asian chinese pregnancy woman sitting on day time bed relaxing with a cup of tea enjoying reading book

Hamilelik pek çok açıdan zorlu, ama bir o kadar da keyifli bir süreç. Özellikle de daha önce deneyimlememiş olan kadınlar için heyecanlı, kimi zaman da anlaşılır şekilde kaygı verici olan bu süreç boyunca hem çeşitli konularda kafanızdaki soru işaretlerini gidererek kendinizi rahatlatmak, hem de boş zamanlarınızı değerlendirmek adına hamilelik ve yenidoğan bakımı ile ilgili kitaplara yönelebilirsiniz. Yazının geri kalanında da, bu alanda yazılmış, geniş kitlelerce kabul gören ve tavsiye edilen kitaplardan bazılarına kısaca değineceğiz.

İşte hamile kadınların -ve hamile kalmayı düşünenlerin- okuması gereken 5 önemli kitap:

1- Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler? – Heidi E. Murkoff

Yurt dışında “What to Expect?” ismiyle bilinen serinin bu kitabı, her hamile kadının başucunda kendine yer edinmeyi hak ediyor. Amerika’da hamilelerin kutsal kitabı statüsünde olan bu ünlü eserde; hamilelikte egzersizden doğum seçeneklerine, ikizlerden gebelik sırasında cinsel ilişkiye, doktor seçiminden ilerleyen yaşlarda gebeliğe kadar pek çok konuda önemli soruların cevaplarını bulabilir, doğum yaklaştıkça daha fazla bilgi sahibi olarak kendinize güven kazanabilirsiniz.

Serinin diğer kitaplarından “Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?” adlı esere de göz atmanızı ayrıca tavsiye ederiz.

2- Annelik ve Bebek Bakımı – Elizabeth Fenwick

Elizabeth Fenwick’in yüzlerce fotoğrafla süslenmiş bu önemli yapıtında; gebelikten başlayarak, bebeğiniz üç yaşına basana kadarki süreçte hem kendinize hem de bebeğinize en iyi şekilde bakmanın yollarını bulabilirsiniz. Gebelik süresinin ve bebeğin ilk altı haftasının güncesini tutarken, bir yandan da karşılaşabileceğiniz pek çok soruna duyarlı çözümler sunan bu önemli kitabı, mutlaka kütüphanenize ekleyin.

3- Yeni Annelere Mucize Çözümler – Tracy Hogg & Melinda Blau

Uzun yıllar bebek hemşireliği yapmış olan, “bebeklere fısıldayan kadın” olarak da tanınan Tracy Hogg, “Yeni Annelere Mucize Çözümler” başlıklı eserde, anne adaylarına bebek bakımına dair altın değerinde pek çok tavsiye sunuyor. Kitabın en önemli konsepti, İngilizcede “kolay” anlamına gelen “easy” kelimesinin harfleri ile ifade edilen eating (beslenme), activity (aktivite), sleep (uyku) ve yourself (kendiniz) yöntemi. Bu yöntem, bebeğinizin ve sizin mutluluğunuz için dört önemli aktivitenin belirli bir düzene göre uygulanmasını ifade ediyor.

4- Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı – Ayşe Öner

Ülkemizde pek çok anne adayının tercih ettiği ve güvendiği, Ayşe Öner tarafından kaleme alınan “Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı”, hamile kadınların aklındaki pek çok soru işaretini etkili bir şekilde giderecek, gönül rahatlatacak bir kitap olarak tavsiye listemizde yer alıyor. Bu değerli kitapta, hamilelik hazırlığından doğum sonrası beslenmeye, bebek masajı ve alt değiştirmeden uyku düzenine, loğusalıktan doğum sonrası egzersizlere ve hamile egzersizlerine kadar pek çok önemli konuda değerli bilgiler bulabileceksiniz.

5- Bilinçli Bebek – Aletha J. Solter

The Aware Parenting Institute’ün kurucusu, gelişim psikolojisi uzmanı Aletha Solter’ın kaleme aldığı “Bilinçli Bebek”, dünyaya geldikleri andan itibaren bebeklerin kendilerine özgü bir dil ile istek ve ihtiyaçlarını belli ettiği düşüncesini savunuyor. Doğumdan sonraki ilk iki buçuk yıla odaklanan, ağlama krizlerinden beslenmeye ve tuvalet eğitimine çeşitli önemli konularda önerilerde bulunan kitap, özellikle düşündürücü bir şeyler okumak isteyen herkesin kitaplığında yer almayı hak ediyor.

Gebbe Market KİTAPLAR

Doğum Akademisi KİTAPLARI

D&R ARAMALARI

Önceki İçerikEvde Yapılan Gebelik Testi Yanlış Çıkabilir mi?
Sonraki İçerikHamile Kalma Şansını Yükselten Faktörler
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.