Hamilelikte Hemoroid
Hamilelikte Hemoroid

Hamilelikte görülen önemli sorunlardan birisi hemoroid sorunudur. Bu sorun gebeliğinizin üçüncü trimesterinde yani 25. haftanızda görülmeye başlayabilir. Hemoroid Halk arasında basur adıyla da bilinir. Hamilelikte hemoroid hastalığı sıklıkla gebeliğin ileri dönemlerinde ve doğumu izleyen günlerde ileri evre hemoroid yaygın bir şekilde görülmektedir. Hemoroid hastalığının bu süreçte izlenmesi, tedavi edilmesi ve önlenmesi önemlidir. 

Hamilelikte Basur olduğunuzu nasıl anlarsınız?

  1. Makat bölgesinde şişlik hissi
  2. Taze ve damlalar halinde kan
  3. Tuvaletten sonra makkatta ele gelen şişkinlik (hemoroid meme)
  4. Dışkılamayla beraber başlayan ve devam eden ağrı

Hemoroidlerde kan akışının yavaşlaması her zaman onarıldığı anlamına gelmemektedir, bir kan pıhtısı damarı tıkayarak tromboze hemoroid’e sebep olmuş olabilir. Hemoroid (Basur) sorunlarınızda doktorunuza baş vurmaktan çekinmemelisiniz.

Hamilelikte Hemoroid Hastaları Nelere Dikkat Etmeli? (Hamilelikte Basur)

  1. Hamilelikte hemoroid (Hamilelikte Basur) kaynaklı şikayetlerin etkisini azaltmak için beslenme tarzı değiştirilmelidir.
  2. Zeytinyağlı yemekler ve lifli besinler tüketilmeli
  3. Günde 2-3 litre su içilmelidir
  4. Tuvalette uzun süre kalınmamalıdır
  5. Kırmızı et tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır
  6. Hamur işi, pilav ve makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler de azaltılmalıdır.

Dış hemoroid genelde uzun süre oturan ofis çalışanı ve sedanter yaşayan gebelerde görülmektedir. Hemoroidin sağlık sorunu haline gelmemesi için mümkünse uzun süre oturmaktan kaçınmak önemlidir. Kronik kabızlığı olanlar ve aileden gelen genetik yatkınlığa sahip bireylerde hemoroid olma sıklığı yüksektir. Bu gruptakilerin hastalık ortaya çıkmadan yaşam tarzlarını düzenli hale getirmeleri önem taşımaktadır.

Hamilelikte Hemoroid (Hamilelikte Basur) ‘a Neler İyi Gelir?

Acı biber ve bazı baharatlar hemoroid (Basur) sorunu olan bölgeyi tahriş etmektedir. Acılı ve bol salçalı yiyecekler ile baharatların tüketilmemesi de basura yani hemoroide (Basura) iyi gelmektedir.

Hemoroid ile ilgili bir sorun yaşadığınızda doktora başvurmaktan korkmayın ve çekinmeyiniz. 

Anal bölgede ortaya çıkan sorunlar genellikle toplumdaki ahlaki düşünce, toplumsal yargılar, utanma duygusu ve mahremiyet çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle doktora başvurmak yerine tavsiye edilen bir ilacın kullanılması ya da hastalığı (basuru) tedavi edici hiçbir etkisi bulunmayan alternatif tıptan yararlanma söz konusu olabilmektedir. Doktora danışmaktan çekinmek hasta için ciddi zaman kaybıdır ve hastalık tablosu zaman geçtikçe ağırlaştığı için tedavi de zorlaşmaktadır.

Hamilelikte hemoroid (Basur) videosu için TIKLAYINIZ.

Önceki İçerikHamile Giyim ve Sağlığa etkisi
Sonraki İçerikGebelikte Seyahat
Op.Dr. Selçuk Somer 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiş ve aynı yıl Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde uzmanlık görevine başlamıştır. 1993 ve 1995 yılları arasında Almanya Batı Berlin Üniversitesi ve Münster Üniversitesinde Perinatoloji bölümünde çalışmıştır. Sonrasında Süleymaniye Doğum Evi, Taksim Hastanesi ve Amerikan Hastanesinde çalışmıştır. Ayrıca Avrupa Hastanesi, Duygu Hastanesi ve Reyap Hastanelerinde 5 yıl süre ile ileri düzey ayrıntılı gebelik USG konusunda çalışmıştır.