Doğuma gelene kadar dikkat etmeniz gereken ve araştırmak zorunda olduğunuz çok fazla bilgi bulunuyor. Bunların her biri önemlidir çünkü doğum sürecini iyi ve rahat geçirmeniz için yapacağınız seçimler hepsini etkiliyor. Örneğin jinekolog ve doğum merkezi seçiminde bazı kritik noktalar bulunuyor.

Doğum sürecine kadar ve hatta sonrasında ilgiyle davranan bir doktora ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda bu süreçte de doğum merkezinin ihtiyacınız olan her şeye sahip olması da büyük önem taşıyor. 

O halde şimdi doğum merkezi seçerken nelere dikkat etmelisiniz bunlara bir bakalım. 

Doğum Merkezi Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Doktorların bilgisine ek olarak hastanelerin ya da özel merkezlerin de bütün bu ihtiyaçlarınızı karşılaması gerekiyor. 

Doğum yapacağınız hastaneyi ya da merkezi seçerken nelere dikkat etmeniz lazım?

 • Öncelikle gideceğiniz yerin yetişkin, çocuk, yeni doğan ve yoğun bakım ünitelerinin bulunması gerekiyor. 
 • Özel bir hastane istiyorsanız da odanın hijyeni son derece önemli. Hastanenin genel olarak hijyenik olup olmadığına bakın.
 • Eğer eşinizin de sizinle birlikte doğuma girmesini istiyorsanız bunu da sormanız gerekiyor. Çünkü bazı hastaneler ya da merkezler buna izin vermiyor.
 • Fiyatlarını öğrenmelisiniz. Her yerin fiyatı farklıdır. Özel hastane bakıyorsanız sezaryen ve normal doğum fiyatları değişiyor. Buna ek olarak hastanede de bu durumlarda para alınabiliyor. 
 • Ayrıca hastane araştırması yaparken doktorlara da bakmalısınız. Çünkü doktorlar da hastanenin hijyenik olmasına dikkat edeceğiniz kadar önemli bir detay. Onlar sizin doğumunuzu yaptıracak kişiler.

Doğum merkezleri son derece önemli. Eğer özel hastaneye gidecekseniz, bu bahsettiğimiz önemli bilgileri göz önünde bulundurmalısınız. Bebeğinizi dünyaya getireceğiniz yeri seçmek için de en uygun zaman hamileliğinizin ilk zamanları olacaktır. 

Jinekolog Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Doğum merkezi seçiminizi yaptıysanız doktorları da seçmelisiniz. Hatta bazen kişisel olarak çalışan, kendi ofisleri olan jinekologlar bulunuyor. Onları da araştırabilirsiniz ama bu hizmeti aylarca hatta bir yıl kadar alabilmek için yeterli bütçeniz olması gerekiyor. 

Eğer doğum merkezi seçecekseniz de doktorlarını araştırın. Böylece daha iyi karar verebilirsiniz. Ama araştırmanızı çok iyi yapmalısınız.

Bu noktada sizlere bazı önemli püf noktalardan bahsedeceğiz. Jinekolog seçiminde dikkat etmeniz gerekenler:

 • Tecrübesine bakın. Geçmişi son derece önemlidir. Ne kadar iyi bir doktorsa tecrübesi ve çalışması yoğunsa, o zaman o doktoru ilk sıralara alabilirsiniz. 
 • Bir diğer güvendir. Öncelikle doktorlarla ilgili yorumları araştırın ya da bir kere de olsa doktorunuzu seçin ve ona gidin. Güvenip güvenemeyeceğiniz biri mi bunu anlayabilirsiniz. 
 • Sağlığınızla ilgilenip ilgilenmediğine bakın.
 • Eğer bulabilirseniz referanslarına da bakabilirsiniz. O doktoru tanıyan, tavsiye edenler varsa herkesten alacağınız bilgileri dikkatle dinleyin.
 • Gebelik takibi her zaman en önemli noktadır. İlk gittiğiniz günden doğum sonrasına kadar doktorunuza ulaşabilmeniz gerekiyor. Aklınıza çok fazla soru gelecektir aynı zamanda doktorunuzun size doğru cevapları vermesini isteyebilirsiniz. 
 • Böyle durumlarda doktorunuza ulaşmanız gerekir. Eğer doktorunuz bu konuda hassas olursa şanslısınız demektir.
 • Size yaklaşımı da önemli. Kibar ve anlayışlı, her şeyinizle ilgileniyor mu? Muayene sırasında ne kadar ilgili? Bu sorular önemli.

Bütün bunlar oldukça önemli. Çünkü doğum merkezleri ve doğum doktorları ile ilgili seçim yaparken bu hassas noktalara dikkat ederseniz sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. 

Jinekologla Bir Randevunuzu Değerlendirin

Eğer doktorunuzun iyi mi yoksa istediğinizden uzak birisi mi olduğunu ilk randevuda da anlayabilirsiniz. Kendinize birkaç soru sormanız ve muayene sırasında size davranışlarını incelemeniz yeterli olacaktır. 

Doktorunuzun yanında kendinizi rahat hissettiniz mi? Aklına takılan, merak ettiğiniz her şeyi sorabildiniz mi ya da ilerleyen zamanlarda sorabilir misiniz? Bunlara ek olarak doktorunuz ilk randevu ve gözlem için size nasıl davrandı ve bilmesi gerekenleri öğrendi mi?

Bu gibi sorular önemlidir. İlk görüşmede belki çoğuna net cevaplar bulamazsınız ama yine de aklınızda belli bir profil oluşturacaktır. Özellikle hastanelere ve özel doğum merkezlerine kıyasla kendine ait yeri olan bir doktor seçtiyseniz tavırlarını daha rahat sezebilirsiniz. Doktorların başında çok fazla hasta olabilir ve bu sebeple sizi takip etmesi de zorlaşabilir. Böyle bir durum yaşamak istemeyenler ya özel hastaneleri tercih ederler ya da tek başına çalışanları…

Eğer bütün bu uyarıları dikkate alırsanız ve araştırmalarınızı da ona göre yaparsanız zaten hamilelik sürecinde de sonrasında da kolay kolay bir sorun yaşamazsınız. Aynı zamanda siz kendinizi ne kadar rahat hissederseniz, o kadar rahat bir süreç de geçirebilirsiniz. Çünkü aklınıza takılan bir şey olduğunda ulaşabileceğiniz doktorunuz olduğunu bilirsiniz.

İşte genel olarak doğum merkezi seçerken nelere dikkat etmelisiniz bunu aktardık. Ayrıca doktor seçiminde de çok fazla dikkat etmeniz gereken bilgi bulunuyor. Hepsini bir kenarda tutarsanız ve unutmazsanız aradığınız doktoru da merkezi de rahatlıkla bulacaksınız.

Sadece biraz araştırın ve genel olarak çevrenizde tavsiyede bulunabilecek birileri varsa onları dinleyin. 

Önceki İçerikBİKORNUAT RAHİM NEDİR?
Sonraki İçerikDOĞUM ÖNCESİ TIBBİ PROSEDÜRLER NELER?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.