Gestasyonel diyabet gebelikte meydana gelen kan şekeri seviyesinin normalin üzerine çıktığı durumdur diyebiliriz. Gebelerin %1-14’ünde görülür. Gestasyonel diyabet olma riski taşıyan kişiler, obezite problemi yaşayan gebeler, yaşı büyük olan anne adayları, daha önceki gebeliklerinde gestasyonel diyabet tanısı konulan anneler ve ailesinde diyabet tanısı olan bireyler olarak sıralanabilir. Gebelikte annenin şeker hastalığının olması bebeğin iskelet ve kalp gelişimine ciddi anlamda zarar verebilir. Gebelikte ortaya çıkan bu intoleransın nedeni gebelik esnasında değişen hormonlardır diyebiliriz. Kan şekerinin artmasıyla bunu azaltmak için salınan insülin salgısını arttırmak isteyen pankreas ß hücresinden daha fazla insülin salgılamak ister ancak bu salgı yükselen kan şekerini indirmeye yetmez. Kapasitesinin yetmemesi sonucuyla glikoz intoleransı gelişir. Yani yetersiz kalan insülin, kandaki glikozu enerjiye dönüştüremez ve kandaki glikoz miktarı yüksek kalır. Bu duruma ‘Hiperglisemi’ denilmektedir. 

Gestasyonel diyabet gebeliğin 20 nci haftasından sonra ortaya çıkabilir.
Eğer gebeliğiniz normal ve sağlıklı geçiyorsa herhangi bir şikâyetiniz yoksa gebeliğin 24.-28.haftaları arasında glukoz (şeker) tarama testi yapılarak gestasyonel diyabet riski araştırılır. Ancak hızlı kilo alma, çok sık idrara çıkma, çok su içme gibi diyabet ( şeker hastalığı ) belirtileriniz varsa bu tarama testinin daha önceki haftalarda yapılması önerilmektedir. 

Glukoz tarama testi ile ilgili gündemde doğru olmayan söylentilerin olması akıllarda soru işaretlerinin oluşmasına neden olmakta ancak endişelenmemelisiniz. Çünkü test için kullanılan 50g glikoz aslında korkulacak bir miktar değildir. 1 dilim ekmek 15g, 1 orta boy portakal 18g, kahvaltıda tükettiğiniz 1 tatlı kaşığı bal 5g karbonhidrat yani şeker (glikoz) içerir. Bu nedenle bir seferde 50g şeker yüklemesi yapılması herhangi bir sağlıklı problemine neden olmaz.

Uzun süren (burada dakika, saat değil günlerce süren) şeker yüksekliği sakıncalı bir durumdur.

Glukoz tarama Testi: Günün herhangi bir saatinde aç veya tok karnına tarama amaçlı tüm anne adaylarına 50 gram bir saat sonra kan şekerine bakılır. Kan şekeri 140’ın altında ise her şey normaldir, fakat kan şekeri 140’ın üzerinde tespit edilen hamilelere 3 saatlik 100 gram glikoz ile şeker yükleme testi ( OGTT ) planlanır ve kesin tanı konulur.

OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi): Bu test için en az 8 saat açlık gereklidir. Sabah açlık kan şekeri bakılır ve anne adayına 100 gram glikoz içirilir; ardından saatte bir 1 saat süre ile kan şekeri ölçülür. Normal bir hamilelikte kan şekerinin

Açlık Kan Şekeri                          95 mg/dl        
Yüklemeden sonra 1.Saat          180 mg/dl
Yüklemeden sonra 2.Saat          155 mg/dl
Yüklemeden sonra 3.Saat          140 mg/dl

   değerleri geçmemesi beklenir. Gestasyonel diyabet olma riskinin yüksek olduğunu gebelerde olası risklerin önüne geçebilmek adına ilk trimesterdan itibaren tedaviye başlanması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz