Hamile kadınların son zamanlarda en çok merak ettiği konulardan birisi Beta HCG nedir? 

Aslında genel olarak baktığımızda Beta HCG, insan koryonik gonadotropini olarak adlandırılıyor ve hamileliğin erken teşhisi için belirti sağlıyor. Bu açıdan da son derece önemlidir ve mutlaka ne olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Şimdi biz de sizlere bütün detaylarıyla Beta HCG’nin ne olduğunu anlatacağız. Eğer hamile kalmak ya da hamile olup olmadığınızdan emin olmak istiyorsanız bu yazı ilginizi çekecek. İşte bütün detaylar hemen aşağıda.

Beta HCG Hormonu Nedir? 

Beta HCG hormonu plasenta aracılığıyla üretiliyor. Genellikle de kanda tespiti sağlanıyor ve böylece hamile olup olmadığınızın belirtisini veriyor.

Hormon, kan ile yapılan gebelik testlerinde ölçümlenebiliyor ya da idrar ile de evde yaptığınız testlerde ortaya çıkabiliyor. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor: Bazen evde test yapmak için aldığınız ürünler yüzde yüz doğru sonucu sağlamaz. Bu sebeple yüzde yüz net bir sonuç istiyorsanız, kan testi vermenizi tavsiye ederiz.

Aslında hamilelikte bağdaştırılan çok sayıda hormon bulunuyor. Hatta bu hormonların bazı hastalıklara bağlı olarak vücuttaki seviyesi de artabiliyor. İşte bu yüzden Beta HCG hormonunda yüksek bir orana rastlanılsa bile hamile olmama ihtimaliniz her zaman vardır. Ama gidip kan verirseniz, daha net bir sonuç alacaksınız. 

Beta HCG Çeşitleri

Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız yapılan testte ilk olarak Beta HCG hormonunuzun oranına bakılır. Bu hormonun da alfa ve beta olmak üzere iki çeşidi bulunuyor. 

Hamile olup olmadığınıza bakılırken asıl dikkat edilen hormon beta hormonudur. İşte bu hormon Beta HCG olarak adlandırılır. Hamile olmayan bir kadında Beta HCG hormonu 0- 10 mIU/mL aralığında olmalıdır. Ama bu değerler yine de daha çok 0 ve 0’a yaklaşık değerlerdir.

Hamileliğin tespiti açısından son derece önemli olan bu kan testi hızlı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Üstelik kan testi sonuçları idrar sonucundan daha net bir sonuç verecek. 

Beta HCG hormonu, döllenmenin gerçekleşmesiyle beraber plasenta tarafından salgılanmaya başlıyor. Döllenme zamanından yaklaşık on bir gün sonra kan içerisinde bu değerler yüksek olarak tespit edilir. Birkaç gün sonrasında da idrar testi yardımıyla sonuçlar ortaya çıkıyor. 

Bunlara ek olarak hormon testi, hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu da size sunuyor. Bazı riskli hamileliklerin de önüne geçiyor. Peki bunu nasıl yapıyor? 

Beta HCG hormonu, gebeliğiniz boyunca düşük yapmanın önüne geçen progesteron hormonunun üretilmesini sağlıyor. 

Beta HCG Testi Nasıl Yapılıyor? 

Bir diğer merak edilen konu da Beta HCG testinin nasıl yapıldığıdır. 

Bu işlem son derece basittir. Laboratuvar koşullarında basit ve kısa bir kan testiyle bir tüp kan alınarak gerçekleştiriliyor. Sonuçları da aynı gün içerisinde alınabilir. Ama tabi ki gittiğiniz hastanenin yoğunluğuna bağlı olarak sonraki gün de çıkabilir. Bunun bilgisini size, hastaneniz verecektir. 

Zamanlama olarak da test vermek için en uygun zaman adet döngünüzden birkaç gün sonrasıdır. Böylece daha net bir sonuç alınacaktır. 

Bütün bu bilgilere ek olarak gebelik haftanıza göre de Beta HCG değerleriniz farklı olacaktır. Bunun detaylarını da bir sonraki başlıkta okuyabilirsiniz. 

Beta HCG Değerleri Hamilelik Sürecinizi Belirliyor 

Normal sağlıklı bir kadında hamilelik söz konusu değilse, kanınızdaki Beta HCG değeri 0 ila 10 mIU/mL aralığında olmalı. Eğer değerleriniz bu aralığın üzerindeyse gebelik durumundan şüphelenilir. 

Eğer hamileliğiniz başladıysa ve embriyo sağlıklı bir şekilde tutunduysa, plasenta sağlıklı gelişecektir. Böylece, düzenli bir şekilde Beta Human Chorionic Gonadotropin üretilecek. 

İşte gebeliğin süreçlerine göre oluşturulması gereken Beta HCG değerleri:

 • 3.hafta- 5 ila 50 mIU/mL
 • 4.hafta- 5 ila 426 mIU/mL
 • 5.hafta- 18 ila 7340 mIU/mL
 • 6.hafta – 1080 ila 56500 mIU/mL
 • 7. ve 8. Hafta- 765 ila 229 bin mIU/mL
 • 9. ve 12. Hafta- 25700 ila 288 bin mIU/mL
 • 13. ve 16. Hafta- 13300 ila 254 bin mIU/mL
 • 17. ve 24.hafta- 4060 ila 165400 mIU/mL
 • 25. ve 40.hafta- 3640 ila 117 bin mIU/mL

Bu değerler sizin kanınızda gözlemleniyorsa, hamilelik sürecinizi tahmin etmek de kolay olacak. 4. Ve 5.haftadan sonra değerlerde ciddi bir büyüme yaşanıyor. Alt sınıra ya da üst sınıra yakınlığının anne bebek açısından herhangi bir önemi bulunmuyor. Çünkü hamileliğiniz tespit edildiği andan itibaren her şey sürece uygun ilerleyecek ve rutin kontroller yaşanacak. Bu sebeple de herhangi bir sorun yaşasanız bile tespiti kolay olacaktır. 

Beta HCG Düşüklüğü Ne Anlama Geliyor?

Evet, Beta HCG seviyesi yüksekse, hamilesiniz demektir. Ama buna ek olarak bazen Beta HCG değeriniz düşük de olabilir. Peki bu durum ne anlama geliyor? 

Hamilelik dışında Beta HCG hormonunuzu da etkileyen faktörler bulunuyor. 

 • Kısırlığın tedavisi adına kullanılan bazı ilaçlar
 • Dış gebelik
 • Bazı kanser türleri ve ilaçlarının yan etkisi 

Bu ilaçlar ve durumlar da hormonlarınızın değerlerini etkileyebiliyor. Bu sebeple yazının içeriğinde de belirttiğimiz üzere düzenli kontroller ve hastanede yapılan kan testine güvenmeniz yeterli olacaktır. 

Önceki İçerikSezaryen Hakkında Merak Edilenler
Sonraki İçerikHAMİLEYKEN ARI SOKSA NE OLUR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.