Anne baba adayları doğum sürecini en başından sonuna kadar araştırıyor. Peki, süreçlerine nasıl devam edeceklerini neye göre karar veriyorlar? Bu durumda en çok merak edilen ve kararsız kaldıkları durumlar doğumun nasıl gerçekleşeceği oluyor.

Bilindiği üzere iki çeşit doğum vardır: Sezaryen ya da normal doğum. Sonrasında suda doğum da karşımıza çıkan yeni bir doğum yöntemi oldu. Ama biz size şimdi başka bir yöntemden daha bahsedeceğiz. Son zamanlarda çokça adını duyduğumuz ve ilgi de toplayabilen prenses doğum nedir? Nasıl uygulanır ve sağlıklı mıdır?

Bütün bu soruların cevapları hemen aşağıda yer alıyor. Tek yapmanız gereken okumak ve bir kenara not almak. Belki siz de bu doğum yöntemini kullanmak isteyebilirsiniz. 

Prenses Doğum Nedir? 

Ağrısız doğum olarak da bilinen prenses doğum, epidural anestezi yönteminin uygulandığı bir doğum şeklidir. Normal doğumda ağrının durdurulamadığı ve anne adayına çok ciddi bir sancı yaşattığı gerçek. Buna karşılık sezaryen doğumda da doğum sırasında herhangi bir şey hissetmeseniz bile doğum sonrasında çok ciddi sancılar yaşayarak günlük hayatınıza dönmeniz haftalar alıyor. 

Bunlara karşılık prenses doğumun hangi yönü daha farklı? Epidural anestezi tamamen güvenliği sağlanan bir ağrı kontrol yöntemidir. Anne adayı otururken ya da yan yatar pozisyondaysa yapılıyor. Bir süre sonra ağrınız kalmayacak. 

İşlem yapılacak bölge tespit edilir ve antiseptik solüsyonla temizlenir. Sonrasında da cilt üzerine lokal anestezi yapılıyor. Omurga içerisine bir katater yerleştiriliyor. Bu katater sabitlenir ve belli aralıklarla da ağrı kesici ilaç verilir. 

Etkisinin tam olarak görülmesi de ortalama 20- 30 dakika sürecektir. Sonrasında doğum için hazırlıklara başlanabilir. 

Prenses Doğum Nasıl Gerçekleşir? 

Çok iyi bir ağrı kontrolü sağlayan bu yöntem artık anne adayları tarafından fazlasıyla ilgi görüyor ve çok tercih ediliyor. Bunun asıl sebebi ise ağrıyı kesmesi.

Hastanın doğuma aktif katılımının iznini veriyor. Aynı şekilde epidural anestezinin uygulanabilmesi için rahim ağzı açıklığı 4 cm ve üzerinde olması gerekiyor. Eğer daha önce uygulanırsa doğumu geciktirebilir. Bu da çok ciddi bir sorun demektir. Daha geç uygulanırsa da annenin gereksiz ağrı çekmesine sebep olur. 

Uzmanlar bu doğum yöntemiyle ilgili de şunlara dikkat çekiyor: 

  • Katater takılacak bölgede enfeksiyon söz konusuysa 
  • Pıhtılaşma sorunu olanlarda
  • Daha önce bel bölgesinden ameliyat olanlarda 
  • Tansiyon düşüklüğünüz varsa kesinlikle prenses doğum yöntemi uygulanamaz. 

Eğer anne adayında bunlardan birisi bile tespit edilirse diğer doğum yöntemlerinden birini seçmelidir. Ayrıca epidural anestezi uygulandıktan sonra da bazı sorunlarla karşılaşılabilir. Anne adayında bazı enfeksiyonların çıkmasına sebep olabilir. Bunlar son derece önemli sorunlardır ve bütün testlerin, tetkiklerin tam olarak yapılması gerekiyor. 

Buna ek olarak geçici baş ağrısı yaşayabilirsiniz ya da aniden beliren tansiyon düşüklüğü de yaşayabilirsiniz. Bunlar geçici sorunlardır ama yine de bebek kalp atımlarını da yavaşlatabilir. 

Doktor kontrolünde olmak zorundasınız. 

Prenses Doğum Sağlıklı ve Güvenli mi?

Araştırılan konulardan birisi de bu doğum yönteminin sağlıklı olup olmadığıdır. Aslında uzman doktorlar tarafından uygulandığı zaman ve yanlış yapılmadığında riski azdır. En sık görülen etkisi ise tansiyon düşüklüğüdür. 

Eğer anne adayı çok kiloluysa tansiyon takibinin önceden yapılması gerekiyor. Belde bir rahatsızlık söz konusuysa da epidural anestezi yapılması oldukça zorlaşacak. 

Bütün bunların tam olarak araştırılması ve tamamen güvenli olduğuna karar verilmesi gerekiyor. Eğer yanlış karar verilirse, zamanlama tam olarak hesaplanamazsa ya da var olan sorunlar göz önüne alınmazsa, anne açısından çok ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Bunların olmaması için bütün araştırmalar tam yapılmalı, doktorunuz çok iyi olmalı. 

Doğum sonrasında da baş ağrısı sürebilir. Ama geçirmek de mümkündür. İşlem sırasına hareket ettiyseniz baş ağrınız artabilir. Çok sıvı alarak ya da kafein tüketerek baş ağrısını azaltabilirsiniz. Sırt üstü yatak istirahati ile de geçecektir. Ama doğumun üzerinden iki hafta kadar geçmediyse bu ciddi bir sorundur ve hemen tedavi edilmesi gerekir. 

Genel bir kontrole gitmeniz iyi olacaktır. 

Epidural Anestezi Yapılırken Acı Duyulacak mı?

Bir diğer merak edilen konu da anestezi yapılırken acı duyulup duyulmayacağıdır. 

Genelde anne adayı bu anestezi yapılırken ağrı ve acı hissetmeyecektir. Ama bunun için de doğru yere ve doğru zamanda anestezinin yapılması çok büyük önem taşıyor. İğnenin gireceği bölge ve çevresi lokal olarak uyuşturulur. 

Doğum sonrasında da ağrıyı biraz hissedebilirsiniz bu da çok normaldir. 

Prenses doğumu diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise bu yolun kullanılıyor olmasıdır. Normal doğum ve sezaryen doğuma göre prenses doğum, doğum süresini biraz uzatabilir. Ya da tam tersi bir şekilde, doğum hızlanabilir de.. Bu tamamen zamanlamayla alakalı. 

Sizlere prenses doğum nedir, nasıl yapılır ve diğer doğumlardan farkı nedir sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde aktardık. Bütün bunları karşılaştırarak, doktorunuzla da detaylı bir şekilde görüşerek hangi yöntemi tercih edeceğinize karar verebilirsiniz. 

Önceki İçerikHAMİLELİKTE İLİŞKİ SONRASI KRAMPLAR NORMAL Mİ?
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE NE KADAR KALSİYUMA İHTİYACINIZ VAR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.