Young pregnant woman in the hospital ward and ready to delivery a baby.

Sizi hayatınızın en önemli deneyimlerinden birine hazırlayan, keyifli ve heyecan verici olduğu kadar hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yorucu da olan hamilelik sürecinin sonuna yaklaşırken, yavaş yavaş doğum hazırlıklarını tamamlamanın da zamanı geliyor. Bu yazımızda, birkaç alt başlıkta, doğuma daha iyi hazırlanmak için yapabileceklerinizden kısaca bahsedeceğiz.

Bir Doğuma Hazırlık Kursuna Katılmayı Düşünün

Ebeveyn olmaya hazırlananların yapabilecekleri en iyi şeylerden bir tanesi, iyi bir doğuma hazırlık kursuna katılmak olacaktır. Dilerseniz partneriniz ile birlikte de katılabileceğiniz; beden farkındalığı, doğum fizyolojisi, rahatlatıcı teknikler, doğumun aşamaları gibi konularda ihtiyacınız olan bilgileri alabileceğiniz bu kursun sonunda, kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Deneyimlerini GEBBE ile paylaşan “Doğum Akademisi“ni bu alanda değerlendirebilirsiniz.

Çantanızın Hazır Olduğundan Emin Olun!

Doğum yaklaşırken, her anlamda hazır olmanız gerekiyor. Hastane doğum çantanızın da hazır olduğundan, içinde ihtiyacınız olan/olacak malzemelerin yeterli miktarda bulunduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Eksiksiz bir doğum çantası hazırlamak için neler gerektiğini merak ediyorsanız, ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Doğum çantasının hazırlanması ile ilgili Ebe Tülin Bulur’un videosunu BU LİNK den izlemeyi unutmayın

Mümkün Olduğunda Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Hamilelik sürecinde yeterince dinlenebilmeniz önemli. Bu, doğumun yaklaştığı, oldukça yorucu olabilen son trimesterde daha da fazla önem kazanıyor. Bu dönemde, yatağa her zamankinden biraz daha erken gitmeyi düşünebilirsiniz. Eğer hemen uykunuz gelmiyorsa da elektronikten uzak bir şekilde biraz kitap okuyabilir, belki ılık bir duştan sonra uzanıp rahatlatıcı bir müzik dinleyerek rahatlamayı deneyebilirsiniz. Ayrıca gün içinde de ufak şekerlemeler yapabilirsiniz!

Profesyonel Masaj Yaptırabilirsiniz

Evet, profesyonel masaj hizmeti alarak da doğum yaklaştıkça içine girebileceğiniz gergin halden kurtulmanız mümkün. Sizi gevşetip zihninizi yaklaşan doğumdan, kasılmalardan ve muhtemel ağrılardan bir süreliğine uzaklaştıracak bir masaj, çok iyi gelebilir. Hamilelikte masaj videoları için TIKLAYINIZ

Rahatlama Tekniklerini Deneyin

Gerginliğinizi atabilmeniz oldukça önemli… Rahatlamak için bir diğer alternatifiniz de kolayca uygulayabileceğiniz rahatlama & nefes alma teknikleri. Basit meditasyon uygulamalarını deneyerek de rahatlamanız mümkün.

Profesyonel Destek Almaktan Çekinmeyin

Hamileliğin son dönemi, fiziksel olduğu kadar psikolojik anlamda da yıpratıcı olabilir. Elbette yakınlarınızın desteği çok önemli olsa da, bazen bir profesyonelden destek almak daha iyi gelebilir. Eğer desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, kafanıza takılan konular hakkında bir psikologla görüşmekten çekinmeyin.

Önceki İçerikCOVID-19 ve Hamilelik
Sonraki İçerikDüşük Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.