Sıfırdan bir bebek odası yaratmak oldukça zordur. Hele ki ilk kez çocuk sahibi olacaksanız. Bu sebeple sizlere yardımcı olmak amacıyla bütçe dostu bir bebek odasını nasıl yaratabileceğinizi anlatacağız.

Aslında bunun için çok iyi Pazar araştırması yapıyor olmanız yeterli. Böylece hem daha fazla çeşit görebilirsiniz hem de daha uygun fiyatlı ürünleri bulabilirsiniz. 

İşte bilmeniz gereken tüyolar için hemen okumaya başlayın. 

Bebek Odasında Neler Olmalı?

En basit sorudan başlayalım. Öncelikle bir oda yaratmak istiyorsanız bebek odası içerisinde neler olmalı ya da olmamalı gibi soruların cevaplarını bilmeniz gerekiyor. Sonuçta küçük çocuğunuzu o odada tek başına bırakacaksınız ve bunun için de tehlike içeren hiçbir şeyin olmaması gerekiyor. 

  1. Park Yatak

Park yataklar tercih edebilirsiniz. Bu yataklar oldukça kullanışlıdır ve istediğiniz yere götürebilirsiniz. Katlanabilir, taşınabilir ve rahatlıkla kaldırıp saklayabilirsiniz.  Ayrıca ekonomik olarak da diğer seçeneklerden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. 

  1. Ahşap Parmaklıklı Karyola

Ahşap parmaklıklı karyolaalabilirsiniz. bu bebeğinizin çevresini rahatça görebileceği bir alan oluşturacaktır. Aynı zamanda siz de onu kapı kenarından gözleyebilirsiniz. Bütün bunlara baktığınızda ahşap parmaklıklı karyola seçiminizde çok dikkatli olmalısınız. Örneğin bebeğinizin daha iyi vakit geçirebilmesi için sallanabilen ve altında çekmecesi olan modelleri bulunuyor. Bunları tercih edebilirsiniz. Her bir modelin fiyatına bakarak uygun olanı görebilirsiniz. 

  1. Hazır Bebek Odası Takımları

Hazır bebek odası takımlarıbakabilirsiniz. Hazır bir şekilde, bütün eşyalarının olduğu bir bebek odası takımı da tercih edebilirsiniz. bu takımlar içerisinde yatak, başlık, karyola, çekmeceli şifonyer, dolap, halı, oyuncak sepeti gibi ürünler bulunuyor. Modellerini ve temalarını inceleyebilirsiniz. 

Eğer uygun fiyatlı arıyorsanız öncelikle her bir ürünü tek tek araştırın ve sonra ne kadar tuttuğunu hesaplayın. Ardından da takım fiyatlarını araştırın ve karşılaştırmasını yapın. 

  1. Giysi Dolabı ve Şifonyer

Giysi dolabı ve şifonyerolmak zorundadır. Bunları yataktan uzak yerlere koymaya çalışın. Giysi dolabı tamamen bebeğinize ait olacak. İstediğiniz modellere bakabilirsiniz ve nasıl kullanışlı olacaksa onu seçebilirsiniz. Buna ek olarak takım olması ve eşyalarının geri kalanını koyması için de aynı renk tonlarında tercih edilebilir. 

Ama burada şöyle bir not da ekleyelim: Camlı ürünlerden uzak durun. Cam ve aynalar son derece tehlikelidir. Aynı şekilde ucu sivri köşeler varsa onları da tercih etmeyin ya da uçlarını bantlayın. Daha çok ahşap tercih edilir. 

  1. Bebek Odası Aydınlatma

Bebek odası aydınlatmada kullanılabilir. Uzmanlar bebeklerin tamamen karanlıkta uyuması gerektiğini savunurlar. Böylece daha rahat uykuya daldıklarını söylerler. Ama bazı bebekler karanlıktan korkarlar ve huzursuz olurlar. Bu yüzden de direk gözüne gelmeyecek şekilde, çok da aydınlık olmayacak modellerden tercih yapabilirsiniz. 

Örneğin duvara yansıtılan şekilli ve eğlenceli lambalar bebeklerin ilgisini çeker ve rahatça uykuya dalmalarına yardımcı olur. 

  1. Bebek Odası Duvar Kağıtları

Bu belki bütçenizi aşabilir ama eğer diğer ürünleri aldıysanız ve böyle çok sade olduğunu düşünüyorsanız da duvar kağıtlarıyla süsleme yapabilirsiniz. Çok güzel ve eğlenceli, tam da bebeklerin ilgisini çekecek türde duvar kağıtları bulunuyor. Bunlar arasından hangisini daha çok beğeniyorsanız onu tercih edebilirsiniz. 

Bunlara ek olarak duvar kağıtları aslında bebeklerin odalarına alışması noktasında faydalı oluyor. Etrafı ilgi çekici buluyorlar ve bu yüzden de odada vakit geçirmeyi seviyorlar. 

  1. Bebek Halısı

Tüylü olmayan ama çok güzel şekillerle, desenlerle süslü halılar tercih edebilirsiniz. hem odaya renk katacaktır hem de bebeğinizi üzerinde rahatça oturtabilirsiniz. Halı tercihi yaparken aynı zamanda antialerjik ve antibakteriyel olmalarına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Bebek karyolasının hemen yakınına koymanız da iyi olacaktır. İlerleyen zamanlarda bebeğiniz yürümeye başladığında ya da çok hareketlendiğinde halı gibi yumuşak bir şeyin ayaklarının altında olması güvende hissettirecektir. Aynı şekilde siz de rahat hissedeceksiniz. 

  1. Beşik Dönencesi 

Bebekler uyumak istemediklerinde huzursuzlanırlar. Onların dikkatini dağıtmak ve daha rahat uyumalarını sağlamak için beşik dönencelerinden alabilirsiniz. özellikle beşiğin kenarından tutup ayaklanmaya başladıklarında bunlarla oynamak onları mutlu edecektir. Ayrıca karanlıkta da dikkatlerini çeker ve böylece ona bakarken uyuyakalırlar. 

Bütün bunları göz önünde bulundurabilirsiniz. Bütçe dostu bir bebek odası yaratırken ilk dikkat etmeniz gereken şeyin Pazar araştırması olduğunu söyledik. Aradığınız ürünü mümkün olan her yerde araştırın ama en uygununu seçeceğim derken kötü bir ürün de almayın. Bebekler için kullanılan malzemelere dikkat etmeniz gerekiyor. 

Aynı zamanda bebek odası yaratılırken renkler de son derece önemlidir. Çok koyu iç karartıcı olmamalı, çok renkli de olmamalı. Göz yormaması açısından soft ve pastel renkler tercih edebilirsiniz. bütün alacaklarınızın bir listesini çıkarın ve sonra araştırmalara başlayın. Neye ihtiyacınız var, ne kadar bütçeniz var, etrafınızda bir bebek odası yaratmak için ihtiyacınız olan yerlerde ne kadara bulabilirsiniz?

Bütün bu soruların cevaplarını bulun ve bir kenara yazın. Ayrıca bazı ürünleri kendiniz bile yapabilirsiniz. Her seçeneği değerlendirin ve sonrasında da kararınızı vererek bebek odasını oluşturmaya başlayın. 

Önceki İçerikSERVİKAL YETMEZLİK NEDİR?
Sonraki İçerikHAMİLELİKTE YÜZMENİN FAYDALARI
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.