İlk kez anne baba olduysanız bu noktada bebek bezini nasıl seçmelisiniz gibi soruları merak ediyor olabilirsiniz. Tabi bu noktada sizlere çok önemli püf noktalardan bahsedeceğiz ve böylece konuyla ilgili her şey daha netleşecek.

Eğer detayları merak ediyorsanız hemen okuyabilirsiniz. Çünkü bebek bezi seçimi aslında düşünülenden daha zordur ve belli başlı detayları bilmeyi gerektiriyor. 

Doğru Bebek Bezi Nasıl Seçilmeli? 

Öncelikle bebek bezlerini nasıl seçmeniz gerektiğinden bahsedelim. Bebekler ilk doğdukları zamanlarda oldukça hassas bir yapıya ve vücuda sahiplerdir. Sürtünmelere karşı duyarlı oldukları için seçeceğiniz bezlerin yapısı oldukça önemli. 

Emiciliğe Bakın

Emiciliğinin yüksek olması gerekiyor. İdrarı ve kakayı sızdırmaması önemli. Aynı zamanda yüksek emici kumaş dokusuna sahip olması lazım. Eğer yüksek emiciliği olmayan bir bez seçerseniz idrar ya da dışkı, bebeğinizin cildine pişik yapacaktır. Aynı zamanda cilt tahrişleri de oluşturabilir. Örneğin bununla ilgili bazı özel yapıda bezler bulunuyor. Bu bezler ıslaklığı belirtiyor. Beyaz olan gösterge kenarları var ve ıslandığı zaman sarıya dönüyor. Böylece bebeğinizin altını açmaya gerek kalmadan bezin değişmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Nefes Aldırmalı 

Buna ek olarak bebek bezi nefes alabilir bir dokuya sahip olmalı. Hassas ciltleri tahriş etmemesi gerekiyor ve bu yüzden de yumuşak bir yapıya sahip olması lazım. Böylece doğru bebek bezi seçerken nefes aldıran yapıdakileri seçerseniz, bebeğinizde pişik oluşmayacak. Bunu da anlamanız için ürün paketlerinin üzerinde nefes aldıran yapıda olduğuna dair ibareler olacaktır. Bunlara dikkat edebilirsiniz. 

Bebek bezleri esnek olmalı ve hareketleri engellememeli. Sizler de bebeğinize bez bağlarken çok sıkı yapmamalısınız. Bebeğinizin bacaklarını sıkarsa tahriş oluşturur ve canını yakar. Belli bir esneklikte bırakmalısınız. 

Bedenini Doğru Bilin

Ben bebeğimin bedenini nasıl bileceğim dediğinizi duyar gibiyiz. Ama endişelenmeyin. Bebek bezlerinin üzerinde mutlaka bedenleri ve yaş grupları yazar. Eğer yeni doğan ise en küçük bedenlerini almalısınız. Bazı bebekler normal sürecine bakıldığında çok kilolu ya da az kilolu da olabilir. Buna bağlı olarak bedenini de tahmin edebilirsiniz. 

Aynı zamanda her bebek bezinde bedeninin yanı sıra ölçüleri de yazıyor. Bunlara dikkat edebilirsiniz. 

Bebek Bezi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Evet, bebek bezi için doğru bedeni seçiyorsunuz, peki onu nasıl kullanmalısınız? Püf noktaları nelerdir?

Bebeklerin ciltleri oldukça hassastır. Bu sebeple bebek bezi kullanımı da pişikleri önleme konusunda önemlidir. 

 • Eğer bebeğin kirli bezi çok uzun süre kalırsa ve değiştirilmezse, bebekte pişik oluşturur. 
 • Ayrıca bebeğin cildinde bakteriler oluşur ve bebekte kaşıntılar ortaya çıkar. 
 • Bebeğinizin altını değiştirirken de göbek bağına dikkat etmelisiniz. Islanmamalı ve üstünü de kapatmamalısınız.
 • Bezin toplanmasını engelleyin. Bebek bezi toplanırsa yine aynı şekilde bebeğinize zarar verecektir. 
 • Bebek bezi bağlarken çok sıkı yapıştırmamalısınız. Biraz esnek bırakmalısınız ama tamamen açılacak şekilde de olmamalı. 

Bunlara dikkat ederek bez bağlama işlemi yaparsanız bebeğiniz de rahat edecektir. 

Hangi Bebek Bezi Markası Tercih Edilmeli? 

Bu soru da fazlasıyla merak ediliyor. Ama sizlere şunu söylemeliyiz: Bebek bezi markası seçerken yukarıda sıraladığımız özellikleri dikkate almalısınız. Tabi marketlerin kendi markalarını tercih edebilirsiniz ama yine de bilinen markaların geçmişi ve kullanım oranları daha yüksek olduğu için önceliğiniz olabilir. 

Bir diğer nokta da bebek bezi markası araştırırken esnekliğinin dikkate alınması ve hangi kumaştan üretildiğinin bilinmesi. Eğer bunlara dikkat ederseniz doğru bebek bezini seçebilirsiniz. 

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir? 

Doğru bebek bezi seçiminizi yaptıysanız bir başka önemli konuya geçebiliriz. Kirli bebek bezi nasıl değiştirilir? Gelin, adım adım bunu nasıl yapacağınızı öğrenelim: 

 • Bebeğinizin bezini değiştirmek için mutlaka bir bez değiştirme matı almalısınız. 
 • Bebeğinizi matın üzerine yerleştirin ve bel kısmındaki bantları açın. 
 • Kirli bezi bebeğinizin altından almadan önce, temiz yüzeyi kullanarak tuvaleti silin.
 • Ayak bileklerinden kibarca tutmalısınız ve hafifçe kaldırın.
 • Bebek bezini kendi üzerine katlayarak toplama işlemini gerçekleştirin
 • Kirli bebek bezini ortadan kaldırın. 
 • Bu süreçte bebeğinizin özel bölgelerini temizlemek için bebek ciltlerine uygun üretilen ıslak mendilleri tercih edebilirsiniz ya da ıslak mendil yerine yumuşak bir bezi ıslatabilirsiniz. 
 • Temizleme işlemini gerçekleştirdiğinizde bebeğinize yeni bezi takabilirsiniz.

Bu süreçte kirli bezden herhangi bir lekeyi başka yere bulaştırmamak adına biraz dikkatli olabilirsiniz. Bazı bebekler altları değiştirilirken hiç mutlu olmazlar ve sürekli hareket ederler. Bu süreçler de sizi zorlayabilir. Böyle bir olayın yaşanmaması için bebeğinizin dikkatini dağıtacak şeyler verebilirsiniz. Böylece o elindekiyle ilgilenirken siz de hemen değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere bebek bezini nasıl seçmelisiniz konusu oldukça detaylı ve özen istiyor. Öylesine bir bez alıp bebeğiniz için kullanamazsınız. Bebeğinizin bel ölçülerini ve yaş grubunu inceleyin, hangisinin daha uygun olduğunu kendiniz göreceksiniz. 

Kısa bir süre sonra zaten almaya karar verdiğiniz markayı da belirlemiş olacaksınız. Böylece başka zamanlarda bebek bezi alırken saatlerce düşünmenize de gerek kalmayacak. 

Önceki İçerikİLK BEBEK DUŞU NASIL YAPTIRILMALI?
Sonraki İçerikEMBRİYO YAPIŞTIRICISI YÖNTEMİ NEDİR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.