Hamilelikte Omega 3
Hamilelikte Omega 3

Hamilelikte Omega 3 özellikle hamileliğinizin son 3 ayında oldukça önemlidir. Günde 300-350 kalori arasında fazladan enerji alman gerekebilir. Hatta düşük kilolu bir hamileysen son aylarda günlük 500 kalori artışı bile uygun. Bebeğinizin kilosu bu haftalarda yaklaşık 1 kilogramdır. Eğer anne adayı dengeli ve düzenli besleniyorsa bu haftaya kadar 7- 10 kilogram arası bir kilo artışı yaşamış olmalı. Bu son 3 ayda ortalama 5-6 kilo alabilirsiniz.

Omega-3 yağ asitleri vücudumuzda sentezlenemezler, bu nedenle mutlaka dışarıdan alınmalıdırlar. Beynimizin %60’ı yağdır. Bu yağların %30’unu DHA oluşturur. DHA hücre membranlarının oluşumundan ve fonksiyonlarından sorumludur. Sadece beynin gelişim döneminde değil, tüm yaşam boyunca nöronlar (sinir hücreleri) arasındaki bağlantıların devamlılığında etkilidir. Bu sayede bellek fonksiyonlarının bozukluğunda kurtarıcı görevi görebilir.

Gebelikte omega 3 kullanımı bebeğin gelişiminin yanı sıra anne adayının stres ve depresyonunu azaltır. Gebelikte Omega 3 ‘ün en iyi kaynağı deniz ürünleridir. Eğer güvenilir, mevsiminde ve temiz balık bulabiliyorsanız haftada 3 kez 250-300 gram ( yaklaşık 1 çipura, 1 küçük boy levrek veya 1 dilim somon gibi ) buharda, fırında veya ızgarada pişirilmiş balık yemenizi öneririm. Gebelikte ağır metal kalıntıları riski nedeniyle konserve ton balığı tüketiminden kaçınmalısınız. Günümüz şartlarında güvenilir balığa ulaşmak pek mümkün olmadığından bu açığı kapatmak için DHA içeren balık yağı / omega-3 kapsülleri kullanmak bebek ve anne adayı için sağlıklı ve güvenlidir. Hamilelikte omega 3 kullanımı için bu konuya dikkat edilmesi gerekir.

Beslenmenizde ton, uskumru, somon, sardalya gibi büyük yağlı balıkların yanı sıra keten tohumu, chia tohumu, ceviz, semizotu gibi besinleri de tüketmeye dikkat edin. Veganlar ve vejeteryanların hamilelik süresince omega-3 ihtiyaçlarını karşılamak için alg-bazlı takviyeler almaları gerekebilir. Gebelerin günde 300 mg DHA alımı önerilmektedir.

Bebeğiniz için Hamilelikte Omega 3

Bebeğinizin ise şuan beyninde kıvrımlar oluşmaya başladığından beyin dokusunun miktarında da artış gözükür. Beyin gelişimini desteklemeniz için hamilelikte omega 3 alımınızı arttırmanızı tavsiye ederiz. Hamilelikte omega 3 den zengin beslenmek bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişmesinde etkilidir. Bu temel yağ asitleri kalbi, beyni, gözleri, bağışıklık sistemini ve merkezi sinir sistemini destekler. Hamilelikte Omega 3 erken doğumu önleyebilir, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) geliştirme riskini azaltabilir ve doğum sonrası depresyon ihtimalini azaltır.

Et ürünleri dışında Omega 3 alımı için vejeteryan gebelikte Omega 3 Videomuzu izleyebilirsiniz.

Önceki İçerikHamilelikte Kabızlık
Sonraki İçerikHamilelikte Şeker (Gestasyonel Diyabet)
Diyetisyen Damla Arslan 2014 yılında Hacettepe Üniversitesinden "Beslenme ve Diyetetik" bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl Vogue Life Club'da beslenme danışmanlığı yapmıştır. Sonrasında BOBgym Nişantaşında Diyetisyen olarak çalışmış ve sonrasında Neurofeed Dikkat ve Psikiyatri Merkezinde görev almıştır. 2 yıl HSBC Genel Müdürlüğünde Diyetisyen olarak çalıştıktan sonra kendi danışmanlık merkezinde hizmet vermektedir.