Çoğul gebelik her zaman merak edilen bir konu olmuştur ve gerçekten tekil gebeliklerden biraz farklıdır. İlk bebeğinizse ve ikizse, işte o zaman çok ciddi bir bilgi birikimine ve sabra ihtiyacınız olacak. Çünkü aileler ilk çocuklarında biraz acemi olurlar ve bu sebeple de neyi doğru neyi yanlış yaptıklarını tam olarak bilemezler. Bu yüzden de ikinci çocuklarını yetiştirirken biraz daha bilinçli olurlar.

Ama ilk çocuk, ikizse, o zaman işler değişiyor. Peki ikiz gebelik şansınız ne kadar? Çoğul gebelik şansını artıran önemli faktörler neler? Bu soruların cevaplarını merak eden herkes bu yazıyı okuyabilir. 

İşte çoğul gebelik hakkında bilmeniz gereken her şey burada bulunuyor. 

İkiz Gebelikle İlgili Bilmeniz Gerekenler

İkiz gebelik ilk kontrollerde belli olmaz. Ancak 5. Ya da 6.haftada kendini belli eder. Embriyolar daha çok küçüktür ve bir ya da iki tane olduğu görülmez. Bu sebeple biraz zaman geçer, büyürler ve birbirlerinden ayrılırlar. İlk kontrollerde anne baba adayları tek çocuk için kendilerini hazırlamaya başlarlar.

Ama sonraki kontrollerde artık bebekler kendilerini gösterirler ve sürpriz! İkiz bebekleriniz olacak! Belki de üçüz… 

  • Ultrason görüntülerinde iki tane kese görünüyorsa bu ikiz bebeği işaret eder. Bu keseler aslında bebeklerin oluşum aşamasıdır. 
  • Hatta bazen fetüslerden birisi gelişimini devam ettirirken diğeri bunu başaramayabilir ve kaybolur. 
  • Bu gibi durumların netleşmesi açısından, her ikisinin de gelişiminin tamamlanması beklenir ve eğer ikisi de kesin olarak gelişiyorsa 7.-8. Haftalarda söylenebilir. 
  • Bebeklerin kalp atımları da bu zamanlarda başlar. İşte bu süreçten sonra artık kendinizi bebeğinizle yeni bir gelecek için hazırlayabilirsiniz. Ama şunu da unutmayın ki; ikiz gebelik süreciniz oldukça zor geçecek. 
  • Bunlara ek olarak bebeklerinizin tek yumurta mı yoksa çift yumurta ikizi mi olup olmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun net cevabı da ancak 9.- 14. Haftalar arasında belli olacaktır. 
  • Her şey zamanla belli olduğu gibi ikiz gebeliklerde de normalden daha fazla kontrole gidilmesi gerekir. Birinin sorunu diğerini de etkileyebilir. 
  • Ultrasonda plasenta tek olarak görülüyorsa tek yumurta ikiziniz, çift plasenta bulunuyorsa da çift yumurta ikiziniz olacak demektir. 
  • Ayrıca kan değerlerinize bakılarak da ikiz gebeliğiniz olup olmadığı anlaşılabilir. Değerleriniz olması gerekenin çok üzerindeyse, ikiz gebelik olabilir. Ama kesin bir sonuç değildir. 

Bu değerli bilgileri bilmeniz gerekiyor. Ama gelelim şimdi bir diğer önemli konuya: İkiz gebelik şansınız ne kadar? 

Çoğul Gebelik Şansını Artıran Faktörler

Günümüzde beş kadından ikisi ikiz gebelik yaşıyor. Bu oran çok yüksek olmadığı gibi çok az da değildir. Bu sebeple de çoğul gebelik neye göre gerçekleşiyor, ona sebep olan etkenler neler, merak ediliyor. 

İlk etkenimiz genetik faktörlerdir. Genelde genlerle yakından ilgili olabiliyor ve bu sebeple ailenizde ikiz çocukları olanlar var mı bilmelisiniz. Gen daha çok, anne adayıyla ilgilidir. Eğer anne tarafından ikizler varsa, sizin çocuğunuzun da ikiz olması mümkündür. Buna ek olarak baba tarafında da ikizlik ya da üçüzlük varsa, bu şansınız daha çok artacaktır. Kendinizi hazırlayın. 

Bir diğer etken yaşınızdır. Eğer anne adayının yaşı 35’in üzerindeyse, çoğul gebelik ihtimali de yüksektir. Çünkü ileri yaşta hamile kalanların yumurtlama sayısı daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre 20’li yaşlarındaki bin kadından 21’i çoğul gebelik yaşarken, yaş 45’e doğru ilerledikçe oran yüzde 51’ e çıkıyor. Bu da yaşın aslında çok önemli bir etken olduğunu ortaya koyuyor. 

Tüp bebek tedavisi de yine aynı şekilde ikiz ya da üçüz gebeliği tetikliyor. Son zamanlarda aileler tüp bebek tedavisini ilgiyle takip ediyor ve uyguluyor. Yine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çoğul gebeliklerin bir kısmı tüp bebek tedavisinden kaynaklanıyor. Çünkü spermin yumurtaya tutunmasını sağlayabilmek için yumurtaya çok sayıda sperm bırakılıyor ve spermler aynı anda tutunabiliyor. Bu da çoğul gebeliğe sebep oluyor. 

İkiz Gebelikte Dikkat Etmeniz Gerekenler

Az önce de bahsettiğimiz üzere çoğul gebelik süreciniz zor geçecek ve dikkat etmeniz gereken çok fazla önemli nokta bulunuyor. 

Örneğin, düzenli kontrollere gitmek zorundasınız ve hiçbirini aksatmamalısınız. Ayrıca yapılan tahliller de önemlidir. Eğer veriliyorsa takviyeleri kullanın, ilaçlarınızı alın.

Bol bol sıvı tüketin, sporunuzu yapmayı ihmal etmeyin ve doğum riski sebebiyle de karnınız büyüdüğünde istirahat sürenizi uzatın. 

Ayrıca uyku düzeniniz de büyük önem taşıyor. Düzenli uyku, spor ve beslenme bir arada olmalıdır. Eğer bunları yapabilirseniz ve dikkat ederseniz, ikiz gebeliğinizi rahatça geçireceksiniz. Ama karnınız son aylarda çok fazla büyüyeceği için eğilemeyeceksiniz ya da kalkamayacaksınız. Bu sebeple yavaş hareketler yapın ve kesinlikle ağır kaldırmaktan uzak durun.

İkiz gebelik şansınız ne kadar artık biliyorsunuz. Bu faktörlere bakın ve sizin yüzde kaç şansınız olabilir bunu hesaplayın. Anne tarafında ikiz gen varsa, bu şans yüksek olacak demektir. 

Önceki İçerikHAMİLELİKTE STRES YAPMAK BEBEĞİNİZ İÇİN KÖTÜ MÜ?
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE SQUAT NASIL YAPILIR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.