Bazı durumlar normal şartlarda yaşanıyor olsa da hamilelikte sonuçları farklı olabiliyor. Eğer hamileyseniz ve arı sokmasına maruz kaldıysanız hemen bir hastaneye gitmelisiniz ve tedavi görmelisiniz. 

Şimdi bu yazıyı okuyarak hamileyken arı soksa ne olur öğrenebilirsiniz. Çünkü arı sokmasına bazı kişilerin alerjisi olabiliyor ya da hamilelik sebebiyle vücudun verdiği reaksiyon farklı oluyor. 

İşte konuyla ilgili bilmeniz gereken bütün detaylar hemen aşağıda…

Arı Sokmasında Ne Yapılmalı?

Öncelikle hamilelik dışında bir arı sokmasına maruz kaldıysanız ne yapmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Bal arıları birisini soktuktan sonra ölüyor fakat eşek arıları birden fazla kez sokarak yaşamına devam edebiliyor. 

Arıların zehirli keseleri bulunuyor. Bazı kişilerde de arıların zehri olan venoma karşı alerji oluşabiliyor. Eğer hamileyseniz ve alerjiniz de varsa anında müdahaleye ihtiyacınız olacak. 

Bunlara ek olarak hamilelik sürecindeyken arı soktuğunda size ya da bebeğe herhangi bir zararı olmayabilir, tabi sizde bir alerji yoksa… Eğer az önce belirttiğimiz üzere alerjiniz varsa ya da arı zehri olan bir türse direk en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. 

Uygulanan tedaviler de yine sizin vücudunuzun gösterdiği tepkiye bağlı olarak değişecektir. 

Arı Sokmasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vücudun tepki vermesinin önlenmesi için adrenalin uygulaması yapılır. Ama bazen anne adayına bu çok zararlı bir yöntem olacağı için farklı yöntemler deneniyor. 

 • Örneğin, oksijen desteği veriliyor. 
 • Bebeğe de zarar vermeyecek bir karışım hazırlanıyor ve anneye veriliyor. 
 • Eğer arının iğnesini görüyorsanız hemen ondan kurtulmak zorundasınız. 
 • Sonrasında soğuk su ve sabunla yıkamalısınız. Soğuk su ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Sabun ise bölgedeki kiri temizleyecektir. 
 • Eğer şişme yaşandıysa da bu bölgeyi soğuk suyla ıslattığınız bir bezle sarmalısınız. Buz uygulaması yapmak da yine sizi rahatlatacaktır. 
 • Doktorların size uygulayabileceği yöntemlerden birisi de epinefrin maddesidir. Bu madde anne adayı ve bebeğin vücudunda bulunan doğal bir maddedir. Bu sebeple ikisine de zarar vermez, aksine arı sokmasına karşı doğal bir önlem olur. 

Diğer ilaçlar da 72 saatte bir belli dozlarda verilir. Doğru yapılırsa, anne de bebek de gayet rahat edecektir. 

Hamilelikte Arı Sokması Şişkinliği Nasıl Geçiyor?

Eğer şişkinlik yaşıyorsanız, kesinlikle bunun için ilk adımınız doktora gitmek olmalı. Arı sokulan bölgede şişlik, ağrı ve rahatsızlık oluşabilir. İlaçlar verilebilir ama bu ilaçlar da doktorunuzun tavsiyesinde olmalı. İlaçlar, bebeğinize ya da size zarar verebilir. Bu sebeple sakın kafanıza göre davranıp ilaç almayın…

Bunlara ek olarak hamilelikte ağrı kesici reçete edilmediği sürece ağrıyı kontrol etmek için asetaminofen ya da ibuprofen içeren ilaçlar da kullanabilirsiniz. 

Hamilelikte Arı Sokmasının Belirtileri Neler?

Şimdiye kadar hamilelikte arı sokmasının nasıl engellenebileceği ile ilgili önemli bilgiler paylaştık. O halde arının soktuğu yerde nasıl belirtiler ortaya çıkıyor biraz da bundan bahsedelim. 

 • Hafif ağrı
 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı solunum
 • Çarpıntı
 • Bulantı ve ishal
 • Tansiyon düşmesi
 • Karın ağrısı

Bu gibi semptomları yaşıyorsanız ve son derece ilerlemiş gibiyse mutlaka doktora görünmelisiniz. Eğer bu kadar fazla tepki görmüyorsanız az önce bahsettiğimiz gibi buz ve sabun yöntemini uygulayabilirsiniz. 

Peki arılar neden hamileleri sokar? Aslında bunun net bir sebebi yoktur. Arılar saldırgan hayvanlar değiller ama refleks hareketlerimizi gündelik el kol hareketlerimizi tehdit olarak algılayabilirler. Bu sebeple de soktukları zaman evde yapılan yöntemlerle iyileşecekler. 

Hamilelikte Arı Sokmasına Ne İyi Gelmiyor?

Hamilelikte arı sokmasına ne iyi gelmez biraz da bundan bahsedelim. Eğer arının soktuğu yerde ilk olarak yapılan cımbızla iğneyi alma işlemi yapılmadıysa, vücut içerisinde bırakılırsa bu durum anneyi riske sokabilir. 

 • Ayrıca bu hareketle zehrin vücuda yayılmasına da sebebiyet verebilirsiniz. 
 • Şişliğin ya da kaşıntının olduğu yeri kaşımamalısınız. Bu daha fazla yayılmasına sebep olacaktır. 
 • Arıya karşı bir alerji durumunuz varsa sağlık kuruluşuna gidin. Evde tedavi etmeye çalışmayın.
 • Hamilelikte kesinlikle antibiyotik ya da ağrı kesici almamalısınız. 

Eğer bütün bu önlemlere dikkat ederseniz, bebeğinize de size de herhangi bir sorun çıkmayacaktır. 

Bu gibi durumlara engel olmak istiyorsanız hamilelik sürecinizde ya da hamile kalmayı düşündüğünüz zamanlarda bir alerji testi yaptırabilirsiniz. Böylece arı sokmasına maruz kalırsanız, nasıl davranmanız gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız. 

Arı Sokmasının Faydaları Var mıdır?

Hamileyken arı soksa ne olur sorusunun cevabını sizlere detaylı bir şekilde aktardık. Peki, genelde zararlı olarak bilinen bu durum vücuda fayda sağlıyor mu? 

Aslında arı sokması, bazı durumlarda eklem iltihaplarını tedavi edebiliyor ve önlemeye de yardımcı oluyor. Hatta bu zehrin vücutta iltihabı düzenleyen doğal hormonları artıran moleküler içeriyor. 

İşte hamileyken arı soksa ne olur sorusunun bütün cevaplarını sizlerle paylaştık. Eğer böyle bir duruma maruz kalırsanız artık neler yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz. Aksi bir durum olmadıkça arı sokması bebeğinize ve size zarar vermeyecektir. 

Önceki İçerikBETA HCG NEDİR?
Sonraki İçerikENERJİ VEREN HAMİLE İÇECEKLERİ
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.