Doğum çizgileri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Hamilelik sürecinde çok fazla bilgi araştırılıyor ve merak ediliyor. Buna bağlı olarak da yeni kavramlar ve terimler öğrenebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu süreçte yaşadığınız bazı fiziksel değişimler de meraklanmanıza sebep olabilir.

Bu durumda doğum çizgisi nedir? Ne zaman oluşmaya başlar? Eğer bunların cevaplarını araştırıyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız hemen okumaya başlayın ve öğrenin. 

DOĞUM ÇİZGİSİ NEDİR? 

Doğum çizgisi hamile kadınların neredeyse tamamında ortaya çıkar. Göbek deliğinin üstünden başlar ve altına kadar dümdüz bir çizgi olarak iner. Bu çizgiye de doğum çizgisi denir. Aynı zamanda doğuma yakın bir zamanda çıkabileceği için 4. Aydan itibaren de başlayabilir. Bu tamamen sizin yapınızla alakalıdır. 

Buna ek olarak doğum çizgisi, bir diğer adıyla Linea Nigra’nın oluşma sebebi ise şudur:

  • Hamilelikten itibaren vücudunuz östrojen hormonunu daha hızlı yaymaya başlar.
  • Gebelikte artan östrojen hormonu vücudu doğuma hazırlamakla görevlidir. 
  • Ayrıca bu hormon arttıkça anne adayının cildindeki pigmentler de artacaktır.
  • Ciltte lekelenmeler görülebilir, göğüs uçları koyulaşabilir.
  • Bunun yanı sıra göbek çizgisi de oluşur.

Ama bu korkulacak bir şey olmaktan çok uzaktır. Doğum çizgisinin oluşması bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüdüğünün de en büyük göstergesidir. 

DOĞUM ÇİZGİSİ NE ZAMAN OLUŞMAYA BAŞLAR?

Bu durumda merak edilen bir başka konu da doğum çizgisinin ne zaman oluşmaya başladığı oluyor. Aslında bu yapınıza göre değişen bir durumdur. Bazı hamileliklerde 4. Aydan itibaren oluşmaya başlarken bazı hamileliklerde de doğum yaklaşırken oluşmaya başlar. Hatta bunların da yanı sıra hiç oluşmayan gebelikler de oluyor. O zaman da endişe edeceğiniz bir durum yoktur. 

Aslında yapılan araştırmalara göre doğum çizgisinin esmer tenli kadınlarda daha çok rastlanıldığı bilgisi elde ediliyor. Linea nigra, normalde dümdüz bir çizgi olarak iner fakat uzunluğu kadından kadına değişir. Bu sebeple net bir şey söylemek de doğru olmayacak. 

Bunlara ek olarak doğum çizgisi oluşan kadınlar aynı zamanda bunun ne zaman geçeceğini de merak ediyor. Ama herhangi bir endişeniz olmasın çünkü bu çizgiler hamilelik sebebiyle artan östrojen hormonları sebebiyle oluşuyor. Doğal olarak hamilelikten sonra kendiliğinden geçecek bir durumdur. 

Doğumdan sonra hormonlar eski seviyelerine geri dönecek ve karnınız da göbek deliğiniz de eski formuna kavuşacak. Sadece biraz beklemeniz gerekecek. Ama fiziksel yapıların farklı olduğu dikkate alındığında da çizginin geçme süresinin bazı kadınlarda uzayabileceğini söylemek gerekiyor. 

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kadınlar doğum çizgisini gördüklerinde başlarda şaşırıp ne yapacaklarını bilemiyor. Ama bir şey yapmanız gerekmiyor. Böyle bir çizgi sadece hamilelikte, karın büyümeye başladıkça ortaya çıkar. Bu sebeple doktorunuzla görüştükten sonra içiniz rahatlayacaktır.

Aynı zamanda kesinlikle kendi başınıza tedavi etmeye çalışmayın.

  • Kremler sürmeyin ve ilaç almayın.
  • Kendi kendine doktorunuza bile danışmadan oraya doğal olan ya da olmayan hiçbir şey sürmeyin.
  • Kozmetiklerden uzak durun. Hepsinde kimyasal olduğunu ve bunun da size zarar verebileceğini unutmayın. 

Eğer doktorunuz önerirse o zaman E vitamini içeren nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Onları geçirmek imkansızdır ama yine de nemli kalmasını sağlamak kuru bırakmamak için nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. 

Linea Nigra aslında Latince bir kelimedir ve anlamı da kara çizgidir. Göbek deliğinizden kasıklara kadar uzanan bu çizgiye çok odaklanmamaya çalışın. Ama yine de rahatsız hissediyorsanız ya da endişeliyseniz böyle durumları da mutlaka doktorunuzla paylaşmaya çalışın. Onlar sizi rahatlatacaktır. 

Göbek Çizgisi Bir Sorun Teşkil Ediliyor mu?

Kesinlikle hayır. Az önce de bahsettiğimiz üzere kesinlikle bir sorun olduğu anlamına gelmez. Hormonlarınız onu geliştirir ve daha belirgin hale gelmesine sebep olur.

Doğumdan kısa bir süre sonra da kendiliğinden geçecektir. Hemen geçmeyecek olması da sizi rahatsız etmemeli, aslında anne adaylarında hamileliklerinin güzel geçtiğini de ifade ediyor. 

Bütün bunlara ek olarak doğum yaklaştıkça doğum çizginiz de uzayabilir. Karnınız büyüyecek ve dümdüz olan çizgi daha fazla ortaya çıkacak. Bu sebeple sizin fiziksel yapınıza bağlı olarak geçmesi için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu da bilemezsiniz.

Vücudunuzu nemsiz bırakmayın ve bu süreçte kesinlikle bol bol su için. Böylece bebeğiniz de karnınızdayken güzel bir şekilde beslenebilir ve siz de o büyüdükçe mutlu olursunuz. 

İşte genel olarak doğum çizgisin nedir? Ne zaman oluşmaya başlar ve ne zaman geçer gibi önemli soruların cevaplarını sizlerle paylaştık. Eğer hamileyseniz ve 4. Ayı çoktan geçtiyseniz sizde de bu çizgiden görülebilir. Hiç endişe etmeyin ve onun da gebelik sebebiyle oluşan bir iz olduğunu unutmayın.

Çok merak ediyorsanız da doktorunuzdan rica edebilirsiniz ve ne zaman geçeceğine dair bir tahminde bulunmasını isteyebilirsiniz. böylece siz de bu süre uzadığında neden olabileceğini daha rahat sorabilirsiniz. Ama şunu da söyleyelim ki doktorunuz belli bir zaman verecek olsa bile bunun net bir cevap olmadığını da asla unutmamalısınız. 

Önceki İçerikKORDON SARKMASI NEDİR? NEDEN OLUR?
Sonraki İçerikGEBELİKTE DOKTORUNUZU NE ZAMAN ARAMANIZ GEREKİYOR?
Gebbe Editörleri Uzman hekimler dışında yazılan her yazıyı derin araştırmalar sonucu yaparak ilgili uzmana onaylattıktan sonra gebelere içerik sağlayan uzman içerik yöneticilerinden oluşmaktadır.