Bebeklerin sağlıkla gelişmeleri için ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Bu süreçte de farklı bir gıda vermemelisiniz. Ama ilerleyen zamanlarda, yani 6 aydan sonrası için yavaş yavaş bebeğinize ek gıdalar verebilirsiniz. Bunlar arasında da en önemli gıdalar püreler olacaktır.

Dişleri olmayan ve dünyaya henüz alışamamış minik yavrularınız için püreler sindirimi en kolay gıdalardır. Böylece bebeğiniz süt dışındaki gıdaların tadına alışacak ve püreden katı gıdaya geçişte de zorluk yaşamayacaktır. 

Bizler de siz annelere ve babalara yardımcı olabilmek adına püre tariflerini araştırdık ve bir liste yaptık. Hemen okuyarak onları denemeye başlayabilirsiniz. 

Havuç Püresi

Bir kök sebze olarak geçen havuç bebeğinizin gelişiminde büyük rol oynayacak. 6 aydan sonra bebeğinize az miktarlarda vermeye başlayabilirsiniz. Buna ek olarak havuç püresini tek hazırlayabileceğiniz gibi içerisine farklı sebzeler de ekleyebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

Yarım adet orta boyda bir havuç ve sızma zeytinyağına ihtiyacınız olacak. Bir çay bardağı kadar suyu tencerede kaynatın ve havucu ekleyin. Sızma zeytinyağını da ekleyin ve işte püreniz hazır. Ama biraz ılımasını beklemeniz gerekecek. Bebeğinizin ağzını yakmayın. 

Bir başka seçenek olarak da içerisine kabak ekleyebilirsiniz. Kabak da aynı şekilde bebeğiniz için faydalı olacaktır. Küçük bir kabak ve havucu karıştırın. Kaynar suyla birlikte ocak üstünde pişirin. Karışım soğuduğunda bebeğinize verin. 

Muz Püresi

Marketlerde de fazlasıyla gördüğümüz bir püre çeşidi var. O da muz püresidir. Muzu bebeğinizle ne kadar erken tanıştırırsanız o kadar iyi olacaktır. Biliyorsunuz ki çok sayıda vitamine sahiptir ve vücut açısından da faydalıdır. Aynı zamanda tok kalmasına da yardımcı olur. 

Yapılışı da diğerleri kadar kolaydır. Ara öğün olarak verebilirsiniz ve muzu ezdikten sonra ister kendi sütünüzle karıştırın isterseniz sulandırılmış mamaya ekleyin, öyle verin. Bebeğiniz hangisini daha çok severse o şekilde devam edebilirsiniz. 

Elma Püresi

Elma püresi de çokça tercih edilen pürelerden birisidir. Bebeğiniz için püre tarifleri arasında yer alan elma püresinin hazırlanışında da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Elmayı soyun ve yıkayın. Ara öğünde yedirmelisiniz ve bebeğinizi izleyin. Eğer elma püresini hazmetmekte zorlandığını düşünüyorsanız bir sonraki yapışınızda şunlara dikkat edin: 

  • Elmayı soyduktan sonra 10 dakika kadar suyla pişirin.
  • Çatalla ezin ve iyice yumuşak hale getirin. 
  • Ardından tekrar bebeğinize verin.

Böylece bebeğinizin hoşuna gidip gitmediğini gözlemleyebilirsiniz. 

Şeftali Püresi

Şeftali püresi de anneler tarafından fazlasıyla tercih edilen bir püre türüdür. Aynı zamanda bunu kayısıyla da yapmayı tercih edebilirisiniz. İster ikisini karıştırın isterseniz sadece şeftali kullanın. Ama yine de kayısı yerine şeftali tercih ederseniz bebeğiniz daha çok sevecektir. 

  • Şeftalinin kabuğunu soyun ve yıkayın.
  • Çatalla ezin ya da rendeleyin, küçük hale getirin.
  • Biraz suyla 5 ya da 10 dakika kadar pişirin ve ılıyınca bebeğinize verin. 

Eğer bebeğinizin bunu sevdiğini fark ederseniz belli günlerde şeftali püresini yedirebilirsiniz. 

Patates Püresi

Bizler bile yetişkin olsak da patates püresini severiz. Peki ya bebekler? Onlar da bunu deneyebilir. Patatesi de diğer pürelerde olduğu gibi güzelce temizleyin ve yıkayın. Ardından yumuşayana kadar su içerisinde pişirin. En sonunda da alın ve ezin. Zeytinyağı ekleyerek tadının biraz daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz.

Ardından bebeğinize yedirin. Buna ek olarak bazı anneler patates ve pancarı da karıştırabiliyor. Bunun için de ekstra olarak yapmanız gereken patatese pancar eklemek olacak. Yine tercih size kalıyor. 

Bal Kabağı Püresi

6 aydan sonra verebileceğiniz pürelerden bir başkası da bal kabağı püresidir. Bal kabağına; karnabahar, brokoli ya da bezelye gibi sağlıklı gıdalardan eklemeler yapabilirsiniz. 

Yapacağınız işlemler ise aşağıdaki gibi olacak:

  • Seçtiğiniz gıdaları küçük hale getirin.
  • Suyla birlikte kaynatın.
  • Hepsi yumuşayana kadar bekleyin ve sonrasında da ocaktan alın.
  • Bebeğinize vermeden önce ılımasını bekleyin. Eğer tadının güzel olmadığını ya da yapısının yumuşak olmadığını düşünüyorsanız, zeytinyağı da ekleyerek yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Ama küçük bir uyarıda bulunmak istiyoruz: Bal kabağı bazı bebeklerde tuvalet sorununa sebep olabiliyor. Eğer bebeğinizde bu durumu gözlemlediyseniz, ne kadar sağlıklı olursa olsun yine de ona kabaklı püre yapmayın. Elma püresi ya da havuç püresi tercih edebilirsiniz. 

Sebze Püresi

Son olarak sizlere oldukça faydalı sebze püresinden de bahsetmek istiyoruz. İçerisinde bezelye, patates, havuç koyabileceğiniz ve bir püre halinde bebeğinize sunabileceğiniz bu seçenek aslında oldukça önemli.

Çok sayıda sebzenin bir arada olması ve tadının da bebeğinizin sevebileceği bir ortalamada olması iyi bir çözüm olacaktır. Bütün bu sebzeleri belirleyin ve küçük küçük doğrayın. Ardından suya atın ve kaynatın. Hepsi yumuşayana kadar bekleyin. Kıvama gelmeye başladığında da alın ve bekleyin. İsterseniz diğer seçeneklerde yaptığınız gibi burada da zeytinyağı eklemesi yaparak püreyi yumuşatabilirsiniz. 

Bunun en iyi yöntemlerinden birisi de blenderden geçirmektir. Böylece pürüzsüz bir yapıda olacaktır ve bebeğinizin boğazına takılmadan rahatça beslenmesini sağlayacaktır. 

Bütün bu önerilerimizi dikkate alarak bebeğiniz için hangisinin uygun olduğuna bir bakın. Hepsini deneyebilirsiniz, böylece bebeğinizin hangisini daha çok seveceğine ya da hangisini yiyemeyeceğine de karar verebilirsiniz. Burada şöyle bir uyarıda da bulunmak isteriz: Eğer bebeğiniz bir püreyi sevdiyse sürekli onu yedirmeyin. Araya farklı tatlar ekleyin ve belli aralıklar koyun. Bu sayede bebeğiniz o püreden sıkılmayacaktır ve her verdiğinizde keyifle yemek isteyecektir. Arada sırada içlerine de ufak eklemeler yaparak tadını çok bozmadan bebeğinize vermeyi deneyebilirsiniz. Bu da bebeğiniz için faydalı bir çözüm olacaktır. 

Önceki İçerikENERJİ VEREN HAMİLE İÇECEKLERİ
Sonraki İçerikÇİKOLATA KİSTİ GEBELİĞE ENGEL Mİ?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.