29 Haftalık Gebelik: Artık doğuma yalnızca 11 hafta kaldı! Ortalama bir karnabahar boyutlarına ulaşan bebeğin hızla büyümeye devam ediyor ve bu büyümenin etkisiyle artık içerideki alanı da biraz daralmaya başlıyor- o yüzden bu zamana kadar hissettiğin yumruk ve tekmelerin yerini artık biraz daha kıpraşma/itme – kakma gibi hareketler alabilir. Bu aralar kendisini arada bir hıçkırık tutacak ve bunu sen de hissedeceksin. Senin maalesef fark edemeyeceğin bir de güzel gelişme var- bebeğin artık içeride gülümseyebiliyor!

29 Haftalık Gebelik: Vücudunda Neler Olup Bitiyor?

Varis oluşumları

Hamile kadınların ortalama %20’sinde varis problemi görülür. Kan damarlarındaki bu şişmenin sebebi çoğunlukla artan kan hacmi, rahmin pelvik damarlara baskı yapması ve damarların gevşemesine sebep olan hormonlardır. Bu varisler vulva bölgende veya rektumda da (basur olarak) meydana gelebilir. Bazı kadınlar için acı verici olabilen varis oluşumları, bazılarını ise rahatsız etmez. Yani, aslında burada iş biraz da şansa kalıyor…

Öneri: Eğer varis oluşumların varsa, öncelikle kan dolaşımını aktif tutmak için uzun süre ayakta durmaktan ya da uzun süre oturmaktan kaçın. Aynı zamanda, günlük olarak egzersiz yapmak da sana iyi gelebilir. 

Kabızlık

Daha önce de söylediğimiz gibi, hamilelik hormonlarının bir etkisi de sindirim sisteminin eskisine göre daha yavaş çalışması. Bu da maalesef kabızlık problemine sebep oluyor.

Öneri: Sistemini daha hızlı çalıştırmak için bol bol su ve taze sıkılmış meyve suyu iç ve beslenme rutinine olabildiğince lifli gıdaları dahil etmeye çalış. Ayrıca, L. Acidophilus probiyotiğini içeren yoğurtları da tercih edebilirsin. 

Migren

Pek çok kadın, ilk hamileliklerinde migren yaşayabilir- özellikle de migren geçmişleri varsa…

Öneri: Eğer migren şikayetin varsa, alnına ya da boynuna soğuk kompres uygulayarak sessiz ve karanlık bir odada bir süre dinlenmek iyi gelebilir. Ağrıların baş edilemeyecek gibiyse, doktorunun da onayıyla zaman zaman Tylenol alabilirsin.

Basur

Pelvik bölgeye uygulanan baskının ve kan akışının artmasının bir sonucu olarak rektum bölgendeki damarlarda şişkinlik ortaya çıkabilir. 

Öneri: Bu aralar büyük ihtimalle yaşadığın bir diğer problem olan kabızlık, basur sorununu körükleyebilir. Bundan dolayı öncelikle kabızlığı önlemek için bol sıvı tüketmeye, ve lif bakımından zengin besinlere –meyve/sebze, tam tahıllar gibi- ağırlık vermeye çalış. Aynı zamanda, tuvalete çıktığında, bölgeyi fazla rahatsız etmemek için, tuvalet kağıdını kullanmadan önce ılık suyla nemlendirmeni öneririz.

Hızlı tırnak uzaması

Dolgun saçlar ile birlikte hamilelik hormonlarının görünürde az sayıdaki olumlu etkisinden biri de tırnakların hızlı uzaması… Yine de dikkatli olmanda fayda var; bu hormonlar aynı zamanda tırnaklarının normale göre daha kuru ve kırılgan olmasına da sebebiyet verebilir. Bu yüzden bizim önerimiz, bu aralar tırnaklarını kısa tutman.

Hafıza problemleri

Eğer bu aralar önemli – önemsiz pek çok şeyi kolayca unutuyorsan, öncelikle bunun tamamen normal ve geçici olduğunu bil… Diğer hemen her değişiklik gibi bunda da hormonlarının payı var, ve şu an yapabileceğin pek bir şey yok- o yüzden kendine yüklenme!

Öneri: Gün boyunca -özellikle de dışarıda çok vakit geçiriyorsan- telefonuna ya da yanında taşıyabileceğin bir deftere önemli şeyleri not edebilirsin.

Mide ekşimesi/hazımsızlık

Yüksek ihtimalle hala mide ekşimesi/hazımsızlık problemi yaşıyorsun. O zaman bu konuda yapabileceklerini tekrar hatırlayalım!

Öneri: Öncelikle -bu genel bir kural- sık sık, küçük öğünlerle beslenmek gerektiğini unutma- çünkü sistemini yormamalısın! Bunun yanı sıra, akşam saatlerinde kahve ve çikolata gibi şeylerden uzak durmaya çalış.

29 Haftalık Gebelik İçin Öneriler

Göğüs pedi al

Şimdiden göğüs pedi almanı tavsiye ederiz. Kolostrum olarak bilinen, bebeğinin doğduktan sonraki ilk 4 – 5 gün boyunca besleneceği bu ilk süt, doğum öncesinde de göğüslerinden sızmaya başlayabilir. Kolostrum; bildiğimiz anne sütüne kıyasla daha fazla protein, daha az yağ içerir, ve doğalı birkaç gün olmuş bebek tarafından sindirilmesi daha kolaydır. 

Hareket halinde ol!

Bu aralar huzursuz bacak sendromu yaşayabileceğini daha önce de belirtmiştik. Özellikle de geceleri ortaya çıkma ihtimali olan bu problem; zaten mide ekşimesi, kramplar, tuvalet ziyaretleri ile sık sık bölünen yatma saatlerini iyice işkenceye çevirebilir. Hamileliğin üçüncü trimesterinde sık görülen bu problemin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Ama önlemek için gün boyunca sık sık hareket etmeni, hatta yapabiliyorsan doktorunun da onayıyla düzenli egzersiz yapmanı öneririz. Ayrıca, yeteri kadar demir aldığından emin ol!

İdrar yolu enfeksiyonuna dikkat!

Üçüncü trimester, hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu riskinin en yüksek olduğu dönemdir. Bu yüzden belirtilere karşı dikkatli olmanı tavsiye ederiz- örneğin tuvalete çıktığında yanma hissediyorsan, bunu hiç zaman kaybetmeden doktorunla paylaş. Karnın altında ağrı, koyu renkli ya da kötü kokan idrar da, idrar yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri arasında…

Hamile dostu yüz bakımları

Cildinde hormonların etkisiyle yağ dolan gözenekleri küçük bir bakım yaptırarak temizlemek iyi bir fikir olabilir. Fakat cildinin -yağlı ya da kuru nasıl bir yapıya sahip olursa olsun- hamilelik esnasında daha hassas olduğunu unutma. Bu yüzden örneğin mikrodermabrazyon gibi nispeten agresif uygulamalar, bu aralar cildine faydadan çok zarar verebilir. Aynı şekilde aromaterapi ve sıcak taş terapisi de yasak! Bunlar yerine, örneğin oksijen maskesi uygulamasını tercih edebilirsin. Bu uygulama kan dolaşımını hızlandırır, hücre yenilenmesini destekler ve kırışıklıklara iyi gelir.

29 Haftalık Gebelik: Özet

  1. Doğuma 11 hafta kaldı!
  2. Hala Gebbe Mobil Uygulamasını indirmediysen hemen İNDİR
  3. Bebeğin bir karnabahar büyüklüğünde! (ortalama 39 – 41 cm, 1 – 1.5 kg),
  4. Bu aralar sık sık hıçkırabilir, sen de bu hıçkırıkları hissedebilirsin!
  5. Henüz göremesen de, bebeğin artık gülümseyebiliyor!
  6. Bu aralar hafıza problemleri, mide ekşimesi, hazımsızlık, varis oluşumu, kabızlık ve basur gibi şikayetlerin olabilir…
  7. Göğüs pedi al,
  8. İdrar yolu enfeksiyonu riskinin yükseldiği dönemdesin; idrar yaparken yanma hisseder ya da diğer belirtileri görürsen mutlaka doktoruna görün,
  9. Gün içinde mümkün olduğunca hareket halinde ol- tabii dinlenmeyi de ihmal etmeden. Bu, özellikle huzursuz bacak sendromunu önlemek için önemli.
  10. Yüz bakımı yaptırmak istiyorsan; mikrodermabrazyon, aroma terapi, sıcak taş masajı gibi uygulamalardan şimdilik uzak dur. Oksijen maskesi gibi alternatifleri deneyebilirsin.
Önceki İçerik28 Haftalık Gebelik
Sonraki İçerik30 Haftalık Gebelik