Amniyon sıvısı bebeğin içerisinde hayatını ve gelişimini sürdürdüğü alandır. Bu yüzden bebeğin yaşamı için son derece önemlidir. Ama hamilelik sürecinde bazen aksilikler ve riskli durumlar yaşanabilir. 

Amniyon sıvısı sızdırma durumu yaşanıyorsa hemen müdahale edilmesi gerekir. Aynı zamanda belirtilerini de biliyor olmalısınız.

Şimdi bu yazıyı okuyarak amniyon sıvısı sızdırma belirtileri neler, öğreneceksiniz. İşte bilmeniz ve unutmamanız gereken bilgiler…

Amniyon Sıvısı Nedir? 

Anne karnında bebeğin içinde bulunduğu ve yaşamını devam ettirdiği sıvı amniyon sıvısıdır. Bebeğin amniyon sıvısı da aslında kendi idrarıdır. 

Bebekler 9. Haftalarını tamamladıklarında böbrekleri de çalışmaya başlar. Bebek idrarını yapmaya başlar ve böylece rahim içine boşalan amniyon sıvısını da yutmaya başlar. Böylece kendi içerisindeki döngü ve denge tamamlanmış olur. 

Amniyon sıvısının fazla ya da az olması da ayrı ayrı sorunlar ortaya çıkarır. Ayrıca kendi içerisinde de çok sayıda görevi bulunuyor. Hayati önem taşıyan amniyon sıvısı görevleri neler, bir bakalım. 

 • Enfeksiyona karşı bebeği koruyor. 
 • Bebeği herhangi bir travma riskine karşı koruyor. 
 • Karna gelen darbeleri önler. 
 • Rahim içi sıcaklığı korumada rolü büyüktür.
 • Bebeğin solunum ve sindirim sistemine geçen sıvı, bu sistemlerin iç yüzeyinin gelişmesini sağlıyor. 
 • Kordon sıkışmasını da engeller. 

Bu yüzden son derece önemlidir. Amniyon sıvısı düzenli olarak kontrol edilmelidir. 

Amniyon Sıvısı Sızdırma 

Peki amniyon sıvısı sızdırma durumu neyi ifade ediyor? Bu durum yaşandığında neler yapmalısınız ve belirtileri neler? 

 • Amniyon sıvısı, eğer suyunuz geldiyse, su kesesi yırtıldıysa sızdırma yapar.
 • Plasental problemler mevcut olabilir. örneğin plasenta bebek için yeterli oksijeni ve besini sağlayamıyor olabilir. bu durumda da amniyon sıvınızın azaldığını fark edebilirsiniz.
 • Kesesinin zarar görmüş olabileceğini de unutmayın.

Bunlar amniyon sıvısı sızdırma sebepleri arasında. Ama kolay kolay sızdırma işlemi gerçekleşmez çünkü su kesesi oldukça sağlamdır ve hemen yırtılması, sızdırması söz konusu değildir. Buna karşılık amniyon sıvınızda azalma görülebilir. Bu da sızdırmadan farklı bir durumdur ve sebepleri de oldukça çeşitlidir. 

Belirtilerinin başında ise akışkan sıvının yoğun olması geliyor. Bunu da anne adayı fark edebilir. Amniyon sıvısı çok kıvamlı değildir, koyu ve akışkandır. Aynı zamanda rengi de açık sarıdır ve tabaka bırakmazlar. Bunlara dikkat etmelisiniz. 

Örneğin, anne karnında bebekte anomaliler yaşanıyor olabilir. Özellikle ilk 6 ayda belirlenen bu durumda, doğumsal kusurlar göz önünde bulundurulmalı. Eğer şüphelenirseniz, doktorunuzla bunu konuşmalısınız ve bu yüzden önleminizi almalısınız, ultrasonla incelenmeli.

Buna ek olarak gebeliğiniz riskliyse amniyon sıvınızı kontrol ettirmeniz gerekebilir. Daha doğrusu doktorunuz bundan şüphelenirse düzenli kontrollerini yapacaktır. 

Çok ciddi, anında tedavi gerektiren bir durum ise, plasentanın zamanından önce rahimde tutunduğu yerden ayrılması. Eğer böyle bir durum yaşanıyorsa anında doğuma alınmanız gerekir. Normal doğum yapacaksanız da plasenta ayrıldığı zaman sezaryene alınmanız gerekecek. Yani normal doğum yapamazsınız.

Amniyon Sıvısı Neden Azalır? 

Bütün detaylarıyla, şimdi de amniyon sıvısının neden azalacağına dair önemli sebepleri aktaracağız. 

Az önce de bahsettiğimiz üzere amniyon sıvısı sızdırma durumları aslında su kesesinin yırtılmasından kaynaklanıyor olabilir.  Bu da doğumun başladığının en net belirtisidir. 

Bir başka durum da amniyon sıvısının az olmasıdır. Bunun tespiti ultrasonla yapılabilir. 

Bazen plasenta yeterli düzeyde olmaz ve böyle durumlarda da gebelik tansiyonu ve rahim içi gelişme geriliği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlar da ilerleyen zamanlarda size zarar verecek ve belli zamanlarda kontrole gitmenizi gerektiren durumlardır. O yüzden bununla ilgili çok hassas davranmanız gerekiyor. 

Ayrıca bebeğiniz de yeterli miktarda idrar yapamıyor olabilir. bebeğin suyu azalırsa da bebeğin oksijen alımında çok ciddi sorun yaşanabilir. Fark edildiği anda hemen müdahale gerektirir. Buna ek olarak bebeğin rahim içinde streste olduğunun da önemli bir belirtisidir. 

Her bir detay göz önünde bulundurulmalı ve dikkate alınmalı. 

Amniyon Sıvısı Nasıl Artırılır? 

Eğer amniyon sıvısı azaldıysa tedaviyle birlikte onu artırmak ve normal seviyeye gelmesi mümkündür. 

Peki bu süreçte nasıl bir yol izlenmeli ve neler yapılmalı? 

 • Öncelikle bol sıvı tüketmeniz gerekiyor. 
 • Ayrıca sıvı gıdaların tüketimine de ağırlık vermeniz gerekiyor.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz
 • Bununla ilgili doktorunuz tarafından bir diyet listesini inceleyebilirsiniz.
 • Bol bol dinlenmelisiniz 
 • Hafif, kendinizi yormayan egzersizler yapmalısınız.

Eğer bunlara dikkat ederseniz, amniyon sıvınız artacak ve döngü aynı şekilde devam edecek. 

Amniyon sıvı sızdırma belirtilerini de sizlerle paylaştık. Bunlara çok dikkat etmeniz gerekecek. Eğer doktor kontrollerinizi aksatmazsanız ya da kendinize düşen sorumlulukları tam anlamıyla yerine getirirseniz, bir sorun olmayacaktır. Böylece yapılan kontrollerde de gelişmeleri göreceksiniz.

Bebeğinizin sağlığı açısından her zaman önleminizi almanız gerektiğini de tekrar hatırlatmalıyız. Amniyon sıvısının dengesinin bozulması çok ciddi bir sorundur. Bu sebeple kontrollerinizi aksatmayın ve bebeğinize de kendinize de iyi bakın. Böylece bütün sorunları geride bırakabilirsiniz ve sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz. 

Önceki İçerikHAMİLELİKTE NE KADAR KALSİYUMA İHTİYACINIZ VAR?
Sonraki İçerikHAMİLELİK SÜRECİNDE EŞLER BİRBİRİNİ NASIL DESTEKLEMELİ?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.