Bebeği olan insanlar çok fazla konuda sorun yaşıyor. Hangi eylemleri hangi zaman diliminde yapmaları gerektiği konusunda bazı endişeleri oluyor. İşte bunlardan birisi de bebeklerin ilk saç kesimi ne zaman yapılmalı konusudur.

Bildiğiniz üzere bebeklerin saçları çok hızlı uzar ve bir zaman sonra kesilmesi gerekir. Ama bunun da belli bir süresi vardır. Çünkü öncesinde yaptığınızda bebeğinizi ürkütebilirsiniz ya da beklemediğiniz bir tepkiyle karşılaşabilirsiniz. 

Eğer sorunun cevabını merak ediyorsanız hemen okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Bebekler İlk Saç Kesimini Ne Zaman Yapmalı?

Bebeklerin saçını hemen uzar uzamaz kesmemelisiniz. Belli bir zamanı beklemelisiniz. Peki en uygun zaman nasıl belirleniyor?

Aslında bebeklerde saç kesimi için net bir zaman dilimi yoktur. Ortalama 6. Ay ile 2 yaş arasında bir zamanda bu işlemi yapabilirsiniz. Ama altı aydan önce saç kesimi yapmamalısınız.

Bazı ebeveynler çocuklarının saçlarını uzatmayı da tercih edebilirler. Bu sebeple de çocuk 2 yaşını geçse de saçını hiç kestirmemiş olabilirler. Bu tamamen ailenin kendi isteğine bağlıdır.

Buna ek olarak saç kesimi sırasında bilmeniz gereken bazı önemli ipuçlarından bahsetmemiz gerekiyor: 

  • Bebeğinizin uzayan saçları başının her bölgesinde, aynı şekilde çoğalmıyorsa,
  • Çocuğunuzun saçı çok dolanıyorsa ve artık tararken canı acıyorsa
  • Bebeğinizi bu saçın uzunluğu rahatsız ediyorsa ve sürekli önüne düşen saç tellerini itmek için uğraşıyorsa bu süreçlerde artık çocuğunuzun saçını kesme zamanınız gelmiş demektir. 

Fakat buna ek olarak uzmanların da bu konuyla ilgili bazı görüşleri bulunuyor. Az önce de belirttiğimiz üzere 6 aydan önce saç kesimine girişmemelisiniz. Bunun asıl sebebi ise ilk altı ay içerisinde saç dökülmesi yaşayabilecek olmalarıdır. Kesim zamanına karar vermek için en sağlıklı anı beklemeniz gerekiyor. 

Bebeklerin Saçını Makasla Nasıl Kesmelisiniz?

Eğer bebeğinizin saçını kuaföre kestirmeyecekseniz ve kendiniz kesmek istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu noktada da bebeklerin saçını makasla nasıl kesmelisiniz biliyor olmalısınız.

Bizler de size bu konuyla ilgili önemli bilgileri aktaracağız. 

Öncelikle malzemelerin tamamının hazır olmasına dikkat etmelisiniz. Peki nelere ihtiyacınız var? Temiz bir havlu, kumaş örtü, sprey şişesi, bebeğinizin oturması için bir mama sandalyesi ya da bir koltuk, bebeğinizin akıllı durmasını sağlamak için bir oyuncak ya da emzik koyabilirsiniz. 

Bunları hazırladıktan sonra bebeğinizin mutlu olduğu bir anı denk getirin ve sonrasında bebeğinizi hazırlayın. 

Kesime başlarken de dikkatli olmaya devam etmelisiniz. 

  • Sprey şişesiyle bebeğinizin saçını nemlendirmelisiniz.
  • Saçlarını fırça ya da tarakla nazikçe düzeltmelisiniz.
  • Saçta kesilecek bölümleri iki parmağınız arasında tutun ve sonrasında hafif açılı bir şekilde kesmelisiniz. 
  • Kesim işlemini yaparken, makası bebeğinizin ulaşamayacağı bir yere koymayı da unutmayın.
  • Kesimi bitirdikten sonra saç tellerinin bebeğinizin tenine yapışmaması için bebeğinizi yıkayabilirsiniz. 

İşte bu kadar. Dikkatli bir şekilde saç kesimi işlemini tamamlayabilirsiniz. 

Bebeğinizi İlk Saç Kesimi İçin Kuaföre Götürmeli misiniz?

Aslında çocuğunuzu ilk saç kesimi için kuaföre de götürebilirsiniz. Ama bunu nasıl yapmalısınız ve kuaförü nasıl seçmelisiniz? Bu gibi soruların cevapları da oldukça önemli.

Bazı ebeveynler bebeklerinin ilk saç kesimini profesyonel birisinin yapmasını isterler. Bu sebeple de kuaföre götürürler. Seçeceğiniz yerin daha önce bebeklerin saçlarını kesmiş birisi olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda hijyenik ve temiz bir kuaför de olmalı. 

Buna ek olarak bebeğinizin yabancı bir yere girmesinden dolayı korkuya kapılacağını da hesaba katmalısınız. Bu sebeple bebeğinizin yanından ayrılmamaya çalışın.

Bebeğinizde bu korkuyu ve endişeyi hissederseniz, hemen kesime ara verdirmelisiniz. Çünkü o huzursuz olursa siz de huzursuz olacaksınız. 

Bebeklerde Sağlıklı Saç Derisi Nasıl Anlaşılır? 

Bu durumda merak edilen bir başka konu da bebeklerde sağlıklı saç derisi nasıl anlaşılır? Bebeklerin haftada birkaç kez yıkanması onun sağlığı için yeterli olacaktır. 

Saç derilerinin sağlıklı olması için her gün yıkanmasına gerek yok. Bu da doğru bilinen yanlışlardan birisi. 

Tabi buna ek olarak bebeğiniz için kullandığınız şampuan da saç derisi için oldukça önemli. Bebekler için olmasına özen göstermelisiniz. Buna ek olarak bebeklerde saç kesimi konusunda acele etmenize de gerek yok. 

Bazı bebeklerin saç derilerinde pullanmalar da görülebilir. Bu pulları çıkarmak için de saçlarını yumuşak bir fırçayla nazikçe fırçalamalısınız. Böylece bu durumdan da kurtarabileceksiniz. 

Son olarak bir konudan daha bahsetmek istiyoruz: Bebeklerin saçları kazıtılınca gürleşir mi? Aslında uzmanlara göre, saç kazıtma farklı boylarda olan saçların aynı zamanda uzamasını ifade ediyor. Bu sebeple yeni çıkan saçlar da koyu renkli olacağı için ebeveynler çıkan saçların daha gür olduğunu zannediyor. Ama olay aslında bundan daha farklıdır.

Sizlere bebeklerde ilk saç kesimi ne zaman yapılmalı sorusunun cevabını aktardık. Artık buna göre bebeğinizin ne zaman saç kesiminin yapılması gerektiğini de tahmin edebileceksiniz ve ön hazırlıkları tamamlayarak bakımını da yapabilirsiniz. 

Önceki İçerikÇİKOLATA KİSTİ GEBELİĞE ENGEL Mİ?
Sonraki İçerikBEBEĞİNİZİ ARI SOKSA NE OLUR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.