Hamilelik sürecinde en önemli noktalardan birisi yemenize ve içmenize dikkat etmektir. Çünkü siz nasıl beslenirseniz, bebeğiniz de ona göre büyür ve beslenmesini ona göre tamamlar. Anne adayları hamilelikten kaynaklanan bir enerji kaybı yaşarlar. Bu sebeple de süreç içerisinde bazı içeceklere öncelik vermesi gerekir.

Şimdi bizler de size enerji veren hamile içecekleri hangileridir, nasıl hazırlanır gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Böylece siz sevgili anne adayları da bunları uygulayarak azalan enerjinizi artıracaksınız.

İşte enerji veren hamile içecekleri…

Ev Yapımı Enerji İçecekleri 

Bu süreçte içeceklerin enerji verici ve sağlıklı olmasının yanı sıra ev yapımı olması da son derece önemli. Çünkü ne kadar doğal olursa o kadar güven verici de olacaktır. 

 • Yulaf
 • Süt
 • Sevdiğiniz birkaç meyve

Bunları birleştirin ve püre haline getirin. Ardından sütle karıştırabilirsiniz. Doğal karışım bir içecek olarak tüketebilirsiniz. Kısa bir süre günlük olarak tükettiğinizde enerjinizin yerine geldiğini fark edeceksiniz. 

Bunun bir diğer adı da smoothiedir. Hazır olarak satılanlar da bulunuyor ama az önce de belirttiğimiz gibi sağlıklı ve doğal olması en önemli özelliği olacak. 

Limon Suyu

Limon her zaman içeriği sebebiyle hamilelikte içilmesi önerilen bir içeceğe dönüşebiliyor. İçerisinde bulunan infüzyonlu su vücudunuzun nemlenmesine yardımcı oluyor ve aynı zamanda elektroliti de yeniliyor. Buna ek olarak bazı faydaları da bulunuyor. 

 • Çok yüksek oranda C vitamini içeriyor.
 • C vitaminleri vücuttaki RBC oluşumunda demirin daha iyi emilmesine yardımcı oluyor. 
 • Çok fazla sabah bulantısı yaşıyorsanız limon suyu bunu azaltacaktır. Aynı zamanda size de enerji verecektir. 
 • Kan basıncınızı da kontrol ediyor. 

Hindistan Cevizi Suyu

Doğal bir izotonik içecek olarak bilinen Hindistan cevizi suyu fazlasıyla faydalı içeceklerden birisidir. Aynı zamanda Hindistan cevizi suyu hamilelik sürecinde de mutlaka tüketilmesi gereken, vücut açısından önemli vitamin kaynağıdır. 

 • Magnezyum, elektrolitler ve potasyum bakımından zenginler. 
 • Kalsiyum, diyet lifi, manganez ve C vitamini açısından son derece önemlidir. 
 • Dehidrasyonu önlüyor. 
 • Vücudunuzda kaybolan tuzları geri kazandırıyor. 
 • Kan basıncınızı da düşürmeye yardımcı oluyor. 

Bütün bu sebeplerden dolayı Hindistan cevizi suyunu düzenli olarak tüketirseniz kısa sürede enerjinizi kazanacaksınız. Bebeğiniz için de oldukça faydalıdır. Sizlerin aldığı vitaminleri bebeğiniz de alacak. Bunu unutmayın. 

Taze Meyve Suları Sıkın

Dışarıdan almayın, siz kendiniz istediğiniz ve sevdiğiniz meyveleri taze taze sıkın. Özellikle de pastörize edilen meyve suları hamilelikte almanız gereken bütün vitaminleri sağlama özelliğine sahip. Hamile kadınların öncelikli tercihidir. 

Biraz daha detaylı anlatarak sizlere nasıl enerji vereceğinden bahsedelim: 

 • Meyveleri kendiniz sıkarak içerisindeki C vitaminlerini daha iyi alacaksınız. 
 • Bağışıklığınızı artırır ve temel mikro besin maddeleri açısından oldukça faydalı
 • Sıvı ve elektrolitinin dengesini korumayı sağlarlar. Paketlenmiş meyve sularında çok fazla yüksek şeker ve koruyucu madde bulunuyor. Bunlar da bebeğiniz için zararlı olabilir. O yüzden taze meyvelerin suyunu hazırlamak sizin için daha iyi olacak. 

Bütün meyvelerin faydalarından yararlanmaya çalışın. İsterseniz meyve suyunuza şeker ya da tuz eklemenize bile gerek kalmayacak. Kendi keyfinize göre ayarlama yapabilirsiniz. 

Sebze Suyu Hazırlayın

Sebze her zaman faydalıdır. Özellikle de hamilelik süreçlerinde hem bebeğiniz hem de kendiniz için son derece önemli. Bu sebeple sebze suyu hazırlayarak arada bir de olsa tüketebilirsiniz. Bu sayede enerjiniz de yerine gelecek ve siz de kendinizi toplayacaksınız. 

Normalde sebze yemekleri vücudunuz için gerekli, aynı zamanda enerji vermeye de yardımcı. Örneğin havuç suyu bebeğinizin gelişiminin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Katı olarak yenen sebzeler de yine meyve sularından daha sağlıklıdır. Bir süre deneyin, enerji verdiğini göreceksiniz. Tatları biraz kötü gelebilir ama emin olun vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri sağlayacak. 

Rahatlatıcı Bitki Çayları

Aslında bilinene göre bitki çayı tüketmek vücudu sakinleştirir, metabolizmayı hızlandırır. Ama emin olun aynı zamanda sizlere enerji de verecek. Tabi enerjinizi sağlayacak bitki çayının hangisi olduğunu bilmeniz de önemli. Mesela, hamilelikte papatya ya da kiraz sapı çayları tüketmeyin. Bunlar sizi sakinleştirir ve enerjinizi azaltabilir. 

Size tam tersi etki yaratacak bir çay gerekiyor. Buna örnek olarak yeşil çayı önerebiliriz ya da nane çayı ve rooibos çayı. Bu çay antioksidan olarak sizlere destek sağlarken nane çayı da sabah bulantılarınızı önler. Bu sayede de enerji kaybınız azalır ve gün boyu rahat hissetmenize yardımcı olur. Bir başka öneri olarak da kırmızı ahududu yaprağının çayını yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer hamilelik sürecinizde düzenli tüketirseniz, abartıya kaçmadan, doğum zamanında kasılmalarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. 

Sizlere önerdiğimiz bu içecekleri ancak düzenli olarak ya da belli aralıklarla tükettiğinizde enerjinizin arttığını ve yorgunluğunuzun da azaldığını fark edeceksiniz. Tekrar hatırlatmak isteriz ki, her gün aynı içecekleri tüketmeyin. Fazla tüketim zarar da verebilir. Örneğin normal çay yerine bitki çaylarını tüketebilirsiniz ve haftada iki ya da üç kere meyve suyu içmeyi tercih edebilirsiniz.

Kendinize belli bir düzen oluşturmanız gerekiyor. 

Önceki İçerikHAMİLEYKEN ARI SOKSA NE OLUR?
Sonraki İçerikBEBEĞİNİZ İÇİN PÜRE TARİFLERİ
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.