Aşerme konusu gecenin geç saatlerinde olur olmadık besinlere canınızın çektiğini söylediğinizde eşiniz sizi şımarıyor diye algılasada bu durumu bilimsel olarak açıklığa getirmek isteriz. Sevgili baba adayları eşiniz şımarıklık yapmıyor. Gebeliğin İlk 3 ayında yani 1.trimesterda hormonlardaki aşırı ve hızlı değişiklikler yüzünden bu gibi istekleri duyuyorsunuz. Gebeliğin 4.ayından itibaren aşerme durumu azalır veya kaybolur. Aşerme, bazı besinlere karşı duyulan aşırı istek veya aşırı isteksizlik (tiksinti) durumu olarak tanımlanır. Yapılan araştırmalarda aşerilen besinin aslında vücutta eksik olmasıyla kişinin tetiklenerek o besini istemesi olduğu gösterilmiş. Örnek vermem gerekirse sizin canınız portakal çekiyorsa bu sizin bir miktar karbonhidrat ve c vitamini ihtiyacınızın olduğunu gösterir. Ancak bu durum yanlış anlaşılmasın. Canınız portakal istemiyor diye vücudunuzda C vitamini yeterlidir diyemeyiz.

Aşerme konusunda bir de işin psikolojik boyutu var tabiki hormonların etkisi ve hissettiğiniz duygulardan dolayı kendinizi ödüllendirmek isteyebilirsiniz. Bunun içinde hamileliği bahane yaratıp pastaya gömülebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda kadınların %70’nin aşerdiği saptanıyor. Geriye kalan hamileler aşermiyorum diye üzülmemeli aşerme hamilelikte illaki olacak diye bir durum değildir. Aşermeyi kullanarak sürekli kalorisi yüksek besinler tüketmek sana ve bebeğine zarar verecektir. Bu durumunda vücudunuzu, kendinizi dinlemelisiniz acaba o besini gerçekten istiyor musunuz yoksa gün içindeki stres, kaygı, üzüntü gibi duygular mı sizi o besine itiyor? Eğer buna karar veremiyorsanız önce sakinleşip kendinzii dinlemeli gerekirse bir arkadaşınızla yürüyüş yapmalı daha sonrasında hala o besini canınız çekiyorsa yemelisiniz. Yoksa alacağınız her boş kalori size ağırlık olarak yansıyacaktır bunu unutmamalısınız.

Pika Sendromu

Özellikle yetersiz beslenen anne adaylarında  toprak, kiremit tozu, kil, sabun, kömür, tebeşir, diş macunu, kağıt, taş gibi maddeleri de aşerebilirler bunun adına Pika sendromu denilir. Pikanın vücudun eksik olan maddeleri temin etmek için bedenin aldığı bir önlem olarak görülür. Örneğin annenin toprağa aşermesi demir eksikliği anemisi olduğunu göstermektedir. Gebelik ilerlemesine yani 13. hafta bitmesine rağmen devam eden pika durumunda psikiyatrik değerlendirme gerekebilir bir uzmana başvurulmalıdır ancak bu durum çok ender görülür.

Bu konudaki videolarımızı da izlemek ve hafta hafta semptomlarınızı takip etmek için Gebbe Mobil Uygulamasını akıllı telefonunuza indirebilirsiniz.

Önceki İçerikHamilelikte Vitamin ve Mineraller
Sonraki İçerikHamilelikte Kilo
Diyetisyen Damla Arslan 2014 yılında Hacettepe Üniversitesinden "Beslenme ve Diyetetik" bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl Vogue Life Club'da beslenme danışmanlığı yapmıştır. Sonrasında BOBgym Nişantaşında Diyetisyen olarak çalışmış ve sonrasında Neurofeed Dikkat ve Psikiyatri Merkezinde görev almıştır. 2 yıl HSBC Genel Müdürlüğünde Diyetisyen olarak çalıştıktan sonra kendi danışmanlık merkezinde hizmet vermektedir.