Hamilelik döneminde alınan kilolar ve vücutta oluşan değişiklikler anne adaylarının kıyafetlerine de yansır. Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayı genellikle hamilelikten önceki kıyafetlerini giyebilir, hamile giyim için ekstra bir alış-veriş gereksinimi duymazlar. Çünkü ilk 3 ayda kilo alımı çok az olur, hatta hiç kilo alımı olmayabilir. Hamilelik giysilerine anne adayı kilo almaya başladıktan sonra ihtiyaç duyar.

Modaya uyum sağlama ya da bilinçsiz karar vermekten kaynaklı hatalar yapılmaktadır. Hamile giyimi konusunda modayı ya da eski alışkanlıkları bir kenara bırakarak, gebeliğiniz için en sağlıklı ve en doğru tercihleri yapmalısınız. Eğer imkanınız yoksa bunu kafanıza takmamanız gerekir çünkü gebelik için geniş bir alış veriş listesine ihtiyacınız yok, çok çeşitli ürünleri tercih eden gebelirin kendi kararı ile yapmış oldukları alış veriş listelerine aldanmayın. Öncelikli olarak düşünülmesi gereken sizin ve bebeğinizin sağlığı ve sizin bütçeniz.

Hamilelikte nasıl giyinmeli?

Hamile giyim konusunda modaya uyum sağlamaktan ziyade, içinde sizin rahat edebileceğiniz ve göbek ile kasık bölgelerinizi sıkmayacak, gün içerisinde sizi olabildiğince rahat ettirecek kıyafetler seçmeniz daha doğru olacaktır. 

Hamile giyim için hamilelik giysileri hem hijyenik hem de pratik olmalıdır. Bu dönemde anne adayları kolay terler, kolay üşürler, bu nedenle kat kat giyinmemeyi etmelidirler. Hamilelik süreci 9 ay 10 gün süren geçici bir süreçtir. Geçici bir süreç için daha sonra giyemeyeceğiniz sayısız hamile kıyafetleri almanıza gerek yoktur. Değişik kombinasyonlarda giyebileceğiniz 4 ya da 5 parça kıyafet size yetecektir.

Hamile giyim ‘de dış giyim kadar iç giyim de çok önemlidir. İç çamaşırı naylon veya sentetik kumaşlardan değil, yumuşak pamuklu yada yünlü kumaşlardan olmalıdır. Naylon kumaşlar sıcak tutacağından hamilelikte tavsiye edilmez. Normal giyimde de hafif ve bol giysiler tercih edilmelidir. Değişen hormonlar ile göğüslerde büyüme olacağından eski kullandığınız sütyenler bir süre sonra olmayabilir. Seçeceğiniz sutyen, çok sert olmamalı ve vücudunuzu sıkmamalıdır. Aynı şekilde çoraplarınızın bacaklarınızı fazla sıkıştırmamalıdır. Ayakkabılar ise ortopedik tabanlı olmalı, tamamen düz olmamalıdır.

Hamilelik döneminde giyim konusundaki hassasiyetinizi hem evde hem de gidiyorsanız iş yerinizde de devam ettiriniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz