Anne karnındayken bebekler düzenli olarak kontrol edilir. Bu kontrollerde de anne adayları bebeklerinin ultrason görüntülerine bakarlar ve doktorlarından mevcut duruma yönelik bilgi alırlar. Peki bebeğiniz sağlıklı mı? 

Bazen anne karnında bebeğin kilosu da belirlenebilir. Böyle durumlarda bebeğin başının büyük ya da kilosunun olması gerekenin üzerinde olduğu da söylenebilir. Bu durumda bebeğinizin karnınızdayken büyük olması ne anlama geliyor? 

İri bebek ne demek ve bu doğuma engel mi? 

Anne Karnında Bebeğin Başının Büyük Olması 

Ultrason son derece gelişmiş bir alettir ve zaman geçtikçe de gelişmeye devam ediyor. Artık anne adayları 3D ultrasonlarla bebeklerini sanki yanlarındaymış gibi görebiliyor. Bu yöntemler aslında doktorlar için de oldukça önemli. Çünkü böylece bakmaları gereken bütün detaylara bakabiliyorlar ve bir sorun varsa bunu görebiliyorlar. Genel olarak bebeğin kilosu, büyüklüğü ya da küçüklüğü de yine bu şekilde tespit edilebiliyor. 

Bazen bebeklerin baş çevresi olması gerekenden büyüktür. Bu durum bazen zararsız bazense sorunlara sebep olabilecek bir öneme sahiptir. Eğer bebeğinizin başı olması gerekenden daha büyük görünüyorsa bir hastalık var anlamına gelmiyor. Böyle bir durum tespitinde doktorunuz daha detaylı araştırmasını yapar ve bir sorun olup olmadığına bakarlar. Çoğunlukla da bir sorun görünmez. 

Aslında bu durumda bakılan en önemli detay da makrosefali olup olmadığıdır. Bu, nadir görülen bir sorundur ve bebeğin kafatası içerisinde sıvı birikimi olduğu anlamına gelir. Oldukça tehlikelidir ve hemen teşhis konularak tedavisinin yapılması gerekir. 

Makrosefaliye neden olan çok fazla etken vardır: 

 • Gen aktarımı
 • Anne karnındayken yaşanan enfeksiyonlar
 • Annede varsa uyuşturucu bağımlılığı
 • Kafa içi lezyonları 
 • Omurilik sorunları 
 • Nadir hastalıklar
 • Beyin kanaması
 • Metabolik rahatsızlıklar 

Çok nadir de görülse bu gibi durumlar bebeklerde görülebiliyor. Bu da baş çevrelerinin daha büyük ve geniş görünmesine sebep oluyor. 

Bebeğin Başının Büyüklüğü Doğumu Etkiler mi?

Bebeğin doğumunun gerçekleşebilmesi için anne rahminin tam açılmış olması gerekiyor. Bu açıklık da bir bebeğin başının ve vücudunun geçebileceği kadardır. Peki bebeğinizin kafası büyükse, doğumu nasıl etkileyecektir? 

Eğer normal doğum yapmak istiyorsanız bunu olumsuz etkileyebilir. Eğer bebek çıkamazsa doğum gerçekleşemez ve zorlama yaşanırsa da annenin rahmini yırtabilir. Böylesi durumlar riskli olduğu için genelde sezaryen doğum tercih edilir. Doktorlar buna yönlendirmeye çalışır. 

Bunlara ek olarak anne rahmi de olması gerekenden darsa yine normal doğum gerçekleştirilemez. Bu doğumun olması için annenin pelvik çatısının uygun olması gerekir. Eğer bütün şartlar sağlanıyorsa ve bebeğin baş çevresi bir sorun oluşturmayacak büyüklükteyse, bebek doğurtulabilir. 

Makrozomik Bebek Nedir? 

İri bebek olarak bilinen makrozomik bebekler, embriyonun hamilelik haftasına göre daha büyük olması anlamına geliyor. Ayrıca iri bebek sınıfına girebilmeleri için de gebeliğin haftasına göre 4500 mg ve üzerinde olmaları gerekir. 

Peki bebekleriniz neden olması gerekenden büyüktür? Aslında bu birkaç etkene bağlıdır:

 • Önceki hamilelikte bebek iriyse,
 • Anne adayının hamilelikten önce ve hamilelik süresi boyunca çok fazla kilo alması
 • Gün aşımı hamilelik
 • Erkek bebekler 
 • Anne adayının 35 yaşından büyük olması 
 • Çok çocuk doğurmak,
 • Gebelikte şeker hastalığı gibi etkenler sıralanabilir. 

Erkek bebek maddesini de şu şekilde açıklayabiliriz: Erkek bebekler kız bebeklere göre daha ağır ve daha büyüktür. 

Gebelikte İri Bebek Komplikasyonları Neler?

Tabi iri bebek taşımak kolay olmayacaktır. Bu sebeple de hamilelik sürecinde bazı sorunlar yaşayabilirsiniz: 

Öncelikle doğum süreleri uzar. Özellikle de normal doğum yapılabilecek bir büyüklüğü varsa, biraz zorlanabilirsiniz. İri bebek olan doğumlarda bu sebeple sezaryen tercihi artar. 

İri doğan bebeklerde kan şekeri düşüklüğü ya da sarılık gibi sorunlar daha fazla gözlemlenir

İri bebek doğuran anne adaylarında rahim sarkması görülebilir. 

Sezaryen ya da normal doğum fark etmeksizin doğum sırasında bebekte ufak tefek yaralanmalar görülebilir. Ayrıca iri bebeği olan anne adaylarında doğum sonrası kanama da çok sık görülür.

Bütün bu özeliklere kendinizi hazırlayabilirsiniz. Böylece neyle karşılaşacağınızı ve doğum sürecinin nasıl olacağını tahmin edebilirsiniz. 

Bazen de anne karnında büyüme sorunu yaşayan ve çok küçük doğan bebekler oluyor. Bu sebeple düzenli kontroller her zaman büyük önem taşıyor. Eğer sizin doktorunuz da iri bir bebeğiniz olacağını söylerse çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bebekler son derece hassastır ve özellikle büyüme sürecindeyken çok fazla değişime uğrarlar. Bir gün önceki değerleriyle bugünkü değerleri de asla aynı olmaz.

İşte sizlere bilmeniz gereken her şeyi aktardık. Doktorunuz size daha fazla bilgi aktaracaktır. Böylece siz de artık bebeğinizin kafası büyükse ya da kendi iri bir bebekse, alınması gereken önlemleri de öğrendiniz. Bir kenara not edebilirsiniz ve böylece rahatlıkla istediğinizde okuyabilirsiniz. 

Ama size küçük bir tavsiye: Normal doğum yerine sezaryen tercih edebilirsiniz. 

Önceki İçerikHAMİLELİKTE SQUAT NASIL YAPILIR?
Sonraki İçerikKISA RAHİM AĞZINA SAHİP OLMAK DOĞUMU NASIL ETKİLER?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.