İşte son derece önemli bir konudan bahsedeceğiz. Bebeğinizi nasıl uyutmalısınız? Doğru ve yanlış uyutma yöntemleri neler? Bunların hepsini çok iyi biliyor olmalısınız.

Bebekler doğdukları andan itibaren uyku düzenlerini korumalılar ve onların büyüme sürecinde en önemli faktörleri de uykularıdır. Uykusunu alamayan bir bebek huzursuz olur ve sizi de huzursuz eder. Bunların olmaması için neler yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

İşte sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak bütün önemli bilgileri öğreneceksiniz. Detaylar hemen aşağıda sizi bekliyor. 

Bebekler Nasıl Uyur?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yoktur. Her bebek birbirinden farklı yapıya sahiptir ve bu sebeple de her anne bebeğini aynı yöntemle uyutamaz. Örneğin, kardeşinizin bebeği ayakta sallanarak uyurken siz bebeğinize aynı yöntemi uyguladığınızda işe yaramadığını görebilirsiniz. Böyle durumlarda ne yapmanız daha doğru olacaktır? 

Çocukların günde 12 saate yakın uyuması gerekir. Bunu yapabilmeleri için de sessiz bir ortama ve belli bir uyuma düzenine ihtiyacı vardır. Bunu sağlamak da sizin elinizde. 

Aşağıdaki durumları inceleyerek ve dikkatlice okuyarak yönteminizi tercih edebilirsiniz. 

Bebeğiniz Huzursuzsa…

Genelde bebekler uykuları geldiğinde huzursuzlanır ve kıpırdanmaya başlar. Böyle durumlar aslında onun uykusunun geldiğinin bir işaretidir. Bu işarete dikkat edin ve bebeğinizi uyutmaya çalışın. Bu işlemi de şu şekillerde yapabilirsiniz: 

  • Sarılarak,
  • Ayakta sallayarak
  • Beraber uzanarak
  • Ona bir şeyler anlatırken bir yandan da sallayarak
  • Uykusunu getirecek oyuncaklar vererek uyutmayı deneyebilirsiniz.

Ama her bebek bu yöntemleri tercih etmeyebiliyor. Aksine, huzursuzlanmaya devam ediyor ve böyle olunca da anneler ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Aslında bunu belli bir düzene sokmak ya da zorla uyutmaya çalışmak doğru bir hareket değildir. Ama ilk doğduğu andan itibaren de hemen size alışarak kendini uykuya bırakmayacaktır. Bunun için öncesinde bebeğinizi ortama ve size alıştırın. 

Bebeğiniz Karanlıktan Korkuyorsa..

Bazı bebekler karanlığı hiç sevmez ve korkarlar. Bu sebeple de onları uyutmak biraz zor olabilir. Onların odasını asla lambasız bırakmayın. Aynı şekilde tek kalmaktan da korkuyor olabilirler. Böyle durumlarda ise onlarla sürekli temas halinde olmalısınız. 

Ancak bu şekilde ona güvenebilirsiniz ve uyumasını sağlayabilirsiniz. Bu süreç içerisinde bebeğinizi ayağınızda sallayın ya da beraber uzanarak onu pışpışlayın. Ancak bu şekilde onun huzurla uyumasını sağlayabilmelisiniz. 

Buna ek olarak bebeğinizin hangi saat aralıklarında ya da hangi şartlarda uyuduğunu gözlemlemelisiniz. Bu işlemi yaparsanız kısa süre içerisinde size de alışacak ve rahatlıkla uykuya dalabilecek. 

Ayrıca böyle bir durum varsa da şu önlemleri alabilirsiniz: 

  • Odayı ışıksız bırakmayın. Loş ışık olmalı ve bebeğiniz karanlıkta kalmamalı.
  • Uyku vaktinden önce bebeğinizde bütün odayı kontrol edebilirsiniz. Bebeğiniz de bu hareketten sonra hiç korkmayacak.

Uyuttuktan Sonra Geri Geliyorsa..

Bazı bebekleri de anlamak zordur. İşte bunun örneklerinden birisi de uyuttuktan sonra sizin peşinize gelen bebeklerdir. 

Bebekler bazen onlar uyuduktan sonra annelerinin nereye gittiğini ya da ne yaptığını fazla merak ederler. Bu sebeple uyandıkları anda annelerinin peşine düşerler. Onlarla vakit geçirmek isterler ve aslında tavırlarının, huzursuzluklarının bir sebebi de budur. 

Bunlara ek olarak bebeğiniz siz uyuttuktan sonra geri geliyorsa; 

  • Onları azarlamadan, sesinizi yükseltmeden sakince bebeğinizi geri odasına götürün. 
  • Dışarı çıktığında ona cezalı olduğunu söyleyin ama bunu yaparken kibar ve sakin olmalısınız.

Bu biraz katı gelebilir ama yine de bebeklerde işe yaradığını söylemek gerekiyor. Ayrıca bebeğinize yatağında yatması gerektiğini net bir şekilde anlatmalısınız. Buna ek olarak kendi kendine uyumayı da deneyimlemesi gerekiyor. 

Bebek Uyutmaya Çalışırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Bebeklerin tuvaletten yemeğe kadar çok fazla ihtiyacı oluyor. Bu durumda bebeğinizin bir gününü inceleyin ve hangi saatlerde neler yapmak istediğine bir göz gezdirin. Buna ek olarak bebeğinizin ilk birkaç ay boyunca uykusunun düzensiz olması çok normaldir. Ama kısa bir süre sonra bu belli bir düzene girecektir ve siz de o süreç boyunca neleri sevdiğini ya da sevmediğini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca uyurken neyi sevdiğini de bilirseniz, onu uykuya daldırmanız son derece kolay olacaktır. 

Bazen bebekler sese de uyuyabiliyor. Genelde çocukların çoğunluğu süpürge sesini seviyor ve bu sesle uyuyabiliyor. Ama yapabiliyorken yeni ürünleri denemekten başka faydası olmayacaktır. 

Eğer bebeğinizi uyutmak ve sağlıklı sonuçlar elde etmek istiyorsanız yapmanız gerekenler aslında bu kadar basit.

Bebeğinizin Nasıl Rahat Uyuduğunu Gözlemleyin

Her bebek farklı uyur. Bazıları gürültüde bazıları ise arabada gezerken… Sizin bebeğiniz hangi şartlarda rahatlıkla uyuyor? Bunları anladıktan sonra bebeğinizin uyku saatlerini düzenlemeniz daha iyi olacaktır. 

Eğer belli saatlerde bunu düzen haline getirmeyi başarırsanız rahatlıkla bebeğinizi uyutabilirsiniz. Onu yatağında uyumaya alıştırın ya da ayağınızda sallayarak… Çünkü herhangi bir yerde uyku saati geldiğinde uyutmanız daha rahat olacaktır. Hem bebeğiniz böyle daha rahat uykuya dalabilir hem de siz endişe etmeden uyutabilirsiniz.

Eğer sizlere verdiğimiz bu tavsiyeleri uygularsanız kısa süre sonra bebeğinizin sağlıkla uyuduğunu göreceksiniz. 

Önceki İçerikBEBEĞİNİZİ EĞİTİN 
Sonraki İçerikBEBEĞİNİZ İÇİN HANGİ OYUNCAKLARI SEÇMELİSİNİZ?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.