Pregnant woman getting vaccine at home. COVID-19 vaccination concept.

Yaklaşık iki yıldır mücadele içinde olduğumuz COVID-19’un etkisi ile, hayatlarımız hemen her anlamda önemli ölçüde değişti. 2021 yılının sonuna gelirken, geliştirilen aşılar sayesinde olumlu yönde değişimler görsek de, ne yazık ki virüs hala hayatımızın bir parçası ve attığımız hemen her adımda hala aklımızın bir köşesinde bu gerçek var. Peki hayatımızdaki bu gerçek hamile kadınlar için ne anlama geliyor? Yazının geri kalanında, COVID-19 ve hamilelikten kısaca bahsedeceğiz.

COVID-19 Hamile Kadınlar İçin Ne Kadar Riskli?

Genel olarak hamile kadınlar COVID-19 için düşük risk grubuna dahil olsalar da, hastalığı ağır geçirme risklerinin hamile olmayanlara oranla daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, koronavirüs taşıyan hamile kadınların erken doğum yapma riskinin de (hamileliğin 37. haftasından önce doğurmak) virüsü taşımayanlara oranla daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Risk düşük de olsa, her ihtimale karşı hamile kadınlara COVID-19 virüsüne karşı ekstra önlem almaları, yakınlarının da onların yanında bu konuda daha hassas davranmaları tavsiye ediliyor.

Hamile Anne Adayları Bebeğe COVID-19 Bulaştırabilir mi?

Bu alanda yapılmış çalışmalar, virüsün anne karnındaki bebeğe bulaşma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yılın sonlarında ABD’de yapılan bir araştırmada, COVID-19 taşıyan 64 hamile kadının hiçbirinin bebeğinde virüs olmadığı görüldü. Yine de, elde yeteri kadar veri olmadığını da düşünürsek, riskin sıfır olduğunu söyleyemeyiz.

Virüsün anne karnındaki bebeğe bulaşma riski çok düşük olsa da, doğum yapıldıktan sonra bulaşmayı önlemek için yeni anneye maske ve eldiven takması, ve bir müddet bebeğiyle arasına mesafe koyması tavsiye ediliyor.

Hamilelikte COVID-19 Aşısı

Aşı söz konusu olduğunda, özellikle de eldeki verilerin azlığından kaynaklanan pek çok tartışma ortaya çıkabiliyor. Bu bağlamda, elbette “Hamile kadınlar koronavirüs aşısı olabilir mi?” sorusu da sıklıkla gündeme geliyor. Genel kabul gören yaklaşım, hamile kadınların ve emzirenlerin aşı olmasında bir sakınca olmadığı, hatta hastalık riskine karşı hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için aşı olmalarının daha iyi olduğudur. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak ve hamileyken COVID-19 aşısı yaptırmakla ilgili aklınıza takılanları konuşmak isterseniz, doktorunuzla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Op.Dr.Emre Uysal’ın Covid-19 ile beraber yayınladığı Videoyu BU LİNK ‘e tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Önceki İçerikBebeklerde 5 Duyunun Gelişimi
Sonraki İçerikDoğum Yaklaşırken …