Hamile Kalma Şansını Yükselten Faktörler

Anne olmayı düşünen kadınların, özellikle de belli bir yaştan sonra, hamile kalabilmenin biraz zaman alabileceğini bilmesi önemlidir. Bu konuda %100 çözüm sunacak garanti bir uygulama bulunmasa da, uzmanların da hemfikir olduğu üzere, fertiliteyi (doğurganlık) artırmak için yapılabilecek birden fazla şey mevcut.

Blog yazımızın geri kalanında, bebek istiyoruz diyen çiftlerin göz önünde bulundurabileceği, hamile kalma şansını artıracak belli başlı ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Zamanlama Önemli!

İlk önce, hamile kalmak isteyen kadınların adet döngülerini iyi takip etmelerinin ve tabii ki zamanında ilişkiye girmelerinin öneminden bahsedelim. Düzenli adet gören bir kadında, yumurtlama dönemi adet gününden iki hafta öncesidir. Normal şartlar altında, ilişkiye girmek için ideal dönem yumurtlama dönemi, ya da birkaç gün öncesidir. Bu sayede, yumurta salındığında sperm hücreleri de fallop tüplerine yerleşmiş olacaktır. Bu da döllenmeyi kolaylaştıracaktır.

Beslenmenize Dikkat Edin!

Hamile kadınlara tavsiyeler verdiğimiz yazılarda, doğru beslenmenin öneminden defalarca kez bahsettik. Aynı durum hamile kalmaya çalıştığınız dönemde de geçerli. Gereken miktarda kaliteli proteinin yanı sıra önemli vitamin ve mineralleri de ihtiyacınız kadar aldığınızdan emin olmanız faydanıza olacaktır.

Bu sırada trans yağlardan ve işlenmiş karbonhidratlardan uzak durmanız önerilmektedir. Öyle ki trans yağların yumurtlama bozukluğu kaynaklı infertilite problemlerini artırdığı düşünülürken, işlenmiş karbonhidratların da vücutta insülin seviyesini yükselttiği bilinmektedir. İnsülin yumurtalık hormonları ile benzerlik gösterdiğinden, vücutta yüksek miktarda bulunması, daha az üreme hormonu salgılanması anlamına gelebilir. Lifli gıdalara, değişik protein kaynaklarına ve antioksidan bakımından zengin gıdalara ağırlık vermeniz, doğru bir tercih olacaktır. Aynı zamanda kahvaltıyı atlamamanızı, besleyici bir kahvaltı yapmanızı da tavsiye ederiz.

Bunların yanı sıra, tabii ki hekiminizin de onayıyla, takviye gıda kullanımına başlamayı düşünebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Benimseyin!

Hamile kalmak istiyorsanız, bedeniniz ne kadar sağlıklı olursa o kadar iyi diye düşünebilirsiniz. Nasıl beslenme önemliyse, yaşam tarzı tercihlerine de bu süreçte dikkat etmek gerekiyor. Fertiliteye olumlu etki edecek yaşam tarzı değişikliklerinden bazıları, şu şekilde sayılabilir:

  • Düzenli egzersiz yapın,
  • Sağlıklı kilonuzu koruyun,
  • Alkol ve sigara kullanmayın,
  • Stres seviyenizi kontrol altında tutmaya çalışın…
Önceki İçerikHamile Kadınlar İçin 5 Kitap Önerisi
Sonraki İçerikHamilelikle Doğru Bilinen Yanlışlar
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.