Hamilelikte baba rolü ve desteği tüm anne adayları ve dünyaya getirecekleri bebekleri için büyük bir önem taşımaktadır. hamileleikte baba rolü doğuma kadar devam etmekle kalmayıp doğum ve doğum sonrasında da devam etmesi gereken bir süreçtir.

Babalar Doğuma Girebilir mi?

Sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Anne adayının daha sonrasında eşi ile ilişkisi, bebeği ile olan ilişkisi, doğum anı ile olan ilişkisi, psikolojik açıdan bakıldığında kocaman bir soru..

Aslında sorunun net bir cevabı yok. Sorunun cevabının, kimseye düşen bir tarafı da yok. Çünkü bu soru, o aileyi, aile arasındaki ilişki dinamiğini, anne ve babanın kurallarını, yaşayış şeklini etkileyen bir soru. 

Şayet ki; doğuma girmek isteyen bir baba varsa, önerilebilecek en önemli şey ise, doğuma hazırlık eğitimine kesinlikle katılıyor olmuş olmasıdır. Bu arada doğuma girmek istemeyen bir babanın da bu eğitime katılmış olması önemlidir. 

Doğum, hemen başlayıp hemen bitmediği için, bu süreç, (Doğum esnası) anne ile babanın beraber var oldukları, beraber dans ettikleri bir süreç olduğu için, babanın doğuma hazırlık kursuna katılmış olması, babanın da işini kolaylaştırma konusunda yardımcı olacaktır. Kurs sonrası karar almak daha sağlıklı olacaktır.

Doğum esnasında da kararını değiştirebilir hatta anne belki de babayı orada istemeyebilir. O yüzden net bir cevabı yoktur. Ailenin karar verebileceği bir sorudur. Doğuma girmek istemeyen bir baba, kötü bir baba değildir. Tam tersi olarak da doğuma giren bir babanın da ‘eşiyle olan ilişkisi, cinselliği, anneye bakış açısı değişecek’ gibi konularda bir araştırma söz konusu değildir. 

Doğum psikoloğu olarak da, doğuma giren bir babanın tamamen farklı bir aşkla, farklı bir hayranlıkla eşine bakmaya ve onunla ilgilenmeye başlamış olduğunu söylemek mümkün. Bu konuda da hamilelikte baba desteği önem taşır.

Sonuç olarak, bu kararı veren aile olmalıdır. Uzm.Psk. Neşe Karabekir

Gebelikte Baba Desteği

Babalar gebelik sürecinde, izleyici değil, katılımcı olmalıdır. Anne adayları, kendi yaşadığı heyecan ve duygularını baba ile  paylaşarak, baba adayının da bu sürecin bir parçası olduğunu ona hissettirmeleri gereklidir. Baba adayının da gebelik kontrollerinde eşinin yanında bulunması, bebeğin gelişimini takip etmesi, eşine psikolojik olarak destek de bulunması gibi faktörler, babalık rolünde çok önemli adımlardır.

Babaların doğumda istenmesinin en önemli nedeni, anne ile beraber sahip oldukları evlatlarının ilk nefesine tanık olmalarıdır. Anne ile bebeğin, ten tene temasından sonra bebeği, babanın göğsüne bırakarak, baba da artık aday olmaktan çıkıp, baba sıfatında ilk adımını atar.

Bunun dışında baba, annenin beline masaj yaparak, beraber duşa girerek, baş başa vakit geçirerek bile bir çok şekilde anneye destek sağlayabilir. Eğitmen ve Ebe Tülin Bulur

Önceki İçerikKordon Kanı (Bağı) Saklama
Sonraki İçerikAstroloji Nedir?