9 aylık güzel gebelik döneminiz bitti! Güzel bebeğinizi kucağınıza aldınız ve kendinizi çok mutlu hissediyorsunuz. Fakat  aynaya baktığınızda, cildinizde istemediğiniz lekeler, birtakım sivilceler, vücudunuzda istemediğiniz birtakım çatlaklar, bacaklarınızda istemediğiniz kılcal damar görüntüleri bunlar sizi bir anda mutsuz edebilir. Ama endişeye kapılmaya gerek yok. Estetik uygulamalar denilince akla her zaman büyük operasyonlar gelmemeli. Bunlarla ilgili son zamanlarda, teknolojik cihazlarla uygulamalar gündemde ve hepsinden çok rahatlıkla, uygun bir şekilde kurtulmak mümkün. Bu sırada, çocuğunuz ile olan yaşantınızın tadını bozmamak gerekiyor. Tabi ki de bu problemleri de geciktirmeden.. 

Kendinizi daha mutlu hissetmeye hem de çocuğunuz ile olan bu yeni yaşamın size ışıltı katacağını düşünerek, medikal estetik hekimliği için hizmet veren, güvendiğiniz, uzman bir doktora danışabilirsiniz.

Doğum süreci kadınlar için güzel fakat zorlu bir süreçdir. Bu süreçde kadınlar, fiziksel ve psikolojik farklı evrelerden geçerler. Doğum sonrasındaki fiziksel değişim, çoğu kadın için problemdir. 

Gögüslerde sönme, kilo alımı, vajina genişlemesi, deformasyona uğrayan karın gibi sorunlar için çözümler sunan estetik operasyon bütünlüğünü, doğum sonrası estetik çatısı altında toplamak mümkün. 

Doğum Sonrasında Sıklıkla Yapılan Estetik Uygulamalar ve Ameliyatlar

Meme Estetiği:

Hamilelik dönemindeki kadınlardaki hormonsal değişimlerden ve emzirme döneminde dolup boşalan süt bezlerinden dolayı çeşitli deformasyonlarla karşılaşılabilmektedir. Bu değişimler sonucunda kadınların başvurdukları  genellikle meme küçültme, büyütme ve meme dikleştirme operasyonlarıdır. Gebelik sonraki estetik uygulamalar içinde önemli yer tutar.

Bu operasyonlar, emzirmenin kesilmesinden altı ay sonra yapılmalıdır. Çok uzun saatler süren bir ameliyat olmamasıyla beraber, genel ya da sedazyon aneztesi ile yapılabilmektedir. Birkaç gün istirahat sonrasında eve gidilebilir ve evde oluşan ağrıları bazı ağrı kesicilerle geçirebilirsiniz.

Genital Estetik:

Genital estetik uygulamalar ilk akla gelen uygulamalardandır. Doğum sonrası problemlerin en başında yer almaktadır. Vajinanın genişlmesi ve vajinanın sarkması..

Bu sorun, cinsel isteksizliği de beraberinde getirebilmektedir. Bu sorunlar,  vajina daraltma ve iç dudak sarkması ameliyatı ile çözümlenebilmektedir.

Yağ Aldırma (Liposuction):

Doğumdan sonra 3 ay ile 1 yıl sonrasında gerçekleşebilecek ameliyatlardır. Çok uzun süren bir ameliyat değildir. (1-3 saat aralığı) Ameliyat sonrasındaki ilk günler ağrı hissedilmesi normaldir. Vücuttaki incelmelerin kendini göstermesi  iki hafta kadar bir süredir. 

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti):

Bu estetik operasyon öncesinde liposuction uygulaması yapılmaktadır. Göbek deliğinin alt kısmında kalan bölgeye uygulanmaktadır. (mini karın germe estetiği)  Aşırı olan yağ ve derinin alınması ameliyatıdır. 

Hem alt hem üst karın bölgesine uygulanan tam karın germe estetiğinde ise, göbek deliği yeniden tasarlanmış olur. Bu ameliyatlarda tercih, genel anestezidir. Hasta,ameliyat sonrası karın korsesi takarak ve birkaç gün hastanedeki bakımını tamamladıktan sonra evine gidebilmektedir. Karın germe ameliyatı için en uygun zaman, doğumdan yaklaşık bir yıl sonradır. Çatlaklar ve sarkmalar bu süreçde daha da netleşmiş olur. Eğer tekrar bir doğum yapılması halinde bu çatlaklar ve sarkmalar kaçınılmazdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Estetik uygulamalar sonrası nelere dikkat etmeliyiz kısaca bakalım.

  • Ağrıları azaltmak amacıyla ağrı kesicileri doktor kontrolünde kullanmak, 
  • Estetik sonrasında iki hafta boyunca ağrı ve şişkinlik hissedilebilmektedir. Bu yüzden bazı hareketleri kısıtlamak,
  • En az 6 ay boyunca ağırlık kaldırmamak,
  • Estetik sonuçlarını uzun süre koruyabilmek için, ameliyat sonrasında uygun bir egzersiz programı ve spor rutini oluşturmak,
  • Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturmak, sahip olunan fit vücudun muhafaza edilmesini kolaylaştırır.
Önceki İçerikDoğum Çeşitleri
Sonraki İçerikAstrolojide Evler
Dr. Özgül Akdemir Erdem 1993 Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Sonrasında Nevşehir Hacıbektaş Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetini tamamlamıştır. Sonrasında Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Gölyazı Sağlık Ocağı, İl Sağlık Müdürlüğü idari kadro, Osmangazi Sağlık Grup Başkanlığı, Çekirge Devlet Hastanesi Acil kurumlarında çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2004 yılında Sağlık Bakanlığı onaylı Medikal Estetik Uygulamaları Sertifika Programına katılmıştır. Böylelikle Medikal Estetik yolundaki ilk adımlarımı atmıştır. 2004-2010 yılları arasında Bursa D’estetica Lazer Epilasyon ve Estetik Merkezi’nin Mesul Müdürlüğünü yapmıştır. Birçok eğitimlere, sertifika programlarına, bilimsel toplantılara katılarak tecrübesini sektörde üst seviyeye taşımıştır. 2010 yılında devlet kadrosundan ayrılarak kendi muayenehanesini açmıştır.