Doğum sırasında çok fazla kasılma yaşıyorsunuz ve buna bağlı olarak vücudunuz çok fazla yoruluyor. Sonrasında da bu sürecin ardından fazlasıyla yoruluyorsunuz. Ama merak etmeyin, şimdi sizlere önereceğimiz bu yöntem ile rahat edeceksiniz ve doğum yaparken de çok fazla zorluk yaşamayacaksınız. 

Doğum sırasında fıstık topu kullanma yöntemlerini anlatacağız. Bunun ne olduğunu merak ettiyseniz hemen okuyun ve detaylarını öğrenin. 

Fıstık Topu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum sırasında çok daha rahat olmak isteyebilirsiniz. İşte bunu sağlamanın en etkili yollarından birisi de fıstık topu kullanmaktır. Bir diğer adıyla doğum topları aslında son derece faydalı ve kullanışlı. Bu sebeple de son zamanlarda en popüler yöntemlerden birisi. 

Fıstık topu, şeklinin fıstığa benziyor olmasından dolayı bu şekilde anılıyor. Birkaç pozisyonla bu topu kullandığınız zaman doğum sırasında düşündüğünüzden bile rahat olabileceksiniz. 

En genel anlamıyla fıstık topu, yuvarlak doğum topları ile aynı malzemelerden üretiliyor. Ama bunlar yuvarlak değildir ve onun yerine fıstığa benzeyen bir modele sahipler. Uçları daha büyüktür ve ortası dardır. 

Ayrıca yatakta uzanırken doğum topları yerine fıstık toplarını tercih edebilirsiniz. Hem daha rahat bir uyku uyumanızı sağlayacak hem da ağrılarınızı azaltacak. Hamilelikte en önemli noktalardan birisi de yoga ve pilates gibi sporları yapmaktır. 

Spor yaparken bu toplar oldukça faydalı. Hareketleri yaparken zorlanamazsınız ve duruşunuzu bile düzeltebilirsiniz. 

Doğum Sırasında Fıstık Topu Kullanma Yöntemleri Neler? 

Öncelikle doğum sırasında fıstık topu kullanmak isteyen anne adayları için topun boyutu belirlenir. Her top her hamile için de uygun değildir.

 • 160 cm ve altındaysanız 55 cm genişliğinde,
 • 160- 175 aralığındaysanız 65 cm genişliğinde,
 • 175 ve üzerindeyseniz de 75 cm genişliğinde top kullanmalısınız. 

Bu topların boyutuna karar verirken en büyük söz hakkının da doktorda olduğunu unutmayın. 

Yan yatma pozisyonuyla topu kullanabilirsiniz. Orta kısmını her iki bacağınızın arasına sarın ve kalçanızı açın. Bacaklarınızı da hafifçe büktükten sonra karnınızı yukarı doğru kaldırabilirsiniz. Bu pozisyon karnınızın rahatlamasını sağlayacaktır. 

Bir başka pozisyon da yarı oturur bir pozisyondur. Bu pozisyon ise şu şekilde yapılır:

 • Yatağın baş kısmını 45 derece kadar yükseltebilirsiniz. 
 • Sonrasında bacaklarınızı aralayın ve topu yatay bir şekilde üst bacağınızın altına koymalısınız
 • Kalçanızı farklı bir yönde açan hareket doğum sırasında faydalı olacaktır. 
 • Daha az sancı hissedebilirsiniz ve bu pozisyonla kaslarınızı da geliştirebilirsiniz.

Bebeğinizi doğum kanalından aşağı doğru ittirmek için de yine yatağın üst kısmını 45 derecelik bir açıda bırakmaları gerekiyor. Fıstık topunu da her iki bacağınızı yan bir şekilde dururken açmalısınız, topu bu şekilde yerleştirmelisiniz.

Ayrıca elleriniz ve dizleriniz üzerinde durabilirsiniz. Fıstık topunu da üst vücudunuz, kollarınız ve göğsünüz altında koyun, yastık olarak kullanın. Böylece bebeğinizin doğması çok daha kolay olacaktır. 

Tabi bütün bu yöntemleri sizlere sunuyor olsak da yine de bütün hareketlerin ve topu kullanma sıklığının belirlenmesi için doktorunuzun sizi yönlendirmesi gerekiyor. Onların önerisi ve yönlendirmesi olmadan kesinlikle hiçbir hareketi yapmamalısınız. 

Fıstık Topu Faydaları Neler?

Aslında yazı içerisinde çok fazla bilgisini paylaştık ama detaylı olarak da incelemeliyiz. İşte fıstık topu kullanmanın siz anne adaylarına faydaları:

 • Top üzerinde dik olarak durabilmek, pelvik kaslarınızın açılmasını teşvik eder ve böylece bebek pelvise inebilir.
 • Doğum sırasında stresinizi, kaygınızı ve endişenizi azaltır.
 • Karın ve sırt kaslarınızı güçlendirir. Düzenli yapıldığında da vücudunuzu doğuma hazırlar. 
 • Pelvik basıncı azaltmada yardımcıdır.
 • Doğum sonrasında daha rahat forma girmenize yardımcı olur. 

İşte bütün bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda gerçekten de doğum sürecine girmeden ve hatta doğum sırasında da topun kullanımı anne adaylarını çok fazla etkiliyor. Genel olarak konuştuğumuzda fıstık topu olarak bilinen doğum topu çok faydalıdır. 

Bütün egzersizleri yaparken kesinlikle top kullanmaya çalışın. Özellikle de dik duruş pozisyonuna ağırlık verin. Çünkü doğum sonrasında muhtemelen en büyük sorunlar o bölgelerden çıkıyor. Bu sebeple doğum sonrasında da rahat edebilmek istiyorsanız kesinlikle bunu değerlendirmelisiniz.

Bazı durumlarda anne adayları egzersizler ne kadar basit olursa olsun her birinden memnun oluyorlar. Pilates topları da tercih edebilirsiniz ama her birinin farklı olduğunu söylemek gerekiyor. 

Doğum Topu Neden Önemli?

Doğum topları son derece önemlidir. Doğum sırasında daha sakin kalmak istiyorsanız, sonrasında da herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız doğum topu kullanabilirsiniz. Bütün bunları düzenli kullanmak aslında oldukça fayda sağlayacak.

Sizlere sıraladığımız bu faydalardan yararlanmak istiyorsanız bu konuyu doktorunuzla görüşebilirsiniz. Böylece doğum öncesinde nasıl bir top kullanmak istiyorsanız onu belirleyebilirsiniz ve çalışmalara başlayabilirsiniz. 

Birebir pilatese ya da yogaya gitmenize gerek yok. Hatta internette bile satılıyor. Bir tane edinerek onunla nasıl vakit geçirmeniz gerektiğini iyice öğrenin. Böylece kısa sürede ağrılarınız azalacak, duruşunuz düzelecek ve bu sayede doğum sonrasında da düşündüğünüz kadar zor zamanlar geçirmeyeceksiniz. 

Önceki İçerikHAMİLELİKTE GÖBEK DELİĞİNİZ NASIL DEĞİŞİYOR?
Sonraki İçerikKORDON SARKMASI NEDİR? NEDEN OLUR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.