Ebeveyn topluluk grupları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Aslında bu gruplar aileler açısından farklı bakış açıları sunuyor. Eğer siz de bu gruplara katılmak istiyorsanız öncelikle ne olduklarını bilmelisiniz. 

Şimdi size bütün detaylarıyla bu gruplardan bahsedeceğiz. Yazıyı okuyun, sonra araştırmanızı yapın ve ebeveyn topluluk gruplarına katılın!

Ebeveyn Topluluk Grubu Nedir? 

Bazı psikolojik danışmanlar eşliğinde özel topluluklar oluşturuluyor. İşte onlardan birisi de ebeveyn topluluklarıdır. Anne ve babalar ister beraber ister tek tek buraya gidebilir. 

Ebeveyn topluluklarında genelde aileler çocuklarının sorunlarını anlatırlar, nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilgi alırlar. Böylece sorun yaşadıkları zaman daha sağlıklı düşünürler. Aynı zamanda birbirlerine daha fazla destek olmanın yolunu da bulurlar.

Buna neden gerek var derseniz işte bunun cevabı da bir sonraki başlıkta.

Ebeveyn Toplulukları Grupları Ne İşe Yarar?

Ebeveyn toplulukları aslında oldukça faydalıdır. Birkaç faydasını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Çocuğunuza nasıl iyi örnek olacağınızı öğreniyorsunuz
 • Doğum sonrasında anneler bunalıma girebiliyor. Bu sebeple de eşleriyle arası açılabiliyor. Bu durumda da birbirinizi nasıl desteklemeniz gerektiğini öğreniyorsunuz. 
 • İyi bir ebeveyn olmak için bilgi ediniminizi artırmanıza yardımcı oluyor
 • Bebeğinizle nasıl temas etmelisiniz, bunu biliyorsunuz
 • Pozitif ebeveynlik nedir öğreniyorsunuz.

Bunlara ek olarak doğru ebeveyn diye bir şey yoktur. Bebeğiniz nasıl mutlu oluyorsa, kendini nasıl huzurlu hissediyorsa o zaman doğru bir ebeveyn olmuş olursunuz. 

Ebeveyn Topluluklarına Nasıl Ulaşabilirsiniz? 

Bu noktada merak edilen bir başka konu da bu topluluklara nasıl ulaşabileceğinizdir. Aslında bunun birkaç yolu bulunuyor. 

 • İnternet sayfalarını araştırabilirsiniz. 
 • Facebook gruplarını bulabilirsiniz.
 • Bazen doktorlar da öneride bulunabiliyor. 

Ebeveyn topluluklarının faydasız ve gereksiz olduğunu düşünen ebeveynler bulunuyor. Ama şunu da unutmamalısınız ki anne baba olanların büyük bir çoğunluğu bu topluluklara gidiyor. Farklı yaşam tarzları, farklı yetiştirme yöntemlerini öğrenen aileler kendi sorunlarına da çözüm bulabiliyor.

Çok uzun süre kalmanıza da gerek olmuyor. 

Ebeveyn Toplulukları Nasıl İşliyor?

Genelde bu topluluklar düzenli etkinlikler yapıyor ve herkesin katıldığı bir gün belirleniyor. Böylece herkes o haftaki sorunlarını paylaşıyor ve ardından bununla ilgili çözüm önerileri sunuluyor. Daha sonra bir hafta geçtiğinde, tekrar aynı ortam oluşturuluyor. Süreç bu şekilde devam ediyor. 

Ebeveyn topluluklarının her seansı ortalama 1-2 saat sürüyor. Bu yüzden de çok sıkılmanıza gerek kalmadan seanslar bitiyor. 

Siz de ebeveynlik söz konusu olduğunda destek almanız gerektiğini düşünüyorsanız bu gruplara kesinlikle katılmalısınız.  

Bu bilgilere ek olarak ebeveyn topluluklarının bir diğer faydası da şiddetsiz iletişimi aşılıyor olması. Örneğin siz bebeğiniz için doğru olduğunu düşündüğünüz bir tavır sergiliyorsanız, aslında bu doğru olmayabilir. Bunun farkına da topluluk sayesinde varabiliyorsunuz. 

Bunların yanı sıra;

 • Çocuklar kendileriyle ilgilenen anne ve babalarını daha çok severler.
 • Onlarla iletişiminiz artacak ve güçlenecek
 • Bir sorun olduğunda hemen anlayabileceksiniz ve sorunun çözümü için de doğru yöntemi bulacaksınız.
 • Her şey belli bir düzende olduğu zaman bebekleriniz de huzurlu olacaktır. 
 • Bazen beklediğinizden farklı davranışlar sergileyebilir. Çocuğunuza yanlış yaklaşmamak için doğru çözümü bulmanız gerekir. İşte bu noktada da size yardımcı olacak şey, topluluktur. 

Ebeveyn topluluklarının faydasız olduğunu düşünmemelisiniz. 

Çocuğunuza Hassasiyetle Yaklaşın

Bebeğinizin ne istediğini iyi anlamanız gerekiyor. Eğer bunu başarırsanız ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini de daha iyi anlayacaksınız. Genel olarak bakıldığında ebeveyn topluluk gruplarına katılanların büyük çoğunluğu çocuklarının derdini anlayamadıkları ya da onlara çözüm bulamadıkları için katılıyor. 

Siz de onlardan biriyseniz, ne yapacağınızı şaşırıyorsanız o zaman siz de kendinizi bu topluluklarda bulabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuza hassasiyetle yaklaşırsanız o da tavırlarını düzenleyecektir. 

Örneğin, çocuğunuz çok hırçın olabilir ya da onun derdini bir türlü anlayamıyor olabilirsiniz.  Bu durumda ona nasıl yaklaşmalısınız?

 • Öncelikle ona sorunun ne olduğunu sorabilirsiniz.
 • Anlatmak yerine size ters tepki verebilir. Sabırlı olmalısınız ve sonrasında tekrar şansınızı denemelisiniz. 
 • Hassasiyetle cevap vermelisiniz. 
 • Eğer siz başaramazsanız eşinize yönlendirmelisiniz. Biriniz başaramadıysanız biriniz mutlaka başaracaktır. 
 • Çocuğunuzun size olan güvenin tam olmasını sağlayın. Bunu da ilk doğduğu andan itibaren başlatabilirsiniz. 

Bebekler aslında düşünülenden daha akıllıdır. Onlar fark etmez denilen her şeyin farkındalar. Bunu da ancak büyüdükleri zaman anlamak mümkün oluyor. 

İşte ebeveyn topluluklarına katılarak bütün bu sorunlara çözüm bulabilirsiniz. 

Eğer böyle etkinliklere katılmak istemiyorsanız doktorla da görüşebilirsiniz. Çocuğunuzla ilgilenecek olan doktorlar da bu konu hakkında biraz bilgi sahibi olabiliyor. Ama yine de kendinize güvenmiyorsanız, endişe ediyorsanız ve bunu ciddi bir mesele haline getirdiyseniz de bir psikoloğa görünmeniz doğru olabilir.

Sizlere ebeveyn toplulukları hakkında bilmeniz gereken her şeyi aktardık. Bu topluluklara olan ön yargınızı kırabilirsiniz ve siz de katılabilirsiniz. Başka bakış açılarının olması size de çok fazla şey katacak. Her çocuk ve ebeveyn aynı değildir ama yine de bakış açısı olarak aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz. 

Önceki İçerikEKİM AYINDA BİZİ NELER BEKLİYOR?
Sonraki İçerikKENDİNİZİ ANNELİĞE NASIL HAZIRLAMALISINIZ? 
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.