Gebelik başladığı andan itibaren her ay hatta her gün değişimlere maruz kalabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe vücudunuzda görülebilir ya da görülemez çok sayıda değişim yaşanıyor. Bunlardan birisi de göbek çevrenizde oluşuyor. Hamilelikte göbek deliğiniz nasıl değişiyor? Göbek çizgisi neden oluşuyor?

İşte bizler size bu konuyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi aktaracağız. Sadece arkanıza yaslanın ve bu yazıyı okuyun. Böylece önemli konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Bütün detaylar!!

Hamilelikte Yaşanan Değişimler Neden Oluyor?

Gebelik sürecinde bebekten kaynaklı hormonlarınızda değişmeler yaşanıyor. Bu süreç içerisinde östrojen hormonunu daha fazla salgılamaya başlıyorsunuz ve bu da bazı değişmelere sebep oluyor.

Vücudunuzda zaman ilerledikçe çok sayıda değişime ya da hastalığa maruz kalabilirsiniz. Bunlar neler ve tedavileri var mı?

Her sorunun bir çözümü olduğunu unutmayın. Bu değişimlerden birisi ciltte meydana gelebilir. Cildinizde lekelenmeler oluşabilir ya da çiller çıkabilir. Bunun sebebi de şimdiye kadar bahsettiğimiz durumdan kaynaklanıyor. Hatta cilt lekelenmeleri ‘gebelik maskesi’ olarak da adlandırılıyor. Bu sebeple tedavisi de aslında güneş kremi sürmekten ve nemlendirmekten geçiyor. Bazen cildiniz güneşe maruz kaldığınızda cildiniz daha çabuk reaksiyon gösterebilir. Doğal içerikli güneş kremleri kullanabilirsiniz.

Bir başka değişim de ciltte meydana gelen kızarıklıklar ve kaşıntılar olabilir. Palmer eritem adı verilen avuç içi kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu durum hamilelikten kaynaklanır ve daha çok doğuma yaklaştığınız zamanlarda oluşur. Bu sebeple de endişe etmeden doktorunuzun önerdiği kremleri kullanmalısınız. Tedavinizi ve kontrolünüzü asla ihmal etmeyin. 

Aynı zamanda hamilelikte göbek deliğinizde de değişim yaşanır. Bir sonraki başlığa geçerek öğrenebilirsiniz.  

Hamilelikte Göbek Deliğiniz Nasıl Değişiyor?

Gebelikte belki de en çok etkilenen bölgelerden birisi doğal olarak karın bölgesidir. Rahim büyümeye devam ettikçe bu bölgedeki hassasiyet azalıyor. Ama bir yandan da değişimler devam eder. Eğer çukur bir göbek deliğiniz varsa bile karın büyüdükçe bu boşluk kapanır ve sonuç olarak da düzleşir. Göbek deliğiniz bazen dışarda bile görünebilir bu konuda herhangi bir endişe yaşamamalısınız. Bunlar gerçekleşmesi gereken durumlardır. 

Özellikle bu göbek deliği çıkıntısı da doğuma yaklaşırken gerçekleşebilir. Özellikle çoğul bir gebelik yaşıyorsanız daha erken de bu durumu gözlemleyebilirsiniz. 

Göbek deliği doğumumuzda oluşan göbek bağının bağlı olduğu yerdir. Bu sebeple kordondan ayrıldığımızda bu bölgede farklı boyutlarda ve şekillerde göbek deliği oluşur. Bebeğinizden de kordon bağının düştüğü gözlemlediğinizde burada bir yara oluşur. Sonrasında kabuk kendiliğinden atar. Bunlar olması gereken bir süreci kapsıyor. 

Doğum yaptıktan bir süre sonra karnınız eski formuna ulaşmaya başladığında, yani bir süre sonra göbek deliğiniz normal boyutuna ulaşacaktır. Eğer normal formuna dönmezse bunu doktorunuzla konuşabilirsiniz. Ama merak etmeyin, herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. 

Gebelikte Göbek Deliğinde Ağrı Yaşanır mı?

Normalde göbek deliğinde herhangi bir ağrı yaşanmaz. Ama eğer hamileyseniz ve karnınız belirginleşmeye başladıysa o zaman bu bölgede ağrı yaşayabilirsiniz. 

Gebelerin büyük bir çoğunluğu göbek deliği ağrısı yaşadıklarını söylüyor. Bunun asıl sebebi de rahmin genişlemeye başladıkça karın bölgesine baskının artmasıdır. Göbek deliğiniz düz bir hal almaya başladıkça da ağrı hissedebilirsiniz. 

Hatta bazen çok rahatsız edici bir görüntü de oluşturdukları düşüncesiyle anne adayları doğum yaklaştıkça, göbek deliği düzleştikçe dar kıyafetler giymekten kaçınırlar. Çünkü çok ince kıyafetlerden belli olabilirler. Bunun olmaması için de geniş belli etmeyen kıyafetler giyerler. Aslında normalde de dar kıyafetler karnı sıkabilir bu sebeple her zaman rahat giyinmeye çalışmalısınız. 

Göbek Deliği Ne Zaman Eski Haline Döner?

Bu sorunun cevabını aslında yazı içerisinde paylaştık. Doğum yaptıktan bir süre sonra göbek deliğiniz eski formuna dönecektir. Bu süre içerisinde yine aynı şekilde doğum yaklaştıkça ve göbeğiniz büyüdükçe doğum çizgisi de oluşacaktır. 

Her iki durum da doğumun yaklaştığının belirtisidir ve doğumdan sonra geçerler. Yine de bütün bu süreçte doktorunuzla bütün bilgileri ve sıkıntılarınızı paylaşmalısınız. Böylece onlar da sizi rahatlatmak için bazı önlemler alabilir, önerilerde bulunabilir ve bu şekilde bir tedavi yöntemi deneyebilirsiniz.

Doktorlarınızdan gelen destek her zaman sizi rahatlatacaktır. Bu sebeple onlarla düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. 

Peki her hamilelikte bu durumlar yaşanır mı? Aslında her hamilelikte olacak diye bir kural yoktur. Hiçbirini yaşamayan gebelikler de oluyor. Sadece bu durumları yaşayan ve doktoruyla görüşen kadınların oranı yüzde 90’dan fazladır. Bunları yaşamanız ya da yaşamamanız sorunlu bir gebelik yaşıyor olduğunuz anlamına gelmiyor. Dikkat etmeniz gereken bir nokta da şudur ki göbek deliğinizi temizlerken sabunlu su kullanmalısınız. Çünkü oldukça hassastırlar.

İşte genel olarak sizlere bilmeniz gereken önemli bilgileri paylaştık. Hamilelikte göbek deliğiniz nasıl değişiyor? Bu durumda neler yapmalısınız, endişe etmeli misiniz? Bütün bu soruların cevaplarını bildikten sonra hamilelik sürecini daha rahat geçirebileceksiniz. 

Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız doktorunuzla görüşün. Böylece sizlerle daha yakından ilgilenebilecekler ve sizi yönlendirecekler. İşte hepsi bu kadar!

Önceki İçerikHAMİLELİKTE YORGUNLUKLA MÜCADELE EDİN
Sonraki İçerikDOĞUM SIRASINDA FISTIK TOPU KULLANMA YÖNTEMLERİ
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.