Daha önce kadınlarda çikolata kisti olduğunu duymuş muydunuz? Bazen kadınların hamile kalamamasına sebep olarak çikolata kistler gösterilebiliyor. Peki bunun ne olduğunu biliyor musunuz? Çikolata kistine sahip olduğu halde normal yoldan hamile kalan çok fazla kadın bulunuyor. Ama bunu nasıl başarabiliyorlar?

Şimdi sizlere bütün detaylarıyla merak ettiğiniz soruların cevaplarını vereceğiz. İşte bu yazıyı okuyarak çikolata kisti gebeliğe engel mi, öğreneceksiniz…

Çikolata Kisti Nedir? Oluşma Sebepleri Neler? 

Konunun detayına girmeden önce çikolata kistinin ne olduğunu açıklayalım. Bazen yumurtalıklarda içi sıvı ya da kanser barındırmayan farklı boyutlarda kistler oluşabilir. Bu kistler de üreme zamanlarında kadınları etkiler, aynı zamanda regl dönemlerinin çok fazla ağrılı geçmesine sebep olabilir. 

Çikolata kistlerin, koyu kırmızı ya da kahverengi kanla dolu olduğu biliniyor. Bunları da ancak belirtileriyle ve yapılan testlerle anlamak mümkün.

Bir diğer konu da bu durumun nasıl geliştiğidir. Aslında çikolata kistlerinin neden ve nasıl oluştuğu net olarak bilinmiyor. Bazen kalıtsal olarak gelişebildiği gibi bazen de sadece vücut kendisi oluşturur. 

Çikolata Kisti Belirtileri Neler? 

Peki çikolata kistiniz olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz. Genel olarak şu belirtileri göreceksiniz: 

 • Bel ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Bazı kadınlarda kısırlık sorunu
 • Ağrılı bağırsak hareketleri
 • Aşırı vajinal kanama
 • Adet döngüsü sırasında karın krampları
 • Anormal kanamalar ya da lekelenmeler
 • Bükme ya da germe hareketleri sırasında ağrılar
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Ağrılı geçen bazı ara dönemler

Böyle benzer belirtiler görüyorsanız, hemen bir doktora görünebilirsiniz. Çikolata kistlerinin tedavisi vardır ama bu da boyutlarına göre farklılık gösterecektir. Bu sebeple bazı tetkikler yapılması istenebilir. 

Kadınların çoğu da çikolata kistinin gebeliğe engel olup olmadığını merak ediyor. Aslında bu konuyla ilgili olarak sizlere şunu söyleyebiliriz: Normal yolla hamile kalabilirsiniz ya da tedavi sonrasında bunun olması sağlanabilir. 

Çikolata Kisti Hamileliğe Engel mi? 

Bu da diğer soruya sebep oluyor. Çikolata kisti hamileliğe engel mi? Genel olarak şu bilgi biliniyor: Çikolata kistleri üreme dönemlerindeki kadınları etkiler. Kistler genellikle tek yumurtalığı tutarlar, ama nadir de olsa iki yumurtalık da tutabilirler. Buna ek olarak çikolata kistleri yumurtalıkların işlevlerinde bozulma da oluşturabiliyor, içindeki sağlam dokuyu azaltabiliyor ya da yumurtalık rezervlerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebep olabiliyor. 

İşte bütün bunlar bazı kadınlarda hamilelik sürecini zorlaştırabiliyor ama tamamında kısırlığa sebep olmuyor. 

Biraz daha detaylandırmak gerekirse şunu söyleyebiliriz: Çikolata kistleri, fallop tüplerinde tıkanıklığa sebep olabilir. Bundan dolayı da yumurta ya da sperm hücresinin geçmesine engel olur. Durum böyle olunca hamile kalma şansları düşer. 

Çikolata Kisti Tedavileri Nelerdir? 

Tabi bu noktada merak edilen diğer konu da çikolata kisti tedavilerinin neler olduğudur. Çikolata kistleri tedavi edilemezse farklı sorunlar da meydana gelecektir. Bu sorunlar da gebelik riskini fazlasıyla düşürecektir. 

Bunlara ek olarak eğer kist küçükse ya da herhangi bir sorun ortaya çıkarmıyorsa doktor bunun için size bir zaman verecektir. Ama bazı durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilir.

O durumları da şöyle sıralayabiliriz: 

 • Ağrılı semptomlar
 • 8 santimetreden büyük kistler
 • Kanser riski olabilecek sorunlu kistler
 • Kısırlık sorunu 

Eğer böyle durumlar yaşanırsa mutlaka cerrahi müdahale gerektirebilirler. Rutin kontrolleri aksatmayın ve çikolata kistlerinin belirtilerinden herhangi birine sahip olduğunuzda mutlaka hemen doktora görünün. 

Tedavilerin ne kadar süreceğine ise doktorunuz karar verecek. Boyutuna ve türüne göre bu süre farklılık gösterecektir. Aynı zamanda sizin bu kistlere vücudunuzun nasıl tepki vereceği de değişecektir. 

Sadece yumurtalıkta sınırlı bir kiste müdahale 60 ya da 90 dakika sürerken ayrıca yaygın ve derin çikolata kisti hastalığında bu süre 270 ya da 300 dakika arasında sürebiliyor. 

Peki çikolata kisti ameliyatının türleri nelerdir?

Kapalı ameliyat türü vardır. Laparoskopi yöntemi olarak da bilinen bu ameliyat, en çok tercih edilen yöntemdir. 

Buna ek olarak açık ameliyat da yapılabiliyor. Bu ameliyatta iyileşme süreci daha uzun sürüyor. Açık ameliyatta karın içi yapışıklıkları söz konusuysa kistlerin rahim duvarı arkasına saklanması durumunda daha iyi temizlik yapılabilmesi mümkün. Tabi bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına doktorunuz karar verecek. 

Çikolata Kisti Ameliyat Fiyatları

Şimdi biraz da bu ameliyatın fiyatının ne kadar olduğundan bahsedelim. Kapalı çikolata kisti ameliyatı olmanız gerekiyorsa doğal olarak fiyat araştırması da yapılması gerekiyor. Her gittiğiniz yer farklı fiyat sunacaktır. Ama ortalama fiyatlarının 10 bin ila 30 bin TL arasında olduğunu söylemeliyiz. 

Tabi bunların hepsi çikolata kisti ameliyatını yaptıracağınız yerle alakalı olarak değişecek ve araştırmalarınızı doğru bir şekilde yapmalısınız. Çünkü ameliyatı yapacak doktorun da çok iyi birisi olması gerekiyor. Ameliyat sırasında yapılabilecek herhangi bir hata ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden dikkatli olun. 

Önceki İçerikBEBEĞİNİZ İÇİN PÜRE TARİFLERİ
Sonraki İçerikBEBEKLERİN İLK SAÇ KESİMİ NE ZAMAN YAPILMALI?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.