. Aynı zamanda doğumdan sonra da kaybolacaktır.

Palmer Eritem Tedavisi 

Palmer eritem tedavisi de zor ve uzun süreli değildir. Bununla ilgili tedaviler yapılırken öncelikle sebebinin bulunması gerekiyor. Siroz, hamilelik, hipertiroidi ya da diyabet gibi durumlar palmer eriteme sebep olabilir. 

Ayrıca sebeplerini bulabilmek için bazı testler de yapılabilir. Örneğin bilgisayar tomografi, ultrason ya da manyetik rezonans görüntüleme teknikleri kullanılabilir. 

Ayrıca ileri tanı testi için de bazı testlere ihtiyaç duyulacak. Bunun için de kemik iliği biyopsisi, karaciğer biyopsisi ve tiroit biyopsisi gibi testler yapılacaktır. 

Test sonuçları değerlendirilir ve sonrasında da hangi adımın izleneceğine karar verilir. Hamilelerin yüzde 30’unda palmer eriteme rastlanır. Doktorunuz buna uygun ilaçlar önerebilir, ilaç tedavisi de kısa süreli sonuç vermede yardımcı oluyor. Aynı zamanda kremler de kullanmanız gerekebilir. 

Palmer Eritemin Yan Etkileri Neler?

Bunların yanı sıra palmer eritemde yan etkiler neler merak ediliyor. Bazı durumlarda hamilelerde komplikasyonlar oluşabilir. 

Direkt olarak bir yan etkisi yoktur ama daha önce de belirttiğimiz üzere palmer eritem ortaya çıktığı zaman hemen doktorunuzla görüşmelisiniz. Altta yatan sebeplere bağlı olarak komplikasyonlar da ortaya çıkabilir. Ama tedavi edilemezse de çok sayıda sağlık problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple çok dikkatli gözlemlemeniz gerekiyor. 

Semptomları da gözle görülür bir şekilde kendini belli ediyor. Aşırı kızarıklık ve sadece avuç içlerinde olması önemlidir. 

Aslında avuç içi kızarıklık çok nadir görülmemesinin yanı sıra hamilelerin endişe etmesine gerek yoktur. Sadece bu konularda dikkatli gözlem yapmanız gerekiyor ve sonrasında bir şey fark ettiğinizde hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. 

Bütün süreçler oldukça önemlidir. Çünkü gebelikte sadece palmer eriteme rastlamazsınız aynı zamanda çok çeşitli hastalıklarla karşılaşmanız da mümkün. Buna ek olarak bütün iş sizde bitiyor. Hayatınızdan stresi ve üzüntüyü de olabildiğince uzaklaştırmaya çalışın. Çünkü bunlar da cilt sağlığını fazlasıyla etkiliyor. Eğer başka bir sağlık sorununuz yoksa bu gibi sorunlarla da karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür. Soğukkanlılığınızı korumalısınız. 

Figüre Eritem Nedir?

Palmer eritemin yanı sıra figüre eritemden de bahsedebiliriz. Bunun anlamı ise özel şekilli kızarıklıklardır. Yavaş ilerleyen, yuvarlık şekillerde cildin bazı bölgelerinde kızarıklık yaşayabilirsiniz. Bir çeşit lezyondur ve hemen tedavi edilmeleri gerekir. Doktorunuz tespitini yaptıktan sonra tedaviye başlayacaktır. 

Sert olmayan yamalara benzerler. Cildin yapısına göre büyüklüğü ve şekli de değişecektir. Ama mutlaka gebeliğinizi etkilemeyecek şekilde tedavileri olacaktır. 

Genel olarak baktığımızda figüre eritem de palmer eriter mutlaka doktor tarafından tespit edilmesi gereken bir durumdur. Gebelik sonrasında geçecektir ama bunun için de mutlaka tedavilerinizi düzenli ilerletmelisiniz. Gün içerisinde hangisi ilacınızı kullanmanız gerekiyorsa ihmal etmeyin.

Hamilelikte palmer eritem neden olur sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız ve bir doktorunuz varsa bu konuyla ilgili daha fazla bilgi isteyebilirsiniz. Böylece avuç içlerinizde kızarıklık yaşadığınız zaman neyle karşılaştığınızı da biliyor olacaksınız. 

Önceki İçerikHAMİLELİKTE CİLT DEĞİŞİMLERİ
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE ÖRÜMCEK DAMARLARINIZ MI OLUŞUYOR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.